Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ponowna aplikacja na to samo stanowisko - czy warto?

Wielu z nas zapewne spotkało się z taką sytuacją. Widzimy odpowiednie dla nas ogłoszenie o pracę, wysyłamy CV i list motywacyjny, czekamy na odpowiedź, a po jakimś czasie zauważamy, że firma wystawiła ponownie takie samo ogłoszenie. Czy to znaczy, że nie spełniliśmy oczekiwań? Dlatego ogłoszenie pojawia się kolejny raz? Przede wszystkim jednak - czy ponowna aplikacja na to samo stanowisko ma sens i może się opłacić? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

Dlaczego pracodawca kolejny raz publikuje ogłoszenie?

Kiedy widzimy, że ogłoszenie, na które odpowiedzieliśmy, pojawia się ponownie na stronie, zastanawiamy się, dlaczego tak się dzieje. Czy jesteśmy nieodpowiednimi kandydatami? A może nasze dokumenty aplikacyjne nie dotarły do rekruterów? Wielu z nas zastanawia się też, czy ponowna aplikacja na to samo stanowisko nie zostanie odebrana jako nachalność, czy można się przypominać, co zrobić w takiej sytuacji? Szczególnie, kiedy naprawdę zależy nam na danym stanowisku, wątpliwości jest wiele.

Czy jedynym powodem takiej sytuacji jest fakt, że nasze CV nie było odpowiednie? Niekoniecznie. Pamiętajmy, że rekruterzy chcą mieć wybór, w końcu szukają rzetelnego pracownika, który sprawdzi się na swoim stanowisku. Rekrutacja to dodatkowe koszty i nikt nie chce przeprowadzać jej zbyt często. Dlatego jednym z powodów, dla których ogłoszenie może się pojawić kolejny raz, jest fakt, że wpłynęło za mało aplikacji. Nie znaczy to, że nasz CV nie będzie brane pod uwagę, jednak im większa liczba kandydatów na dane stanowisko, tym lepiej dopasować ich można do stanowiska. Firmy niejednokrotnie wykupują również z góry wielokrotną publikację ogłoszenia, chcą bowiem, aby dotarło ono do jak najszerszego grona potencjalnych kandydatów. Taka ponowna publikacja może być również spowodowana błędem w komunikacji między osobami odpowiedzialnymi za rekrutację.

Oczywiście może też stać się tak, że ponowne ogłoszenie pojawia się z powodu niedopasowania napływających CV do danego stanowiska. Jeżeli wszystkie dokumenty aplikacyjne zostały z pewnych powodów odrzucone, nie ma nic dziwnego w tym, że ogłoszenie pojawia się kolejny raz.

Czy ponowna aplikacja na to samo stanowisko ma sens?

Załóżmy, że ogłoszenie, na które odpowiedzieliśmy, pojawia się kolejny raz. Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na to, ile czasu minęło od ostatniej publikacji, aby ponowna aplikacja na to samo stanowisko miała sens.

Przyjmijmy, że okres jest krótszy niż 2 miesiące. Co powinniśmy zrobić? Ponowna aplikacja na to samo stanowisko nie musi, a nawet nie powinna polegać na ponownym wysyłaniu dokumentów. Możliwe, że nasze CV się zagubiło, ale w takiej sytuacji lepiej przypomnieć się osobom odpowiedzialnym za rekrutację. Najlepiej zadzwonić lub wysłać maila, by upewnić się, że nasze dokumenty dotarły. Jeżeli nie uda nam się zdobyć adresu/numeru telefonu bezpośredniego, warto napisać na ogólny mail firmowy. Nawet jeżeli CV znajduje się w bazie, przypomnimy o sobie i całkiem prawdopodobne, że zostanie ono dokładniej przestudiowane. Możemy również zapytać, kiedy kończy się rekrutacja. Jeżeli otrzymamy odpowiedź, a po tym czasie ogłoszenie znowu się pojawi, najpewniej warto odpuścić.

