Koncentracja - jak jej nie stracić, gdy pracujemy w domu?
Koncentracja bywa niesamowicie trudna, szczególnie kiedy zadanie jest wymagające. Choć wydawać się może, że praca zdalna to same plusy, ponieważ nie trzeba wychodzić z domu, szykować się, a my sami stajemy się panami własnego czasu, tak naprawdę brak umiejętności skupienia się na zadaniach sprawia, że taki rodzaj pracy może okazać się naprawdę niełatwy. Zwłaszcza że plusy, które widzą osoby niepracujące w domu, często stają się minusami - mamy za dużo czasu, rozpraszają nas domowe obowiązki, nikt nad nami nie stoi, a siedzenie w piżamie przez cały dzień sprzyja rozleniwieniu. Jak nie stracić koncentracji, kiedy pracujemy w domu? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
Koncentracja a podzielność uwagi
Choć wiele osób twierdzi, że ma doskonałą podzielność uwagi i skupienie na kilku zadaniach jednocześnie nie stanowi dla nich żadnego problemu, warto wspomnieć, że już wiele lat temu obalono twierdzenie, że taka koncentracja jest możliwa. Oczywiście, możemy np. oglądać film, jednocześnie rozmawiać z kimś za pomocą komunikatora i rysować, jednak tak naprawdę nie skupiamy się na tych rzeczach jednocześnie - można powiedzieć, że mamy po prostu zdolność szybkiego zwracania uwagi na inną czynność. W gruncie rzeczy okazuje się, że koncentracja na jednym zadaniu wraca po jakichś 10 minutach, w związku z czym co chwilę się rozpraszamy.
Koncentracja - czy można się jej nauczyć?
Istnieje przekonanie, że niektóre osoby po prostu nie potrafią się skoncentrować - np. ze względu na swoje usposobienie nie umieją usiedzieć w miejscu. Często można od nich usłyszeć, że w takim razie nie są w stanie skupić swojej uwagi na czymkolwiek. Okazuje się to jednak błędnym twierdzeniem. Koncentracja nie jest nabyta i każdy może się jej nauczyć. Można powiedzieć, że to coś w rodzaju nawyku - wystarczy systematycznie ćwiczyć, żeby nabyć tę umiejętność.
Kiedy koncentracja jest prostsza?
Czasami, kiedy wykujemy prostsze czynności, wydaje nam się, że koncentracja przychodzi nam z łatwością. Warto jednak mieć świadomość, że chodzi tutaj przede wszystkim o nasz mózg, który w przypadku trudniejszych zadań musi się dodatkowo wysilać, więc przy czymś, co znamy i co nie sprawia nam trudności, wydaje nam się, że nasze skupienie jest lepsze. Tak naprawdę jednak chodzi o to, jak pracuje w tym czasie nasz mózg.
Koncentracja krok po kroku
Pracujemy w domu i co prawda mamy dużo swobody, jednak z drugiej strony przeszkadza nam ona w 100-procentowej koncentracji. Nikt nas nie kontroluje, przez co przez długi czas robimy rzeczy kompletnie nieprzydatne w pracy - przeglądamy zdjęcia znajomych na Facebooku, oglądamy filmiki na YouTubie, jednym słowem dekoncentrujemy się całkowicie i trudno nam zabrać się nawet za najprostsze zadanie. Jak skupić uwagę na zadaniach, kiedy wykonujemy pracę zdalną?
Skup się na jednym zadaniu
Jak już wspominaliśmy, podzielność uwagi jest mitem, dlatego, jeżeli chcemy w pełni skupić się na zadaniu, wykonujmy tylko jedną czynność w tym samym czasie. Tylko wtedy koncentracja może być 100-procentowa, a my możemy dać najwięcej z siebie. Przyjmij, że kolejne zadanie możesz zrobić dopiero w momencie, kiedy skończysz wcześniejsze.
Nie stresuj się
Czasami mamy naprawdę dużo pracy, a im więcej zadań nam przybywa, tym bardziej się stresujemy, nie potrafimy uspokoić emocji, tym samym nie możemy się skupić i w efekcie denerwujemy się jeszcze bardziej. Warto zdać sobie sprawę, że tak naprawdę koncentracja jest burzona przez każdą emocję, tym samym wystarczy strach czy stres, żeby stracić ją na długi czas. Dlatego warto spróbować się zrelaksować i wykonywać zadania ze spokojem. Zastanówmy się, jakie mogą być najgorsze konsekwencje np. lekkiego poślizgu terminu. Być może wcale nie będzie aż tak źle, jak może nam się wydawać. Już sam fakt, że zrobimy się spokojniejsi, może sprawić, że zadania zrobimy szybciej i sprawniej, tym samym spóźnienie przestanie wchodzić w grę.
