Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?
Właściwie dla większości z nas początek drogi zawodowej nie jest najłatwiejszy. Nie mamy doświadczenia zawodowego, które często jest jednym z głównych wymagań w ogłoszeniach wystawianych przez pracodawców. Mimo wszystko, każdy kiedyś zaczynał i nie da się zapełnić naszych dokumentów aplikacyjnych już za pierwszym razem. Jednak kwestia tego, jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego, zastanawia wielu z nas. Czy mamy w ogóle szansę na zatrudnienie, jeśli ominiemy tę część życiorysu? Jak zbudować taki dokument? Podpowiadamy w artykule!
Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?
Doświadczenie zawodowe często znajduje się w centrum CV, jest od razu widoczne dla rekrutera i zajmuje sporo miejsca. Co jednak jeśli takiego doświadczenia nie mamy? Często może nam się wydawać, że to skreśla nas całkowicie w oczach rekrutera i na pewno nawet nie spojrzy on dokładnie na nasz życiorys. Jednak odpowiedni układ czy treść mogą sprawić, że wcale tak nie będzie. Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?
Podkreśl to, co najistotniejsze
Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, ale za to posiadasz wykształcenie w kierunku, jaki obejmuje stanowisko, na które aplikujesz i posiadasz umiejętności wyniesione ze studiów czy szkoły średniej, podkreśl to.
Zdarza się, że nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego w danej branży, ale pracowaliśmy już podczas nauki. Warto wówczas opisać nasze doświadczenie zawodowe, ale znacznie bardziej podkreślić wykształcenie i umiejętności, na przykład umieszczając je wyżej w dokumencie. Wtedy rekruter zacznie zapoznawanie się z naszym życiorysem zawodowym od tego, co w naszym mniemaniu jest najważniejsze.
Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego, nie warto umieszczać tej sekcji w naszym CV i na przykład pozostawiać ją pustą – po prostu ją pomińmy, rekruter z pewnością domyśli się, dlaczego jej nie ma i uzyska z CV wszystko to, co najważniejsze.
Pamiętaj, że doświadczenie to nie tylko etat
Kiedy zastanawiamy się, jak napisać CV bez doświadczenia, często zupełnie pomijamy to, że przecież naszym doświadczeniem nie jest tylko praca na pełny etat czy coś, co robimy na umowę.
Zdarzają się przecież wolontariaty, praktyki zawodowe w szkole i inne inicjatywy, które podejmujemy w trakcie nauki. Te wszystkie elementy tworzą nasze doświadczenie i z całą pewnością należy je zawrzeć w naszym CV.
Czy są one elementem doświadczenia zawodowego, a może powinniśmy stworzyć dla nich osobne sekcje? To już tylko nasz wybór, jednak nie ma najmniejszego problemu z tym, aby opisać swoje działania właśnie jako doświadczenie, dodając, że były to praktyki czy wolontariat.
Wpisz swoje osiągnięcia
Zdarza się, że choć do tej pory nie pracowaliśmy w zawodzie, mamy jakieś osiągnięcia, które mogą świadczyć o tym, że mamy doświadczenie i nie jesteśmy przypadkową osobą na przypadkowym miejscu.
Część w CV „doświadczenie zawodowe” możemy śmiało zastąpić osiągnięciami. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, że choć nie byliśmy jeszcze nigdzie zatrudnieni, dobrze sobie radzimy i mamy już pewną praktykę.
Przykład 1.
Marta bardzo lubi czytać i wyrażać swoje opinie na temat książek na swojej stronie internetowej. Czyta dużo, w związku z tym jej recenzje są zawsze wyczerpujące, analizujące książkę na wielu płaszczyznach. Dzięki temu Marta zostaje zauważana przez wydawnictwa, które proszą ją o pisanie blurbów, oficjalnych recenzji, a nawet zapraszają ją jako prelegenta na konferencjach. Marta kończy właśnie studia i bardzo chciałaby pracować w redakcji gazety. Nie ma doświadczenia zawodowego, ale w CV wpisała wszystkie osiągnięcia związane z pisaniem recenzji. Dzięki temu rekruterzy zapraszali ją do dalszych etapów rekrutacji.
Nie zapominaj o celu zawodowym
Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego, żeby rekruter nie zrezygnował z zapoznania się z nim, jak tylko spostrzeże jego brak? Warto zacząć od celu zawodowego. Jest to krótkie, zazwyczaj 3-4 zdaniowe przedstawienie tego, do czego chcemy dążyć i jakie kroki ku temu robimy.
Ten niewielki element CV może sprawić, że rekruter zainteresuje się naszymi dokumentami aplikacyjnymi i zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.
Podkreśl swoje umiejętności i zainteresowania
Często nawet jeśli nie posiadamy doświadczenia zawodowego, mamy umiejętności czy zainteresowania, które przygotowują nas do wykonywania stanowiska, na jakie aplikujemy. Dlatego też kiedy piszemy CV bez doświadczenia, musimy podkreślić to, co już potrafimy – niezależnie od tego, gdzie i jak się tego nauczyliśmy.
Pamiętajmy też o kompetencjach miękkich, takich jak umiejętność pracy własnej, dobra organizacja czasu i pracy, otwartość, asertywność, charyzma itd. Oczywiście nie powtarzajmy utartych frazesów – w umiejętnościach wpiszmy to, co naprawdę potrafimy robić.
Nie kłam
Choć wspominamy o tym na końcu, jest to podstawowa zasada: nie kłamiemy w dokumentach aplikacyjnych. Kłamstwo ma krótkie nogi. Czasami może kusić nas, by wpisać w sekcję doświadczenia zawodowego cokolwiek, byleby tylko nie była ona pusta. To błąd. Rekruter szybko może to zweryfikować, już na etapie czytania CV. A jeśli nasze kłamstwo wyjdzie na jaw – zła opinia może się ciągnąć za nami latami, pamiętajmy bowiem, że branża nie jest studnią bez dna i zawsze możemy trafić na kogoś, kto wcześniej przyłapał nas na oszustwie. Nie warto nawet próbować.
Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego? Podkreślając inne ważne informacje, które mogą się przydać, by rekruter zaprosił nas do dalszych etapów rekrutacji. Warto samodzielnie zdobywać umiejętności, by były one naszym atutem już na samym początku zawodowej drogi!