Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Rozwój kariery zawodowej – jak ruszyć z miejsca?

W dzisiejszych czasach bardzo ważny jest rozwój i wiele osób stawia na niego w swoich działaniach – zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Dlatego też kiedy poczujemy, że stoimy w miejscu i nic się nie dzieje, chcemy coś zmienić. Rozwój kariery zawodowej to coś, na czym zależy wielu z nas, jednak nie zawsze do końca wiemy, jak to zrobić. Jakie kroki podjąć, by naprawdę poczuć, że coś się dzieje? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Czy wszyscy muszą się rozwijać?

Zanim przejdziemy do głównych rozważań, warto poruszyć inną ważną kwestię. Z racji tego, że obecnie tak silnie stawiamy na rozwój, jest on tak popularny i wymagany, osoby, które wcale nie czują potrzeby zawodowego spełnienia, mogą czuć się nieco sfrustrowane. Skoro jest mi dobrze tutaj, gdzie jestem, dlaczego muszę coś zmieniać?

Warto więc podkreślić, że nie każdy musi chcieć się rozwijać i piąć się po schodach kariery. Nie każdy ma takie zawodowe ambicje i nie ma w tym niczego złego. Nie wszystkim praca musi przynosić satysfakcję. 

Jednak zdecydowana większość ceni sobie rozwój i w tym także nie ma niczego dziwnego. Warto znaleźć sobie w tym wszystkim miejsce i podejmować kroki zgodnie z własnym sumieniem.

Czy wszyscy muszą się rozwijać? Oczywiście, że nie. Jednak rozwój dla wielu wiąże się ze spełnieniem zawodowym, satysfakcją i po prostu szczęściem.

Rozwój kariery zawodowej

Nawet jeśli chcemy się rozwijać i naprawdę nam na tym zależy, możemy dojść do takiego momentu, w którym staniemy w miejscu i nie będziemy wiedzieć, co dalej. Jesteśmy zablokowani, co może powodować frustrację. Jednak istnieją sposoby, dzięki którym rozwój kariery zawodowej może ruszyć z miejsca i iść dokładnie takim torem, jaki sobie obraliśmy.

Jednak warto podkreślić, że wymaga to nakładu pracy i nic nie będzie działo się samo. Musimy mieć świadomość, że rozwój kariery zawodowej to trudne zadanie. Jakie kroki podjąć?

Zastanów się nad przebiegiem kariery

Przede wszystkim przed podjęciem jakichkolwiek kroków, zastanów się, jak do tej pory przebiegała twoja kariera zawodowa. Czy dobrze czujesz się w miejscu, w którym jesteś? Czy widzisz sens swoich działań? Czy nadal chcesz wykonywać tę samą pracę?

Problemem może być to, że nasza kariera się nie rozwija, ponieważ tak naprawdę nie robimy tego, co sprawia nam satysfakcję. Tkwimy w czymś, co potrafimy robić, ale kształcenie się nadal w tym kierunku nie jest już dla nas ciekawe.

Być może stoimy w miejscu, bo w firmie nie ma możliwości awansu na naszym stanowisku? Może jesteśmy na takim etapie, że uczymy się już niewielu nowych rzeczy? To wszystko może nas zatrzymać na długo i doprowadzić nawet to wypalenia zawodowego, które ma poważne konsekwencje.

Próbuj nowych rzeczy

Jeśli masz wrażenie, że stoisz w miejscu, bo aktualne zajęcie nie daje ci już satysfakcji i nie widzisz sensu w swoich działaniach, zacznij próbować nowych rzeczy. Zapisz się na kurs czegoś, co cię interesuje. Czytaj o innych branżach. Przyjrzyj się swoim hobby. Być może okaże się, że znajdziesz coś, w czym nie tylko jesteś świetny, lecz także spełniasz się.

Jeżeli coś przestaje cię cieszyć, próbuj znowu. Nigdy nie jest tak, że musisz iść obraną drogą już do końca. Masz wybór i korzystaj z niego.

Nie bój się zmian

Zatrzymuje nas także obawa przed zmianami. Czy poradzę sobie na nowym stanowisku? W nowej firmie? Czy dam radę w nowej branży? Tutaj mam spokojną, bezpieczną posadę, nawet jeśli nie odczuwam satysfakcji z pracy.

Takie wątpliwości dotykają większości z nas. Nie poddawajmy się im jednak. Jeśli czujemy się źle, zmiana może być kluczowym elementem dalszego rozwoju.

Bądź elastyczny

Zostajesz poproszony o wykonanie zadania wykraczającego poza twój zakres obowiązków? Skaczesz z działu do działu? Korzystaj z tego i ucz się nowych rzeczy. Bądź elastyczny i pokaż, że odnajdziesz się w każdej sytuacji. Nie zasłaniaj się rękami i nogami przed nowością. Przełożeni na pewno zauważą to i docenią.

Zaangażowanie jest kluczem

Angażuj się w życie firmy, w wykonywane przez siebie zadania. Pokaż, że nie jesteś tylko biernym pracownikiem, wykonującym monotonne zadania. Zaangażowanie jest ważne nie tylko dla przełożonych, lecz także dla ciebie i twojej pozycji w firmie.

Przedstawiaj swoje pomysły

Myślisz, że znasz dobre rozwiązania, ale boisz się wyjść z inicjatywą? Siedzisz cicho, choć głowę masz pełną pomysłów? To błąd! Jeśli coś chodzi ci po głowie, podziel się tym z innymi. Twój pomysł nie musi być trafiony w punkt, ważne że próbujesz i się starasz!

Ucz się i zdobywaj nowe kompetencje

Jeśli czujesz,że twój rozwój kariery zawodowej stoi w miejscu, zacznij zdobywać nową wiedzę. Zapisuj się na kursy i szkolenia, czytaj literaturę branżową, bądź na bieżąco. To sprawi, że nigdy nie będziesz się nudzić i zawsze będziesz mieć coś do zrobienia.

Jeśli zależy nam na rozwoju, zahamowanie tego procesu może być dla nas niezwykle frustrujące. Na szczęście możemy podjąć kroki, które sprawią, że ruszymy do przodu!