Nie zapominaj o przerwach
Niezwykle istotne w pracy są przerwy. Pełne skupienie trwa zazwyczaj około 15 minut, waha się i naprawdę trzeba długo ćwiczyć, by nad tym zapanować. Jeżeli co jakiś czas zrobimy krótką przerwę, podczas której przejdziemy się, popatrzymy przez okno, damy oczom odpocząć, z pewnością koncentracja się zwiększy, a żadne zadanie nie będzie stanowiło dla nas problemu.
Pozbądź się rozpraszaczy
Każdy rozpraszacz jest twoim wrogiem w czasie pracy. Wyłącz więc telefon, a jeżeli nie możesz tego zrobić - wycisz wszystkie powiadomienia. Wyłącz również telewizor, na którym tylko w tle miał się odtwarzać ulubiony serial, skorzystaj również ze specjalnych wtyczek i zablokuj na czas pracy wszystkie strony, które nie pozwalają ci się skupić i zajmują zbyt dużo twojego czasu.
Możesz również posprzątać biurko, oczyścić przestrzeń, pozbyć się wszystkiego, co jest w zasięgu ręki i może cię dekoncentrować. Przygotuj sobie również coś do picia, by pragnienie nie sprawiło, że zostawisz pracę, a koncentracja będzie musiała być budowana od podstaw kolejny raz.
Skup się na teraźniejszości
Nierzadko wykonujemy jakieś zadania, ale myślami odpływamy albo do przyszłości, albo do wspomnień. Niestety - podczas pracy trzeba odsunąć od siebie takie myśli, uświadomić sobie, że najważniejsza jest teraźniejszość i zadania, jakie przed sobą postawiliśmy.
Postaw na wygodę
W domu możesz sobie pozwolić na wygodne, niekrępujące ubranie. Im wygodniej ci będzie, tym łatwiej osiągniesz pełne skupienie. Siedzenie w piżamie przez cały dzień może być błędem, kojarzy się bowiem ona jednoznacznie z rozleniwieniem i snem, jednak wygodne spodnie czy bluzka z pewnością zdadzą egzamin.
Zwróć uwagę na dietę
Na odpowiednią koncentrację wpływa również sposób, w jaki się odżywiamy. Warto wzbogacić swoją dietę w warzywa i owoce i pamiętać o wodzie - nawadnianie organizmu jest bardzo ważne i dzięki niemu również jesteśmy w stanie skupić się łatwiej i bardziej.
Sen przyjacielem koncentracji
Jeżeli chcesz być skoncentrowany - musisz się wysypiać. Odpowiednia liczba godzin snu pomoże się nam zregenerować, im bardziej wypoczęci jesteśmy, tym łatwiej i szybciej wykonujemy zadania. Sen jest niezwykle ważny i nie powinniśmy go sobie dawkować. Dzięki niemu możemy poczuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Planuj i notuj
Przyjacielem koncentracji jest również planowanie i notowanie. Prościej skupić nam się na zadaniach, kiedy wiemy, ile jeszcze pracy nam zostało, wszystko mamy uporządkowane i żadne myśli na ten temat nie zajmują nam głowy. Gdy tylko pomyślimy o czymś, co burzy naszą koncentrację, zapiszmy to - taki zabieg z pewnością pomoże, a my w spokoju będziemy mogli wrócić do pracy.
Wypróbuj różne metody pracy
Warto również eksperymentować. Pomocna w koncentracji może być technika zwana Pomodoro. Wystarczy zaopatrzyć się w stoper lub odpowiednią aplikację i działać. Technika polega na pełnym skupieniu na zadaniu przez określony czas (20-25 minut, chociaż warto dopasować go do własnych potrzeb). Po tym okresie robimy przerwę. Takie działanie może znacznie zwiększyć naszą efektywność.
Koncentracja jest ważna, jeżeli musimy wykonać powierzone nam zadania. Dlatego warto ją systematycznie ćwiczyć, by pracować efektywnie i nie wydłużać działań w czasie, kiedy nie jest to potrzebne.