Poradnik Pracownika

Praca za granicą a konto walutowe

Na wyjazd za granicę decyduje się wielu młodych ludzi. Mają tam szansę na dobre zarobki. Przed udaniem się za granicę trzeba pamiętać o wielu formalnościach: jedną z nich jest podjęcie decyzji o koncie, na jakie będzie wypłacane wynagrodzenie. Powinno się rozważyć, czy warto założyć konto walutowe.

Czym są koszty przewalutowania?

Posiadając rachunek tylko w walucie polskiej, nie unikniemy kosztów przewalutowania, czyli przeliczenia transakcji przez bank z jednej waluty na drugą. W przypadku posiadania konta wyłącznie w złotówkach wypłata, którą otrzymuje się od zagranicznego pracodawcy, przeliczana jest na złotówki, co nie zawsze musi okazać się dla nas korzystne. Dzieje się tak, ponieważ kurs wymiany walut w momencie wypłaty może być niski, przez co możemy na tym stracić.

Ponadto kurs, po jakim bank dokonałby przewalutowania w trakcie płacenia kartą, na której dostępne mamy jedynie złotówki, mógłby okazać się zupełnie nieopłacalny. Banki często pobierają prowizję za przewalutowanie, więc może zdarzyć się, że za konto w walucie polskiej zapłacimy sporo.

Aby nie ponosić kosztów przewalutowania, można użyć konta walutowego, na którym pieniądze przechowywane są w tej samej walucie, i wówczas – w odpowiednim momencie – to my decydujemy, kiedy chcemy je wypłacić i wymienić. Dzięki temu skorzystamy z najbardziej opłacalnych kursów walutowych i nasze zyski będą jeszcze większe.

Konto walutowe w Polsce

Swobodne posługiwanie się pieniędzmi zgromadzonymi na koncie jest ogromnie ważne, szczególnie jeśli pracujemy za granicą. W tym przypadku warto założyć konto walutowe, czyli taki rachunek, który prowadzony jest w obcej walucie (EUR, GBP, USD, CHF). W wielu bankach udostępniane są one bez opłat. Dodatkowo można zamówić do nich kartę rozliczaną w obcej walucie, dzięki czemu ograniczy się różnice kursowe, a płatności bezgotówkowe i wypłaty z bankomatów za granicą mogą być bezpłatne. Co ważne, obsługę bezgotówkową takiego konta możemy ponadto wykonywać także za pośrednictwem internetu. Podczas zakładania konta trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na koszty: prowadzenia takiego rachunku, wydania karty oraz przelewów.

Zakładając konto walutowe, nie wolno przeoczyć, w jakiej walucie prowadzone są rozliczenia rachunku, aby nie ponosić kosztów przewalutowania. Czyli jeżeli będziemy pracować w kraju, gdzie walutą jest euro, wtedy najlepiej jest założyć rachunek bankowy w euro.

Konto walutowe założone za granicą

Konto walutowe można założyć zarówno w kraju, jak i za granicą. Poza Polską zakłada się je w walucie, w której zarabiamy. Dzięki temu można zaoszczędzić na opłatach pobieranych za utrzymanie konta, jeśli znajdzie się ofertę atrakcyjniejszą niż w kraju.

Samo założenie konta może być jednak problematyczne. W niektórych państwach, zakładając konto bankowe, należy podać adres stałego pobytu lub dane pracodawcy. Tymczasem zagraniczni pracodawcy nie chcą podpisywać umowy z osobami, które nie dysponują numerem rachunku bankowego. Przed udaniem się do pracy za granicę warto więc sprawdzić, jakie dane są potrzebne do założenia konta w kraju, do którego wyjeżdżamy.

Często kłopot sprawia także zamknięcie rachunku – zwykle nie ma możliwości zrobienia tego na odległość i w takim przypadku trzeba udać się do placówki. Jeśli jednak konta nie zamkniemy i wrócimy do kraju, należy pamiętać, że korzystanie z zagranicznej karty w Polsce będzie wiązało się z przewalutowaniem i dodatkowymi opłatami.