Firmy mogą też stosować takie ponowne ogłoszenie w zupełnie innym celu - chcą sprawdzić komu naprawdę zależy na danym stanowisku. Jeżeli widzą, że teoretycznie komuś się nie udało, ale nadal próbuje, mogą się upewnić, że ktoś poważnie traktuje cały proces i naprawdę zależy mu na danym stanowisku pracy.

Jeżeli od pierwszej rekrutacji i wysłania aplikacji minęło więcej czasu, na przykład pół roku czy rok, warto próbować ponownie. Jednak także i tutaj ma miejsce przynajmniej jedno “ale”. Warto to zrobić, jeżeli w tym czasie dbaliśmy o swój rozwój zawodowy, staraliśmy się, by nasze doświadczenie było jeszcze bogatsze i jesteśmy przygotowani do ponownego wysłania dokumentów. Jeśli rok temu nasze CV nie zostało wzięte pod uwagę, wysyłamy je drugi raz, ale nie ma na nim żadnych zmian, pokażemy co najwyżej to, że przez cały rok staliśmy w miejscu i niczego się nie nauczyliśmy. Chyba nikogo nie zdziwi, że pracodawcy nie poszukują takich pracowników. Warto w liście motywacyjnym zaznaczyć, co zrobiliśmy przez ten czas i przypomnieć, że staraliśmy się już o pracę w tej firmie. Rekruter może docenić naszą determinację.

Pamiętajmy też, że czasami ponowna rekrutacja na dane stanowisko może nam powiedzieć coś więcej o firmie, w której chcemy pracować. Jeżeli przypominamy, że wysłaliśmy dokumenty, a w odpowiedzi jesteśmy zapewniani, że za dwa tygodnie zostaniemy poinformowani o wynikach, natomiast koniec końców nie otrzymujemy żadnej wiadomości, a ogłoszenie pojawia się kolejny raz, zastanówmy się nad tym, czy chcemy pracować z ludźmi, którzy są niesłowni i w taki sposób traktują potencjalnych pracowników. Odpowiedź powinna być oczywista.

Wielokrotna aplikacja do tej samej firmy

Firmy niejednokrotnie poszukują jednocześnie kilku specjalistów, w związku z czym publikują wiele ogłoszeń w tym samym czasie. Co w przypadku, kiedy nasze doświadczenie zawodowe pozwala na aplikowanie na kilka stanowisk? Czy wysyłać kilka CV do tej samej firmy?

Jeżeli są to stanowiska pochodzące z jednej grupy zawodowej, dla rekruterów nie będzie niczym dziwnym, jeżeli wyślesz swoją aplikację kilkukrotnie. Warto jednak abyś zaznaczał to w dokumentach. W końcu to w dużej mierze od firmy zależy, jakie obowiązki wykonuje się na danym stanowisku. Czasami zakres jest bardzo szeroki, więc bez problemu możesz sprawdzić się w kilku zawodach w innym przedsiębiorstwie.

Inaczej może być postrzegane wysyłanie dokumentów na zupełnie odmienne stanowiska. Oczywiście może być tak, że zajmujemy się kilkoma dziedzinami, jednak w praktyce najczęściej wygląda to tak, że wysyłamy CV, ponieważ szukamy pracy i nie bardzo zależy nam na rozwoju, zaangażowaniu, ale na tym, by ją dostać. W związku z tym wysyłamy aplikację na stanowisko związane z obsługą klienta, ponieważ lata temu pracowaliśmy “na słuchawce”, programistę, gdyż skończyliśmy takie studia, tłumacza - z powodu znajomości języka obcego i marketingowca - czyli stanowisko, które zajmowaliśmy w poprzedniej firmie. Rekruter może mieć wrażenie, że każdą z tych rzeczy znamy powierzchownie, nie jesteśmy zaangażowani, sami nie wiemy, jaką drogą chcemy iść i tym samym nie ma pewności, że staniemy się idealnym kandydatem na dane stanowisko.

Każda firma jest inna, rekruterzy mają odmienne wymagania, więc trudno jednoznacznie określić, czy ponowna aplikacja na to samo stanowisko ma sens. Spróbować jednak z pewnością nie zaszkodzi, dlatego jeżeli naprawdę nam zależy - zróbmy to. Być może dostaniemy dzięki temu wymarzoną pracę.