Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Staż absolwencki z perspektywą - Program Kariera

Jesteś studentem lub absolwentem? Marzy ci się zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego? Chcesz trafić na staż do znanej i renomowanej firmy, która da ci szansę na zdobycie pracy, na której naprawdę ci zależy? Spróbuj zaaplikować ze swoim CV w Programie Kariera, który oferuje młodym ludziom staż z perspektywą na przyszłość. Co to za program, dla kogo, w jaki sposób można się zgłosić oraz jakie firmy oferują staż - dowiesz się, czytając nasz artykuł!

Staż absolwencki z Programu Kariera - co to takiego?

Staże organizowane są przez Polską Radę Biznesu - organizację, która zrzesza największe polskie przedsiębiorstwa oraz międzynarodowe firmy działające w Polsce. Staż absolwencki w tym miejscu porównuje się do ministudiów MBA. Bogata oferta firm proponujących staże sprawia, że jest to dobry start dla młodych osób, które chcą rozpocząć swoją karierę zawodową. W 2018 roku organizowana jest już 15. edycja tego programu.

Dla kogo skierowany jest ten program stażowy?

Grupą docelową, która ma możliwość skorzystania ze stażu absolwenckiego, są studenci ostatnich lat studiów licencjackich lub inżynierskich (III rok) lub czwartego albo piątego roku jednolitych studiów magisterskich lub inżynierskich. Ponadto z oferty mogą skorzystać absolwenci studiów magisterskich, licencjackich lub inżynierskich, a także studenci, którzy są na pierwszym lub drugim roku studiów magisterskich uzupełniających w trybie dziennym, zaocznym bądź wieczorowym, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Zgłoszenia można przesyłać do 31 maja 2018 r. do godziny 23.59. Kandydat, który decyduje się na aplikację, jest zobowiązany wypełnić i wysłać formularz, dołączyć CV, czasami wymagane jest również dołączenie listu motywacyjnego lub rozwiązanie case study (w zależności od tego, która forma jest wymagana w ofercie stażowej). Każda osoba ma możliwość zaaplikowania na 5 wybranych przez siebie staży. Przedstawiciele firm, które zgłosiły chęć uczestnictwa w programie, po otrzymaniu zgłoszeń od kandydatów będą zajmowały się ich analizą. Następnie wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowy rekrutacyjne, które odbywać się będą od pierwszego dnia rekrutacji w danej firmie do 30 czerwca 2018 r.

W tym roku zmiana zasad rekrutacji!

Pracodawcy nie muszą czekać do zakończenia rekrutacji, by umówić się z kandydatem na rozmowę. Mają prawo zaprosić go do siedziby firmy już w pierwszym dniu rozpoczęcia rekrutacji. Dlatego nie warto czekać!

Przedstawiciele jakich firm biorą udział w Programie Kariera?

Do programu zgłosiło się wiele firm z różnych branży, m.in. farmaceutyczno-biotechnologiczna, produkcyjne, bankowe, ubezpieczeniowe, budowlane, wydawnicza i wiele innych. Oto lista przykładowych firm, które biorą udział w programie:

  • Adamed Grupa

  • Amica

  • Bakalland

  • DOZ S.A.

  • Erbud

  • PGF

  • ERGO Hestia

  • Urtica

  • TVN

  • CAG

Gdzie odbywają się staże absolwenckie i ile trwają?

Staże odbywają się na terenie Polski, m.in. w takich miastach jak: Warszawa, Wrocław, Poznań, Wronki, Łódź, Rzeszów, Kraków, Katowice, Tychy, Janów Podlaski.

Okres trwania stażu w zależności od firmy wynosi 2-3 miesiące. Staże odbywają się w miesiącach wakacyjnych, od czerwca do września.

Czy staż absolwencki z tego programu jest płatny?

Każda osoba, która zostanie wybrana do Programu Kariera, dostaje wynagrodzenie, które gwarantuje jej utrzymanie się w mieście, gdzie będzie odbywać staż. Kwota wynagrodzenia dla stażysty wynosi minimum 2500 zł brutto za miesiąc. Jest to dość kusząca oferta dla młodych ludzi, biorąc pod uwagę rynek pracy, w którym często wynagrodzenie za staż jest mniej płatne, a nawet zdarzają się sytuacje, gdy studenci lub absolwenci uczestniczą w bezpłatnych praktykach, tylko dlatego, że zależy im na zdobyciu doświadczenia.

Co zyskujesz, biorąc udział w stażu absolwenckim?

Staż absolwencki daje młodym ludziom wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych z nich:

  • możliwość nawiązania nowych relacji

  • zdobycie praktycznych umiejętności

  • możliwość poznania szefów i właścicieli znanych firm

  • zdiagnozowanie obszaru do rozwoju dzięki uświadomieniu sobie swoich mocnych i słabych stron

  • przełożenie zdobytej w trakcie studiów wiedzy na praktykę

  • praca z bardziej doświadczonymi osobami z danej branży.

Co ciekawe!

Co czwarta osoba kończąca staż z Programu Kariera dostaje od firmy ofertę zatrudnienia.

Jak wynika z niniejszego artykułu, staż absolwencki z Programu Kariera jest interesującą propozycją dla młodych osób szukających miejsca, gdzie mogłyby zacząć rozwijać swoją zawodową karierę. Zgodnie ze statystykami, co czwarta osoba ma szansę na stałe zatrudnienie w danej firmie. Oferta jest szeroka, dlatego można znaleźć staż w branży, w której się kształciliśmy. Ponadto przedstawiciele firm są rozproszeni na terenie całej Polski, więc nie zawsze staż będzie musiał wiązać się z tymczasową relokacją.