Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Szczęście w pracy - czy jest dla nas ważne?

Dla wielu ludzi nadrzędną wartością w życiu jest szczęście. Jednak, czy szczęście w pracy jest równie ważne, jak to, do którego dążymy w życiu prywatnym? Jak je osiągnąć? Czy możemy nad nim pracować? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytanie.

Praca jako przykry obowiązek

Praca pozwala nam się utrzymać, dzięki niej zarabiamy pieniądze. W związku z tym wielu z nas traktuje codzienne wykonywanie swoich obowiązków jako zło konieczne. Jesteśmy źle nastawieni, każdego dnia marzymy tylko, aby jak najszybciej wrócić do domu. Tym samym trudno mówić o zadowoleniu czy szczęściu w pracy.

Co prawda pracodawcy starają się, abyśmy w miejscu pracy czuli się dobrze  dostosowują stanowiska pracy do potrzeb, zapewniają darmowe obiady czy przekąski, nie oszczędzają na premiach i nagrodach. Jednak warto wiedzieć, że te czynniki nie są głównymi, które wpływają na szczęście w pracy.

Dlaczego szczęście w pracy jest ważne?

Szczęście w życiu jest bardzo ważne. Czy tak samo jest ze szczęściem w pracy? Jak najbardziej! Szczęśliwy pracownik jest bardziej zaangażowany w wykonywanie swoich zadań, lepiej dogaduje się ze współpracownikami i klientami, odczuwa większą satysfakcję z pracy, jest zmotywowany i efektywniejszy. Nie da się ukryć, że im więcej takich osób w firmie, tym większy sukces może ona odnieść.

Co wpływa na szczęście w pracy?

Atmosfera w miejscu pracy

Jednym z elementów wpływających na odczuwanie szczęścia w pracy jest dobra atmosfera. Wśród czynników, które ją tworzą można wymienić pozytywne relacje między pracownikami (ale również między pracownikami a kierownictwem), brak rywalizacji czy poczucie równego traktowania. Jej podstawą jest jednak zaufanie:

  • między pracownikami,
  • pracowników do kierownictwa,
  • kierownictwa do pracowników.

Jeśli w firmie panuje dobra atmosfera to wpływa ona na lepszą produktywność i zaanagażowanie pracowników, a co za tym idzie osiąganie lepszych wyników.

Możliwość rozwoju

Niemal każdy z nas chce się rozwijać i iść do przodu. Chcemy uczyć się czegoś nowego, poznawać informacje, które ułatwią nam pracę. Jesteśmy szczęśliwsi, jeśli w pracy oferowane są nam szkolenia i kursy, które ułatwiają nam zdobywanie wiedzy.

Wartości przedsiębiorstwa

Jeśli nasze wartości pokrywają się z wartościami, które przedstawia przedsiębiorstwo, mamy większą motywację do pracy i bardziej identyfikujemy się z firmą. Naturalnym jest więc, że nasze odczuwanie szczęścia w pracy w takim wypadku będzie na dużo wyższym poziomie. Brak spójności między wartościami naszymi a firmy sprawia, że nie czujemy satysfakcji z wykonywanych zadań, a wręcz czujemy opór przed ich wykonaniem.

Cel pracy

Zdarza się, że wykonujemy czynności, które są monotonne, powtarzalne i które nie dają nam dużej satysfakcji. Jeśli jednak wiemy, jaki jest cel naszej pracy i jest on jasno określony, zajęcia te okazują się mniej uprzykrzające życie, a my jesteśmy bardziej zadowoleni z tego, co robimy. Widząc, że nasze działania przynoszą efekt i są pomocne dla społeczeństwa możemy czuć się dumni z bycia częścią danego projektu. 

Wyzwania

Często czujemy się najlepiej wtedy, kiedy nasza praca jest pełna wyzwań, musimy pokonywać swoje słabości, uczyć się nowych rzeczy, radzić sobie z problemami. Im lepiej nam to idzie i im więcej wyzwań przed nami, tym większa satysfakcja.

Szczęście w pracy – jak można nad nim pracować?

Nawet jeżeli wydaje nam się, że szczęście w pracy w naszym przypadku nie jest możliwe i nasza praca to pasmo niepowodzeń, może się okazać, że wcale tak nie jest. Nad szczęściem w pracy możemy pracować i kształtować je. Jak to zrobić?

Zauważ dobre strony swojej pracy

Bardzo często zbyt mocno skupiamy się na wadach swojej pracy, przez co zupełnie nie dostrzegamy zalet z niej płynących. W miejscu pracy spędzamy tak wiele czasu, że nie sposób wypełniać go tylko negatywnymi emocjami. Dzięki pracy rozwijamy swoje umiejętności, zdobywamy nową wiedzę, rozwiązujemy problemy, spotykamy ciekawych ludzi, nawiązujemy wieloletnie przyjaźnie.

Jeśli dłużej zastanowimy się nad tym, dlaczego nasza praca jest ważna i potrzebna, może okazać się, że zauważymy jej sens, co sprawi, że nasze szczęście w pracy wzrośnie. Pamiętaj, że jeżeli jest tak źle, że nie jesteś w stanie znaleźć ani jednej zalety tej sytuacji, to znaczy, że znalazłeś się w nieodpowiednim miejscu i czas pomyśleć o zmianie.

Wyznaczaj cele

Jak już wspominaliśmy, jasno wyznaczone cele zwiększają zaangażowanie w powierzone zadania, które czekają nas w drodze do nich. W związku z tym w swojej pracy warto wyznaczać sobie cele i dążyć do ich spełnienia. W takim przypadku warto stosować regułę małych kroków. Nawet jeśli twoim celem jest zrealizowanie dużego projektu, to podziel go na mniejsze zadania. Wykonanie każdego z nich i oznaczenie go np. na wcześniej wykonanej liście, sprawi, że będziesz miał realne poczucie zbliżania się do wyznaczonego celu.

Rozwijaj się

Wielu z nas bardzo ceni sobie samorozwój, zwiększanie kompetencji. Dzięki temu coraz bardziej wierzymy w siebie i własne możliwości, czujemy się lepiej ze sobą, mniej się stresujemy. Nikt nie chce stać w miejscu, bo wielu z nas czuje wtedy, że się cofa. Jeśli przestajemy odczuwać szczęście w pracy, może czas na jakieś szkolenie lub kurs, naukę czegoś nowego? Rozwój daje szczęście i satysfakcję.

Miej dystans

Trochę humoru i dystansu w pracy nie zaszkodzi. Współpracownik zażartował? Podejmijmy rękawicę i nie pozostańmy dłużni. Nie bójmy się śmiać, podchodzić do sytuacji z dystansem i uśmiechem, nawet jeśli wydaje się nie do przejścia.

Dbaj o dobre relacje

Żeby szczęście w pracy miało odpowiedni poziom, konieczne są dobre relacje ze współpracownikami. Nawet jeżeli mamy odmienne zdanie, po prostu za kimś nie przepadamy, nie wpadajmy w lawinę oskarżeń i plotek. Dobra atmosfera i grupa ludzi, którzy się szanują i lubią wzajemnie, zwiększa zaangażowanie i satysfakcję w pracy.