Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Rekrutacja po czterdziestce? Sukces jest na wyciągnięcie ręki!

Szukanie pracy w większości przypadków wymaga nakładu czasu i dogłębnych poszukiwań oraz przygotowań. Pracownicy, którzy ukończyli 40. rok życia, uważają, że rekrutacja po czterdziestce jest o wiele trudniejsza, niż w innych przypadkach, ponieważ pracodawcy zdają się nie zauważać osób w tym wieku. Z pewnością nie warto generalizować, aczkolwiek rzeczywiście w ogłoszeniach o pracę można często spotkać określenie: Szukamy osoby młodej, dynamicznej itp. Czy czterdziestolatkowie mają szansę na rynku pracy? Na co powinni zwracać uwagę podczas szukania nowego zajęcia?

Rekrutacja po czterdziestce

W życiu każdego, kto ukończył 40. rok życia może nadejść taki moment, w którym będzie musiał poszukać nowej pracy. Choć osoby w tym wieku często pracują przez wiele lat (a nawet całe aktywne życie zawodowe) w tej samej firmie, co utrudnia im elastyczne przejście do kolejnej, z pewnością rekrutacja po czterdziestce nie jest niemożliwa i może się udać. Co zrobić, by przekonać do siebie - często młodszego - rekrutera?

 1. Najprawdopodobniej na rynku pracy jesteś już ok. 20 lat. To naprawdę dużo czasu, podczas którego - z całą pewnością - wiele się nauczyłeś. Warto więc odpowiadać na takie ogłoszenia, gdzie nacisk kładzie się właśnie na doświadczenie zawodowe. Czy zawód, który wykonywałeś, ma przed Tobą tajemnice? Z pewnością większość obowiązków to dla ciebie bułka z masłem. Wykorzystaj to jako swój atut. Osoby, które dopiero zaczynają pracę, nie dorastają ci pod tym względem do pięt.
 2. W wielu przypadkach 40-latkowie mają już “odchowane” dzieci i mniej zobowiązań
  Najprawdopodobniej twoje dzieci chodzą już do szkoły/studiują, a nawet są już całkowicie samodzielne. W związku z tym jesteś o wiele bardziej dyspozycyjny, niż osoby młode, wychowujące swoje małe pociechy. Raczej nie musisz brać zwolnienia, kiedy dziecko ma grypę i jeździć po nie do przedszkola. Możesz pracować w elastycznych godzinach. Pracodawca powinien to docenić.

 3. Masz sieć kontaktów zawodowych
  Przez lata spędzone na rynku pracy z pewnością poznałeś wiele osób i nawiązałeś szeroką sieć kontaktów. Dzięki temu wiesz, do kogo zwracać się z danym problemem czy propozycją. Znasz ludzi z branży i umiesz z nimi rozmawiać. Takie kontakty są naprawdę cenne, a rekrutacja po czterdziestce ujawni te wartości.

 4. Wiesz, co potrafisz i co chcesz robić
  Przez lata najprawdopodobniej nabrałeś pewności, co jest twoim atutem, co chcesz i lubisz robić w życiu i co wychodzi ci najlepiej. Wiesz, w których obszarach można w pełni na tobie polegać, nie szukasz inspiracji, raczej nie odejdziesz z firmy po miesiącu tylko dlatego, że nie wiesz jeszcze, czego oczekujesz od życia. Taka pewność sprawia, że masz świadomość, na czym warto się skoncentrować i robisz to.

Rekrutacja po czterdziestce a błędy, które możesz ominąć

Zdarza się, że osoby, które przez długi czas nie musiały szukać pracy, nie do końca wiedzą, jak profesjonalnie to zrobić i czego oczekują współcześnie rekruterzy. Rekrutacja po czterdziestce nie jest prosta, jednak możemy ją ułatwić. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

 1. Stwórz profesjonalne CV
  Rekrutacja po czterdziestce często bywa jednoznaczna z tym, że ktoś szuka pracy pierwszy raz od dawna. Nie do końca więc potrafi, na przykład przygotować odpowiednio dokumenty aplikacyjne. Warto pamiętać, że do CV należy przywiązać szczególną wagę i zadbać, by było wyczerpujące, dobrze sformatowane, niezbyt  długie, ale też zawierające pełne doświadczenie zawodowe z wyszczególnieniem najważniejszych zadań. Estetyka i bezbłędność językowa również są istotne. Jeżeli wydaje nam się, że sami nie poradzimy sobie ze stworzeniem idealnego CV, możemy zwrócić się do profesjonalistów. W Internecie funkcjonuje wiele firm i osób prywatnych, które zajmują się tego typu usługami.

 2. Zadbaj o swój wizerunek w Internecie
  Czy tego chcesz, czy nie, najprawdopodobniej rekruterzy przejrzą dokładnie twoje media społecznościowe. Warto zadbać o odpowiednie ustawienia prywatności i sprawdzić, czy na profilu nie ma niczego, co mogłoby zepsuć nasz wizerunek.

 3. Doszkalaj się
  To, że jesteś po czterdziestce, nie znaczy, że nie musisz już nic robić i umiesz wystarczająco dużo. Warto poznawać nowości z branży i stale się doszkalać. Stanie w miejscu może być gorsze niż cofanie się, rekrutacja po czterdziestce może być doskonałą okazją żeby zadbać o sferę rozwoju osobistego.

 4. Uwierz w siebie
  Często osoby po czterdziestce po prostu nie wierzą w siebie i swoje możliwości - tylko ze względu na swój wiek. Pamiętajmy, że mamy przewagę nad młodszymi kolegami w wielu kwestiach i powinniśmy znać swoją wartość.

 5. Pokaż, że potrafisz współpracować z osobami młodszymi od siebie
  Przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej opowiedz o swojej współpracy z młodszymi współpracownikami. Jeżeli układała się pomyślnie, warto o tym wspomnieć.

 6. Pamiętaj, że nie każdy 40-latek musi być dyrektorem
  Wśród młodszych pracowników istnieje przekonanie, że 40-latek musi osiągnąć coś wielkiego i “zwykłe” stanowiska są jednoznaczne z pewnego rodzaju porażką. Nie zapominaj, że to wcale nie jest prawda, poza tym nie ma nawet zapotrzebowania na tylu pracowników na kierowniczym stanowisku. Nie czuj się gorzej, rekrutacja po czterdziestce może być przejawem poszukiwania zmian w życiu, a do tego trzeba mieć odwagę, jesteś w odpowiednim miejscu.

 7. Nie udawaj 20-latka
  Nawet jeżeli jesteś młodszy duchem, nie udawaj kogoś kim nie jesteś, byle tylko udowodnić, że niedaleko ci do 20-latka. Postaw na bycie sobą, fałsz jest wyczuwalny.

Rekrutacja po czterdziestce może być niełatwa, szczególnie jeżeli osobie szukającej pracy brak wiary w siebie i swoje umiejętności. Nie nastawiaj się na porażkę, to najgorsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji. Masz znaczną przewagę nad innymi kandydatami, a młodsi od ciebie również mają problemy podczas szukania pracy. Nie skupiaj się na swoim wieku - być może będzie to jedną z przyczyn twojego sukcesu.