Przykładowe CV studenta bez doświadczenia - jak napisać?
Poszukiwania pierwszej pracy nie są łatwe. Nie mamy doświadczenia zawodowego, co może sprawić, że z góry poczujemy się na przegranej pozycji. Poza tym nie zawsze wiemy też, jak powinny wyglądać dokumenty aplikacyjne, aby przyciągnąć do nas rekruterów. O czym warto wiedzieć? Poznaj przykładowe CV studenta bez doświadczenia!
Dlaczego dokumenty aplikacyjne są tak ważne?
Zanim przedstawimy przykładowe CV studenta bez doświadczenia, warto podkreślić, dlaczego przygotowanie dokumentów aplikacyjnych może być tak ważne.
Przede wszystkim jest to najczęściej nasz pierwszy kontakt z rekruterem. Na ich podstawie zaczyna więc on budować sobie pierwsze wrażenie o nas. To dlatego ważny jest układ, zawarte informacje i dopasowanie do odbiorcy.
O tym ostatnim z wymienionych warto dodać kilka słów. Nasze dokumenty aplikacyjne powinniśmy dostosować do ogłoszenia o pracę. Dzięki temu już od pierwszych chwil pokażemy nasze zaangażowanie i chęć podjęcia zatrudnienia właśnie u danego pracodawcy.
Rekruterom zależy na takim pracowniku, który wie, co chce robić i gdzie, dzięki czemu mniej prawdopodobne jest, że szybko zrezygnuje, a cały proces poszukiwań trzeba będzie powtórzyć.
Poza tym list motywacyjny, o który także często proszą pracodawcy, może być dla nas doskonałą okazją do tego, przy przekonać ich, że choć nie mamy doświadczenia zawodowego, powinni wziąć oni naszą kandydaturę pod uwagę.
Dokumenty aplikacyjne niemal w każdym przypadku są ważne, jednak niezwykle istotne są w przypadku poszukiwania pierwszego zatrudnienia.
Brak doświadczenia zawodowego w CV
Przygotowując CV, musimy pamiętać, że doświadczenie zawodowe to nie tylko zatrudnienie podjęte na podstawie umowy o pracę. Studenci odbywają praktyki zawodowe, które z całą pewnością mogą wpisać do tej części życiorysu. Istotne mogą być także zajęcia dodatkowe, za które nie otrzymywali oni wynagrodzenia, jednak dzięki nim rozwijali swoje umiejętności.
Jeśli jednak tak czy inaczej doświadczenie jest niewielkie lub nie ma go wcale, warto w centralnej części umieścić nasze wykształcenie. Jeśli pomijamy doświadczenie, warto w celu zawodowym na górze CV wspomnieć o tym, że dopiero zaczynamy swoją drogę.
Jak więc może wyglądać przykładowe CV studenta bez doświadczenia? Forma jest właściwie dowolna, pamiętaj jednak o tym, by nie przekraczać strony (maksymalnie dwóch) A4, być konsekwentnym oraz stworzyć dokument przejrzysty i estetyczny. W internecie dostępnych jest mnóstwo szablonów, które pomogą w kwestii wizualnej.
Co z treścią? Jakie informacje może zawierać?
Przykład 1.
Przedstawiamy przykładowe informacje, które może zawrzeć w CV osoba starająca się o pracę w redakcji portalu muzycznego.
Dane osobowe
Anna Kowalska
annakowalska@adres.com.pl
tel. 123 456 679
Cel zawodowy
Jestem studentką dziennikarstwa i prowadzę blog muzyczny. Choć nie mam udokumentowanego doświadczenia zawodowego, od lat ćwiczę swój warsztat. Posiadane umiejętności chcę wykorzystać w nowoczesnej redakcji, która stawia na rozwój.
Wykształcenie
2018–obecnie: Uniwersytet Wrocławski, Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalność: Dziennikarstwo muzyczne
Doświadczenie zawodowe
201–obecnie: Blog muzyczny „ABC XYZ”, autorka, obowiązki: tworzenie recenzji płyt i koncertów, kontakt z mediami i zespołami, wywiady z artystami.
2016–2018: „Gazeta Szkolna” Liceum im. XYZ, redaktor naczelna, obowiązki: przeprowadzanie wywiadów, tworzenie reportaży, tworzenie artykułów wstępnych, czuwanie nad pracą redakcji, pomoc w składzie i dystrybucji.
Umiejętności
Łatwość w posługiwaniu się słowem
Dogłębny research i weryfikowanie informacji
Transkrypcja nagrań
Obsługa programu InDesign
Obsługa programu do montażu wywiadów
Zainteresowania
Polska muzyka alternatywna
Literatura faktu (reportaże, biografie)
Poprawność językowa
Content marketing
Czy rodzic powinien ponownie zgłosić studenta do ubezpieczeń, gdy ten skończył pracę?
Wpis do BIG - jakie informacje zawiera?
Stosunek pracy
-
Wypowiedzenie zmieniające - czym jest i po co się je stosuje?
-
Świadectwo pracy - kiedy należy je skorygować lub wystawić duplikat?
-
Wsteczne zwolnienie lekarskie dostarczone po wypowiedzeniu umowy
-
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika a postępowanie cywilne i karne
-
Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia
Urlopy
-
Urlop wypoczynkowy w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch umów u tego samego pracodawcy
-
Likwidacja zakładu pracy a urlopy związane z rodzicielstwem
-
Urlop w weekend - czy pracownikowi należy udzielić dni urlopowych?
-
Urlop macierzyński, a niespodziewana choroba
-
Czy podział urlopu rodzicielskiego na części jest możliwy?