Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak internet może pomóc w szukaniu pracy?

Współcześnie niemal każdy, kto szuka pracy, korzysta z różnego rodzaju stron internetowych, które ten proces ułatwiają. Wielu z nas na pytanie: Jak wykorzystać internet w szukaniu pracy?, odpowiedziałoby bez zastanowienia, że to właśnie w nim znajdziemy tysiące ogłoszeń umiejscowionych w całej Polsce. Nie musimy wertować gazet strona po stronie, wyszukiwać interesujących nas anonsów - potrzebne informacje mamy na wyciągnięcie ręki. Czy jednak w dobie tak powszechnego dostępu do technologii, rola sieci w życiu zawodowym kończy się na ogłoszeniach? Przeczytaj niniejszy artykuł, by dowiedzieć się, jak internet może pomóc w szukaniu pracy!

Jak internet może pomóc w szukaniu pracy? Podstawowe zastosowanie

Jak już wspominaliśmy, szukanie pracy w internecie kojarzy się głównie z przeglądaniem stron zawierających ogłoszenia. Jest to oczywiście bardzo ważny aspekt, o którym nie można zapomnieć. Dzięki dostępowi do sieci możemy nie tylko odnaleźć interesujące anonse i wysłać swoją aplikację na stanowisko, lecz także sprawdzić, jak wygląda sytuacja danego zawodu w innych miastach, czy konkretni specjaliści są poszukiwani na rynku i jak często. Dzięki różnego rodzaju alertom możemy otrzymać powiadomienie o interesujących nas ogłoszeniach, jak tylko się pojawią.

W związku z tym, że możemy stale monitorować rynek pracy, możemy szybko reagować, trzymamy rękę na pulsie, jesteśmy na bieżąco. Oczywiście rekrutacja nie opiera się na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy, jednak dzięki alertom mamy pewność, że nie przeoczymy ważnego dla nas ogłoszenia. Poza tym przy pomocy urządzeń mobilnych szukanie pracy może być znacznie ułatwione, nie musimy bowiem spędzać godzin przy biurku. Możemy spokojnie załatwiać swoje sprawy, niejako korzystać z tego, że aktualnie nie jesteśmy zatrudnieni, a jednocześnie być stale aktywnymi. To okazja do jak najlepszego wykorzystania czasu.

Internet to nie tylko ogłoszenia o pracę!

Co oczywiste, warto zdawać sobie sprawę z tego, jak internet może pomóc w szukaniu pracy poza podstawowymi zastosowaniami. Jeżeli bowiem zależy nam na wymarzonej posadzie, warto rozwinąć swoją działalność w sieci. W jaki sposób?

Pokaż się rekruterom i pracodawcom z jak najlepszej strony

Dzięki stronom, na których możesz stworzyć swoje wirtualne CV czy portfolio, masz szansę doskonale zaprezentować się rekruterom czy przyszłym pracodawcom. Warto uzupełniać swoje profile na bieżąco i być gotowym, aby w każdej chwili móc wysłać linki do tych miejsc odpowiednim osobom.

Dzięki witrynom typu GoldenLine czy LinkedIn możesz przedstawić swoje umiejętności, osiągnięcia, doświadczenie zawodowe, cele zawodowe i nawiązać sieć kontaktów z ludźmi z branży. Poza tym możesz stworzyć stronę internetową mówiącą o tobie i twoim doświadczeniu. Możliwości masz naprawdę wiele - życiorys zawodowy możesz przedstawić w formie prezentacji czy infografiki. Portfolio pomoże ci zebrać wszystkie twoje prace w jednym miejscu. To znacznie ułatwia poszukiwanie pracy i pokazywanie swoich osiągnięć innym.

Zapoznaj się z opiniami o pracodawcy

Dzięki internetowi możemy zapoznać się również z opiniami o potencjalnym pracodawcy. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze są one obiektywne czy nawet prawdziwe, jednak zazwyczaj jeżeli jakaś z nich się powtarza, może nam nakreślić, jak wygląda codzienna praca w firmie, jakie są stosunki między współpracownikami, jakie jest szefostwo czy pensje. Dzięki temu możemy przygotować się na to, co może nas czekać i zmniejszyć swój stres.

Dzięki opiniom możemy uchronić się przed nieuczciwymi pracodawcami. Jednak jak wygląda sprawa ich wiarygodności, można prosto sprawdzić, na przykład czytając opinie o firmie, w której się pracowało - to uświadomi nam jak prawda miesza się z kłamstwem.

Stwórz estetyczne CV

Tworzenie CV niektórym spędza sen z powiek. Istotny jest wygląd tego dokumentu, który powinien być estetyczny, a rekruter nie może mieć problemu z odczytaniem go. Z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju kreatory CV. Pamiętajmy żeby nie dać się zwariować krojom i kolorom, jednak dzięki dostępnym wzorom przejrzysty życiorys jest jak najbardziej osiągalny.

Skorzystaj z porad konsultantów

Jeśli masz problem ze znalezieniem pracy i nie wiesz, gdzie popełniasz błąd, możesz skorzystać z porad konsultantów, którzy na co dzień zajmują się tego rodzaju problemami. Dzięki temu możesz rozwiązać swoje kłopoty i podbić rynek pracy z zupełnie nową energią.

Poznaj informacje o branży

Szczególnie kiedy chcemy zmienić branżę, zależy nam na tym, aby wiedzieć o nowej dziedzinie jak najwięcej - kto jest kim, co jest najważniejsze, chcemy poznawać aktualności i chłonąć wiedzę. W związku z tym warto śledzić portale, grupy, strony i blogi z nią związane, by mieć stale rękę na pulsie.

Poznawaj ludzi z branży

Zarówno poznawanie informacji z branży, jak i ludzi z niej jest o wiele prostsze, kiedy jesteśmy online. Możemy stworzyć sieć kontaktów. Gdzie to robić? Chociażby na forach i grupach tematycznych na Facebooku czy LinkedIn. Dzięki rozmowom i pytaniom można zyskać cenne kontakty.

Doszkalaj się!

Jak internet może pomóc w szukaniu pracy? Dzięki udostępnianym kursom i szkoleniom bez wychodzenia z domu można zyskać nowe, przydatne umiejętności. Wiele z nich ma darmowy dostęp lub jest relatywnie tania. W internecie możemy również uczyć się języków obcych i rozmawiać z ludźmi z całego świata.