Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jakie mogą być wymienione zainteresowania w CV?

Wydaje się, że zainteresowania w CV są najłatwiejszym elementem życiorysu. Oczywiście mogą takie być, pod warunkiem że zostaną zaprezentowane z głową. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy należy pisać o zainteresowaniach w CV, jak robić to poprawnie i czego unikać?

Zainteresowania w CV – pisać czy nie pisać?

Przed rozpoczęciem pisania CV zawsze warto zrobić mały rachunek sumienia. Krytyczne spojrzenie na siebie samego pozwoli ci na pierwszą weryfikację własnej atrakcyjności. Podczas takiej samooceny należy przyjrzeć się obszarom pozazawodowym. Jeżeli planujesz pochwalić się swoim hobby, najpierw zastanów się, na ile faktycznie jest ono interesujące dla pracodawcy. Jeżeli myślisz nad tym, jakie zainteresowania wpisać do CV tylko dlatego, że szablon sugeruje ten obszar – to duży błąd i możesz pominąć popularną wyliczankę.

Zainteresowania w CV są bardzo elastycznym obszarem. Jest to miejsce do zasygnalizowania siebie jako ciekawej osoby. Najczęściej popełnianym błędem jest punktowanie szablonowych i bardzo ogólnych zainteresowań. Dołączenie na końcu życiorysu listy książka, film, podróże nieraz działa gorzej niż brak obszaru zainteresowań. A co, jeżeli to prawda? Jeśli rzeczywiście interesujesz się tymi tematami, doprecyzuj je. Rzecz jasna, nie chodzi o szczegółową prezentację lektur, ale zamiana zapisu książka na literatura faktu, historyczna i popularno-naukowa od razu zwraca uwagę.

Jeżeli już zdecydujesz się na ciekawą prezentację swoich zainteresowań, pamiętaj że muszą być one autentyczne. Lektura Świata Zofii to jeszcze nie świadczy o fascynacji filozofią. Rekruterzy nie muszą, ale mogą dopytywać się o zainteresowania. Jeżeli nie czujesz się pewnie w jakiejś dziedzinie albo dopiero marzysz, aby stała się twoją pasją – lepiej ją pomiń. Pamiętaj, że w przypadku zainteresowań w CV działa zasada lepiej nic niż nijak!

Zakazane zainteresowania - przykłady

Oryginalność ma swoje granice. Nie każde hobby jest odpowiednie do prezentacji w życiorysie. Myślistwo czy poker nie są najlepszymi wabikami na rekruterów. Oczywiście, nie trzeba być nałogowym hazardzistą żeby uwielbiać gry karciane, jednak warto unikać obszarów, które mogą zostać dwojako zinterpretowane. Kolekcjonerstwo broni palnej czy wspomniane myślistwo, u niektórych osób podświadomie budzi niepokój. Warto zatrzymać dla siebie zainteresowania związane z religią lub seksem (bo i takie prezentacje się zdarzają). Nawet jeżeli są to obszary, którymi interesujesz się z naukowego punktu widzenia, zakładając, że nie wiesz, kto czyta twoje CV, lepiej nie należy ryzykować.

Jakie można mieć hobby związane z pracą

Najlepsze zainteresowania w CV to te bezpośrednio związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Najważniejsza jest autentyczność, czyli opis rzeczywistego hobby. Pamiętaj, że rekruter może zapytać o każdy element twojego życiorysu. Zainteresowania związane z pracą znakomicie podnoszą atrakcyjność CV. Graphic designer hobbystycznie malujący na płótnie na pewno zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy. Podobnie działa to w przypadku zainteresowań takich jak:

  • tworzenie aplikacji mobilnych, gier internetowych (stanowisko programisty),
  • pisanie poezji, opowiadań i redagowanie własnego bloga (stanowisko copywritera),
  • psychologia biznesu, motywacja, sztuka perswazji, NLP (stanowisko sprzedażowe).

Prezentując w odpowiedni sposób zainteresowania branżowe, możesz wyeksponować dodatkowe doświadczenie, znajomość konkretnych obszarów czy żargonu.

Grupy hobbystów – uwaga na opinię!

Jeżeli aktywnie udzielasz się w jakimś stowarzyszeniu lub należysz do grupy hobbystów, śmiało możesz się tym pochwalić. Zanim jednak podzielisz się tym w CV, upewnij się jaką masz opinię w danym środowisku. Podając rekruterowi dane takie jak nazwa stowarzyszenia czy fundacji, upoważniasz go do weryfikacji twojej aktywności w tym miejscu. To, że inni członkowie grupy polecą cię jako osobę odpowiedzialną i sumienną, na pewno podniesie wartość twojego CV.

Co mówią o tobie zainteresowania?

To, jak spędzasz wolny czas, zdradza dużo na temat twojej osobowości. Dlatego warto przyjrzeć się swojemu hobby pod tym kątem. Sporty ekstremalne zazwyczaj kojarzą się z tendencją do podejmowania ryzyka i nerwami ze stali. To dobre cechy, ale nie na każdym stanowisku. Ponadto ekstremalne rozrywki bardziej przywodzą na myśl częste L4 niż psychologiczną analizę. Pewne cechy charakteru są związane z zainteresowaniami np. indywidualista raczej nie sprawdza się w grach zespołowych.

Pamiętaj, ze twoje CV to przepustka na rozmowę rekrutacyjną. Po pierwsze musi ono wzbudzić ciekawość, czyli wyróżnić się na tle setek innych. Mądre uzupełnienie rubryki zainteresowania w CV może być znakomitą zachętą dla rekrutera. To będzie plus dla Ciebie, bo wzbudzisz zainteresowanie rekrutera, zatem:

Pisz krótko, ale konkretnie.
Wymieniaj zainteresowania prawdziwe!
Zaciekawiaj!