Poradnik Pracownika

Ścieżka kariery - jak ją skutecznie budować?

Właśnie odebrałeś długo wyczekiwany dyplom ukończenia studiów. Ojciec jest z ciebie dumny, mama płacze ze wzruszenia, babcia wręczyła pamiątkowe wieczne pióro. Teraz wszyscy oczekują, że twoja ścieżka kariery potoczy się błyskawicznie i już za kilka lat będziesz bardzo ważną osobą w swoim środowisku zawodowym. Tylko jak to zrobić? Od czego zacząć?

Ścieżka kariery zaczyna się od rozmowy 

Nieistotne jest to, czy dopiero zaczynasz pracę, czy już ją masz, ale chcesz zacząć wszystko od nowa. Pierwszą i podstawową rzeczą, od której powinieneś zacząć jest szczera rozmowa z samym sobą. Ścieżka kariery i jej fundament opierają się przede wszystkim na samoświadomości. Znajomość swoich słabych i mocnych stron, świadomość atutów i obszarów do rozwoju, pozwoli na podejmowanie trafnych decyzji podczas planowania kolejnych etapów. Jeśli masz trudności w stworzeniu obiektywnego obrazu siebie, możesz w tym celu wykorzystać analizę SWOT.

Wyznacz kierunek

Ścieżka kariery jest niemożliwa bez zaplanowania swojej drogi. Najważniejszym elementem jest wyznaczanie sobie celi krótko- i długoterminowych. Powinny one być ambitne i jednocześnie realne do spełnienia. Zastanów się, co sprawia ci przyjemność i satysfakcję oraz (na podstawie analizy SWOT) jakie masz ku temu predyspozycje. Zdecydowanie o kierunku rozwoju kariery czy wybór obszaru zawodowego jest najtrudniejszym elementem. Jednak jak powiedział Konfucjusz: “Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. W związku z tym warto poświęcić czas na przemyślenia prowadzące do zaprojektowania swojej drogi. Dzięki temu zyskasz przekonanie o słuszności prowadzonych przez siebie działań i pomoc w podejmowaniu kolejnych decyzji.

Stwórz swoją markę

“Jak cię widzą, tak cię piszą” - mówiła babcia i miała rację. Ale nie tylko o wygląd zewnętrzny tu chodzi. Ważne jest wykreowanie wizerunku profesjonalisty w swojej dziedzinie. Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz się pokazać światu. Udzielaj się w swoim środowisku studenckim, firmowym. Spotykaj się z ludźmi, rozmawiaj z nimi,  korzystaj z konferencji branżowych, wykładów. Co ważne nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Jeśli jeszcze nie masz fachowej wiedzy, nie mów, ze jesteś specjalistą. To przyjdzie z czasem. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby np. za pomocą mediów społecznościowych pokazać światu, czym się interesujesz.

Otwórz się na innych

Kiedy już zdefiniujesz siebie i wyznaczysz kierunek swojego rozwoju, postaraj się “wejść” w środowisko. Poszukaj wśród swoich znajomych osób z podobnej branży, być może oni znają konkretnych specjalistów. Korzystaj z targów branżowych, targów pracy, konferencji czy szkoleń. Tam masz szansę poznać wielu ludzi z różnymi doświadczeniami. Znajomość z nimi pozwoli ci pewniej poruszać się w środowisku, a dodatkowo zyskać możliwość nauczenia się od nich wielu cennych rzeczy. Tworzenie sieci kontaktów zawsze przekłada się pozytywnie na rozwój kariery, a znalezienie mentora w danym obszarze otwiera wiele drzwi. Warunek jest jeden, musisz się nieustannie rozwijać i być profesjonalistą.

Człowiek uczy się przez całe życie

Uzyskanie dyplomu magistra niestety nie kończy twojej drogi edukacji. Ścieżka kariery budowana przez rozwój i poszerzanie swoich kompetencji jest procesem długim i złożonym. Korzystaj z darmowych źródeł takich jak prelekcje, wspomniane już konferencje, meetingi. Interesuj się nowinkami branżowymi, znaj wybitne postaci i autorytety oraz ich podejście do specyficznych problemów zawodowych. Jednocześnie nie bój się wyrażać swojego zdania, nawet jeśli różni się od zdania większości. To wpłynie pozytywnie na budowę twojego wizerunku i autorytetu w środowisku.  Naucz się zarządzać swoim obecnym stanowiskiem pracy. Przez aktywną, zaangażowaną postawę możesz zyskać wysłanie na szkolenie czy zakres nowych ambitnych obowiązków. Jeśli chcesz zmieć stanowisko, pokaż przełożonemu, że jesteś na to gotowy i przygotowany na ciężką pracę. Niech twój szef będzie twoim sprzymierzeńcem.

Z uśmiechem przez życie

Ścieżka kariery - jej planowanie jak i realizowanie jest bardzo trudnym zadaniem. Wymaga od nas wiele samodyscypliny, systematyczności, wysiłku i poświęcenia. Każdy kolejny etap budzi wiele obaw i zastrzeżeń. Niejednokrotnie podajemy w wątpliwość słuszność naszych wyborów. To naturalny stan, jednak warto nie bać się go. Wiara w swoje siły i przekonanie o swoich mocnych stronach będzie minimalizowało nasze obawy. Pozytywne nastawienie jest kluczem do osiągania satysfakcji z wykonywanych zadań oraz czerpania radości z kolejnych wyzwań. Otwartość na zmiany i innych ludzi umożliwi płynne przechodzenie przez kolejne etapy, sukcesywnie budujące twoją karierę.

Ścieżka kariery - podsumowując

Dobrze przemyślana i zaprojektowana ścieżka kariery powinna wyznaczać jasne cele. Konsekwencja w działaniu i nacisk na samorozwój pozwoli na stworzenie wizerunku osoby profesjonalnej, aby później stać się specjalistą i autorytetem w danej dziedzinie. Budowanie ścieżki kariery poprzez tworzenie sieci kontaktów i otwartość na wszystko co nowe stworzą  możliwości, które pozwolą ci stać się człowiekiem spełnionym zawodowo.