Jaki zawód wybrać, by się w nim spełniać?
Choć bardzo chcemy uniknąć takiej sytuacji, zdarza się, że praca, którą wykonujemy, nie daje nam żadnej radości. Wykonujemy ją tylko dlatego, że musimy pracować i zarabiać, ale chcemy tylko zrobić to, co do nas należy i poza tym nie interesuje nas już nic. Rozwijamy się, staramy się wykonywać obowiązki jak najlepiej, ale gdy się nad tym zastanowimy, wiemy, że to nie jest to, co chcielibyśmy robić i co naprawdę nas uszczęśliwia. W dzisiejszych czasach wielu ludzi mówi o tym, jak ważne jest rozwijanie swojej pasji tak bardzo, by pomogła nam ona zarabiać. Kiedy słuchamy takich historii z pozycji kogoś, kto nie pracuje w wymarzonym zawodzie, z pewnością marzymy, by również odnaleźć coś, co sprawi, że poczujemy prawdziwe szczęście z pracy. Nic w tym dziwnego. Na wykonywaniu swoich obowiązków spędzamy ogromną ilość naszego czasu. Chcemy więc, by były to chwile przyjemne, które dają nam nie tylko korzyści finansowe. Co jednak zrobić, kiedy nie wiemy, jakie zajęcie jest dla nas odpowiednie? Jaki zawód wybrać, by się w nim spełniać? Co zrobić, by praca stała się naszą pasją?
Szczęście w pracy
Jak już wspominaliśmy, w pracy spędzamy ogromną część naszego życia. Nie chcemy więc, by był to czas, który będziemy zawsze uważać za zmarnowany. Każdy z nas od pracy marzeń, dającej szczęście, oczekuje czegoś innego – dobrej atmosfery wśród współpracowników i przełożonych, dobrych kontaktów z szefostwem, ambitnych, ciekawych zadań, swobody, możliwości podejmowania własnych decyzji, świetnej pensji, elastycznych godzin pracy, możliwości pracy w domu, braku szefa itd. Odnajdujemy radość w różnych rzeczach i sytuacjach.
Wiemy, że nadmierny stres i zmęczenie pracą może powodować wypalenie, problemy zdrowotne, depresję – sprawić, że zarówno psychicznie, jak i fizycznie będziemy się czuć źle, a codzienne wizyty w miejscu pracy będą jak kara. Wiele osób właśnie tak się czuje i obsesyjnie stara się znaleźć lepszą pracę, w której będzie się spełniać i w końcu poczuć radość z tego, co się robi.
Szczęśliwy pracownik zdecydowanie bardziej angażuje się w życie firmy, jest lojalny, identyfikuje się z przedsiębiorstwem, jest zmotywowany i traktuje swoje zadania tak, jakby to była jego działalność, więc wie, że nie może działać na jej szkodę. Dzięki takim pracownikom ich efektywność i produktywność przyczyniają się do sukcesu firmy – w końcu to ludzie są filarami przedsiębiorstw.
Istnieją listy i rankingi zawodów, których przedstawiciele czują się najszczęśliwsi. W internecie możemy znaleźć wiele miejsc, w których przeczytamy, kto bardziej spełnia się w pracy i dlaczego. Na nic to jednak się zda, jeśli zawody z listy nie są dla nas, nie interesują nas. Nawet szczęśliwi współpracownicy nie sprawią nagle, że spłynie na nas miłość do tego, co robimy. Jaki zawód wybrać więc, aby się spełniać i czuć szczęście?
Jaki zawód wybrać?
Tego pytania nie zadają sobie tylko młodzi ludzie, którzy właśnie wkraczają na rynek pracy, decydują o swojej przyszłości. Jaki zawód wybrać, to pytanie, które zadają sobie osoby niezadowolone z tego, co robią zawodowo i chcące coś zmienić. Decyzja bywa naprawdę trudna. W końcu nie zawsze od razu wiemy, co sprawia nam przyjemność, a jeśli nie jest to oczywiste, często może nam się wydawać, że nic.
Przede wszystkim warto mieć odpowiednie podejście – po pierwsze nie jest tak, że raz wybrany zawód musimy wykonywać całe życie, nawet jeśli zupełnie nam to nie odpowiada. Ludzie zmieniają stanowiska nie tylko w obrębie jednego sektora, całkowite zmiany branży również są na porządku dziennym. Szczególnie młodzi ludzie, dopiero zaczynający swoją przygodę, zupełnie nie powinni przejmować się tym, że nie wiedzą, jaki zawód wybrać. Wręcz przeciwnie – warto próbować różnych rzeczy i sprawdzić, co sprawia nam największą satysfakcję.
Osobom, które na rynku pracy są już nieco dłużej i mają większe doświadczenie zawodowe, zdecydowanie może być trudniej. Nawet jeśli praca w ogóle nie daje im szczęścia, często nic z tym nie robią, ponieważ uważają, że szkoda zmarnować wszystkie te lata i cały swój dorobek. Pamiętajmy jednak, że jeśli znajdziemy coś, co naprawdę staje się naszą pasją i tak naprawdę nawet nie do końca czujemy, że to praca, z pewnością warto zaryzykować. Jeśli nawet się nam nie uda, możemy wrócić do branży, w której czujemy się pewnie. Nic nie ryzykujemy, a możemy dużo zyskać.
Jeżeli nie wiemy, co nas interesuje i co chcielibyśmy robić, warto szukać do skutku. Podobnie przecież jest z hobby, często próbujemy przeróżnych rzeczy – jeździmy na rolkach, na rowerze, zapisujemy się na siłownię, by przekonać się, że tak naprawdę największą przyjemność sprawiają nam zajęcia z boksu, na które trafiliśmy przypadkiem. Czasami może się nam wydawać, że to, co naprawdę daje nam szczęście, nie może przynieść nam korzyści materialnych. Prawdopodobnie mylimy się. Sprawdźmy, co robią ludzie, którzy podzielają naszą pasję, czasami inspiracja jest bardzo blisko, tylko nie jesteśmy w stanie jej zauważyć.
Warto poświęcać czas temu, co nas interesuje – im więcej prób, tym bliżej do mistrzostwa. Z pewnością nie jeden raz w internecie natknęliśmy się na niesamowite prace kogoś, kto jeszcze do niedawna zupełnie nie potrafił robić nic w kierunku, w którym dzisiaj jest prawdziwym zawodowcem. Praktyka czyni mistrza – w każdej dziedzinie.
Jaki zawód wybrać? Przede wszystkim taki, w którym będziemy się spełniać. Choć brzmi to górnolotnie i dla wielu z nas jest to bardzo trudna kwestia, warto się nie poddawać i szukać.