Poradnik Pracownika

Szczęście w pracy - czy jest dla nas ważne?

Wielu ludzi za nadrzędną wartość w swoim życiu uważa szczęście. Choć postrzegamy je nierzadko inaczej, widzimy w nim radość, lekkość, zadowolenie z podejmowanych kroków. Czy szczęście w pracy jest równie ważne, jak to, do którego dążymy w życiu prywatnym? Jak je osiągnąć? Czy możemy nad nim pracować? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Praca jako przykry obowiązek

Praca pozwala nam się utrzymać, dzięki niej zarabiamy pieniądze. W związku z tym wielu z nas traktuje codzienne wykonywanie swoich obowiązków jako zło konieczne. Jesteśmy źle nastawieni, każdego dnia marzymy tylko, aby jak najszybciej wyjść z pracy i wrócić do domu. Tym samym nierzadko trudno mówić o zadowoleniu, szczęściu w pracy.

Co prawda pracodawcy starają się, abyśmy w miejscu pracy czuli się dobrze - dostosowują stanowiska pracy do potrzeb, zapewniają darmowe obiady czy przekąski, nie oszczędzają na premiach i nagrodach. Jednak warto wiedzieć, że te czynniki nie są głównymi, które wpływają na szczęście w pracy.

Dlaczego szczęście w pracy jest ważne?

Szczęście w życiu jest bardzo ważne. Czy tak samo jest ze szczęściem w pracy? Jak najbardziej! Szczęśliwy pracownik jest bardziej zaangażowany w wykonywanie swoich zadań, lepiej dogaduje się ze współpracownikami i klientami, odczuwa większą satysfakcję z pracy i jest zmotywowany i efektywniejszy. Nie da się ukryć, że im więcej takich osób w firmie, tym większy sukces może ona odnieść.

Co wpływa na szczęście w pracy?

Istnieje kilka czynników, które wpływają na to, że czujemy się w pracy szczęśliwsi. Co to jest?

 1. Atmosfera w miejscu pracy
  Wielu pracowników bardzo ceni sobie dobrą atmosferę w miejscu pracy. Jeśli między współpracownikami ciągle wybuchają konflikty, nikt ze sobą nie rozmawia, jesteśmy dla siebie niemili, każdy czuje się źle, a przyjście do pracy to dla wielu z nas wręcz kara. Spędzamy ze sobą zazwyczaj kilka godzin dziennie, w związku z tym im lepsza atmosfera, tym szczęśliwsi się czujemy.

 2. Rozwój
  Niemal każdy z nas chce się rozwijać i iść do przodu. Chcemy uczyć się czegoś nowego, poznawać informacje, które ułatwią nam pracę. Jesteśmy szczęśliwsi, jeśli w pracy oferowane są nam szkolenia i kursy, które ułatwiają nam nabywanie wiedzy.

 3. Wartości przedsiębiorstwa
  Jeśli nasze wartości pokrywają się z wartościami, które przedstawia przedsiębiorstwo, mamy większą motywację do pracy i bardziej identyfikujemy się z firmą.

 4. Cel pracy
  Zdarza się, że wykonujemy czynności, które są monotonne, powtarzalne i które nie dają nam dużej satysfakcji. Jeśli jednak wiemy, jaki jest cel naszej pracy i jest on jasno określony, zajęcia te okazują się mniej uprzykrzające życie, a my jesteśmy bardziej zadowoleni z tego, co robimy.

 5. Wyzwania
  Często czujemy się najlepiej wtedy, kiedy nasza praca jest pełna wyzwań, musimy pokonywać swoje słabości, uczyć się nowych rzeczy, radzić sobie z problemami. Im lepiej nam to idzie i im więcej wyzwań przed nami, tym większa satysfakcja.

Nad szczęściem w pracy można pracować

Nawet jeżeli wydaje nam się, że szczęście w pracy w naszym przypadku nie jest możliwe i nasza praca to pasmo niepowodzeń, może się okazać, że wcale tak nie jest. Nad szczęściem w pracy możemy pracować i kształtować je. Jak to zrobić?

 1. Zauważ dobre strony swojej pracy
  Bardzo często tak skupiamy się na wadach swojej pracy, że zupełnie nie dostrzegamy zalet płynących z pracowania. W końcu w takim miejscu spędzamy tak wiele czasu, że nie sposób wypełniać go tylko negatywnymi emocjami. Dzięki pracy rozwijamy swoje umiejętności, zdobywamy nową wiedzę, rozwiązujemy problemy, spotykamy ciekawych ludzi, nawiązujemy wieloletnie przyjaźnie.

 2. Jeśli dłużej zastanowimy się nad tym, dlaczego nasza praca jest ważna i potrzebna, może okazać się, że zauważymy, jaki sens ma i sprawi to, że nasze szczęście w pracy wzrośnie. Pamiętaj, że jeżeli jest tak źle, że nie jesteś w stanie znaleźć ani jednej zalety tej sytuacji, to znaczy, że znalazłeś się w nieodpowiednim miejscu i czas pomyśleć o zmianie.

 3. Wyznaczaj cele
  Jak już wspominaliśmy, jasno wyznaczone cele zwiększają zaangażowanie w powierzone zadania, które czekają nas w drodze do nich. W związku z tym w swojej pracy warto wyznaczać sobie cele i dążyć do ich spełnienia.

 4. Rozwijaj się
  Wielu z nas bardzo ceni sobie samorozwój, zwiększanie kompetencji. Dzięki temu coraz bardziej wierzymy w siebie i własne możliwości, czujemy się lepiej ze sobą, mniej się stresujemy. Nikt nie chce stać w miejscu, bo wielu z nas czuje wtedy, że się cofa. Jeśli przestajemy odczuwać szczęście w pracy, może czas na jakieś szkolenie lub kurs, naukę czegoś nowego? Rozwój daje szczęście i satysfakcję.

 5. Miej dystans
  Trochę humoru i dystansu w pracy nie zaszkodzi. Współpracownik zażartował? Podejmijmy rękawicę i nie pozostańmy dłużni. Nie bójmy się śmiać, podchodzić do sytuacji z dystansem i uśmiechem, nawet jeśli wydaje się nie do przejścia.

 6. Dbaj o dobre relacje. Żeby szczęście w pracy miało odpowiedni poziom, konieczne są dobre relacje ze współpracownikami. Nawet jeżeli mamy odmienne zdanie, po prostu za kimś nie przepadamy, nie wpadajmy w lawinę oskarżeń i plotek. Dobra atmosfera i grupa ludzi, którzy się szanują i lubią wzajemnie, zwiększa zaangażowanie i satysfakcję w pracy.