Czym jest międzynarodowy transfer pieniędzy?

Po zamknięciu konta za granicą zwykle nie przewozi się zarobionych pieniędzy w kopercie. Bezpieczniejsze są bankowe transfery pomiędzy kontami założonymi w różnych bankach (różnych krajach). W tym przypadku opłacalne może być prowadzenie rachunku tam, gdzie pracujemy, oraz rachunku w Polsce, dzięki czemu przed zamknięciem zagranicznego konta możliwe będzie dokonanie przelewu na konto w Polsce. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na koszt takiej transakcji. Chcąc natomiast dokonać pilnego przelewu do Polski, można skorzystać także z takich usług, jak Western Union.

Konto walutowe – na co zwrócić uwagę?

Zakładając konto walutowe, należy zwrócić uwagę na:

  • wysokość opłat, jakie bank pobierze za:
    • prowadzenie rachunku;
    • obsługę karty kredytowej;
  • zasady, na jakich bank wydaje kartę debetową;
  • operatora karty płatniczej;
  • prowizje bankowe;
  • liczbę dostępnych walut;
  • oprocentowanie konta;
  • liczbę i usytuowanie bankomatów, z jakich możemy korzystać;
  • opcje dodatkowe – np. czy nasze konto walutowe jest połączone z kantorem online.

Konto walutowe powinniśmy wybierać, znając odpowiedź na pytanie, do czego będzie nam ono służyć: np. jeżeli do przyjmowania wpłat z zagranicy, najważniejszą opłatą będzie wówczas ta za prowizję w przypadku przelewów przychodzących.

Kantor internetowy

Dodatkiem do konta walutowego jest możliwość skorzystania z oferty kantorów internetowych, dzięki którym można zaoszczędzić dodatkowe środki. E-kantor działa podobnie jak stacjonarne punkty wymiany walut. Proces transferu w elektronicznym kantorze odbywa się w ten sposób, że pieniądze z polskiego rachunku przelewamy do e-kantoru, a następnie pieniądze wędrują na nasze konto walutowe. Korzystając z kantoru internetowego, warto regularnie analizować różnicę między ceną sprzedaży a ceną kupna danej waluty i na tej podstawie wymieniać walutę. Pozwala to w szybki, bezpieczny i wygodny sposób zaoszczędzić dodatkowe pieniądze dzięki korzystnemu kursowi.

Kiedy jeszcze przyda się konto walutowe?

Warto jeszcze wspomnieć, że rachunek walutowy przyda się nie tylko w przypadku pracy za granicą – niezbędny może okazać się także w sytuacji:

  • częstych wycieczek zagranicznych – dla osób, które kilka razy w roku wyjeżdżają za granicę, konto walutowe może być niezastąpione. Chodzi przede wszystkim o wypłaty z bankomatów bez przewalutowania oraz tanie płacenie kartą podczas zakupów;
  • spłaty kredytu w innej walucie – niektóre osoby zaciągają kredyt w obcej walucie. Dlatego w przypadku posiadania konta walutowego oddaje się bankowi kolejne raty nie w złotówkach, ale np. we frankach szwajcarskich;
  • zakupów online – osoby dokonujące częstych zakupów za granicą dzięki rachunkowi walutowemu mogą uniknąć wysokich przewalutowań i dodatkowych opłat;
  • inwestycji w innych walutach na zagranicznych platformach tradingowych. Często w takich miejscach nie możemy korzystać wyłącznie z dolarów czy euro.

Decydując się na konto walutowe, należy wiedzieć, do czego będzie nam ono służyć. Dzięki temu od razu zwrócimy uwagę na opłaty i prowizje pobierane z tytułu założenia takiego rachunku bankowego i wybierzemy opcję dla siebie najkorzystniejszą.