Poradnik Pracownika

Assessment Center - rady dla początkujących

Duże firmy są w stanie poświęcić dużo czasu i pieniędzy, aby odnaleźć odpowiedniego specjalistę na dane stanowisko. Nic w tym dziwnego - w końcu ludzie są filarem przedsiębiorstw i od ich umiejętności nierzadko zależy powodzenie i sukces całej firmy. W związku z tym korzystają z metody rekrutacji Assessment Center. Na czym ona polega? O czym warto pamiętać, jeśli weźmiemy w niej udział? Czego unikać? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Na czym polega Assessment Center?

Warto zacząć od tego, czym właściwie jest Assessment Center i na czym polega. Ta metoda rekrutacji ma za zadanie sprawdzić realne umiejętności kandydata na dane stanowisko. W ogłoszeniach o pracę często podawana jest cała lista kompetencji, których oczekuje się od potencjalnego pracownika. W CV i listach motywacyjnych kandydaci wypisują więc wiele punktów w części “umiejętności”, nie zawsze zgodnie z prawdą.

Firmom zależy jednak na tym, aby wybrana przez nich osoba doskonale poradziła sobie z powierzonymi jej zadaniami. Assessment Center polega więc na sprawdzeniu kandydatów pod tym kątem. Co ważne, ta metoda rekrutacji obejmuje najważniejsze umiejętności wymagane od kandydata.

Zazwyczaj rekrutacja trwa od kilku godzin do nawet kilku dni (2-3), a podczas jej trwania kandydaci otrzymują zadania do wykonania, które potwierdzają posiadane przez nich umiejętności. Pracują oni zarówno pojedynczo, jak i grupowo. Każdy z nich posiada swojego asesora, który przygląda się kompetencjom, wyciąga wnioski, a następnie dyskutuje o nich z innymi asesorami.

W tej metodzie rekrutacji najważniejszy jest też feedback. Asesorzy spotykają się z kandydatem, przedstawiają mu prawidłowy sposób rozwiązania zadań, omawiają, co zrobił dobrze, a nad czym powinien popracować. Każdy otrzyma informację zwrotną i dowie się, na jakim poziomie są jego umiejętności.

Kto stosuje Assessment Center?

Przez długi czas Assessment Center był stosowany tylko przez wielkie firmy przy naborze kandydatów na wysokie stanowiska. Dzisiaj jest nieco inaczej - metody tej używa się już bowiem coraz częściej na każdym szczeblu.

Taka forma jest jednak kosztowna - zarówno przygotowanie zadań, poświęcony czas, jak i sprawdzenie ich, dyskusje itp. jest czaso-, praco- i kosztochłonne. Dlatego też firmy powinny dokładnie przemyśleć, czy mogą sobie pozwolić na taką metodę, choć uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych.

Wszystko wskazuje więc na to, że na rekrutację Assessment Center może trafić właściwie każdy z nas, bez względu na to, na jakie stanowisko aplikuje. O czym więc powinni wiedzieć początkujący?

O czym warto pamiętać przy Assessment Center?

Przede wszystkim pamiętajmy, że bardzo ważna jest naturalność. Możemy “nauczyć się” pewnych zachowań, ale jeśli nie leżą one w naszej osobowości, tak naprawdę trudno nam będzie nagle zacząć grać inną postać.

Warto mieć świadomość, że rekruterzy przy danych zadaniach nie mówią nigdy o tym, jaką kompetencję mają one badać. Dlatego każde z nich warto wykonać jak najlepiej, ale na swoje możliwości. Często nie jest ważne, czy będziemy pierwsi w grupie, lecz to, jakich sposobów użyliśmy czy jak zachowywaliśmy się w stosunku do innych osób.

Przykład 1.

Mariusz uczestniczy w rekrutacji Assessment Center na stanowisko managerskie. Podczas grupowego zadania stara się jak najbardziej pokazać, że jest liderem, potrafi zarządzać, nie daje sobie wchodzić na głowę itp. Nie wie jednak, że w tym przypadku jego zachowanie może nie być dobrze postrzegane, ponieważ asesorzy zwracają uwagę głównie na to, jak dana osoba radzi sobie w pracy grupowej i komunikacji z innymi pracownikami.

Dlaczego podczas Assessment Center nie warto grać? Po pierwsze trudno wejść w rolę na kilka godzin. Taka rekrutacja jest długa, w związku z tym tak czy inaczej najpewniej rekruterzy zauważą, że gramy, a nasza prawdziwa natura zacznie się ujawniać.

Poza tym asesorzy sprawdzają, czy kandydat jest idealną osobą na dane stanowisko - bardzo ważna jest tutaj też jego osobowość i to, czy będzie pasował do pracowników w firmie. Prędzej więc czy później okaże się, że nie mamy już siły udawać, a niedopasowanie da się nam w kość.

Czego unikać podczas rekrutacji Assessment Center?

Jakich zachowań zdecydowanie warto unikać podczas rekrutacji Assessment Center?

Przede wszystkim nie milcz. Wydaje ci się, że masz świetny pomysł, ale wstydzisz się go wygłosić lub czujesz się zdominowany przez innych? Postaraj się przełamać i powiedzieć to, co masz na myśli. Niestety rekruterzy nie wyczytają w twoich oczach, że wpadłeś na coś genialnego, tylko od ciebie zależy, w jaki sposób się im zaprezentujesz.

Staraj się również nie przerywać innym. W czasie grupowej dyskusji czy omawiania problemu poczekaj, aż ktoś skończy swoją wypowiedź i dopiero wtedy wygłoś swoją. Oprócz tego, że przerywanie jest po prostu niekulturalne, rekruterzy mogą również ocenić cię jako osobę, która narzuca swoje zdanie lub jest niezainteresowana tym, co mają do powiedzenia inni.

Nie dekoncentruj się, choć to może być trudne. Wielogodzinne wykonywanie zadań może być męczące, jednak kiedy rekruterzy zauważą z naszej strony brak zainteresowania, obojętność, z pewnością nie będziemy przez nich dobrze postrzegani. Skupienie jest bardzo ważne!

Pamiętaj, że Assessment Center ma pokazać twój profesjonalizm, w związku z tym zachowuj się jak profesjonalista. Bądź dobrze przygotowany, współpracuj, skoncentruj się maksymalnie na zadaniach. Dzięki temu będziesz miał pewność, że rekruterzy cię zauważą i nawet jeśli nie uda się zdobyć tego stanowiska, być może zaproponują ci inne lub w przyszłości zaproszą do współpracy.