Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej, które warto znać

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oznacza, że rekruterzy docenili nasze CV i list motywacyjny. Podczas kolejnego etapu możemy potwierdzić, że jesteśmy idealnymi kandydatami lub… wszystko zepsuć nieprzygotowaniem. Oczywiście, czasami robimy coś bardzo spontanicznie, a mimo wszystko udaje nam się zdobyć posadę, jednak warto przygotować się i pokazać, że staramy się o stanowisko, na którym naprawdę nam zależy. Zrozumiałe jest, że sama rozmowa kwalifikacyjna przynosi wiele stresu, a niektóre pytania wydają się zupełnie niezwiązane z tym, po co przyszliśmy, jednak z wieloma rzeczami możemy sobie świetnie poradzić, jeżeli tylko dowiemy się, co powiedzieć. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej, które warto poznać, aby dobrze wypaść!

Standardowe pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej

Zamiast skupiać się na tym, jakim zwierzęciem lub przedmiotem chciałbyś być, przede wszystkim przygotuj się na takie zapytania, które pojawiają się niemal zawsze. Oczywiście rekruterzy potrafią zaskoczyć, jednak są takie pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej, które usłyszymy bardzo często.

Dlaczego chciałaby pani/chciałby pan u nas pracować (i/lub) Co wie pani/pan o naszej firmie?

To pytanie pojawia się na niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Nic w tym dziwnego, dzięki niemu bowiem pracodawca może przekonać się, jak dobrze przygotowaliśmy się do rozmowy, czy zainteresowaliśmy się miejscem, w którym potencjalnie mamy pracować. Przed każdą rekrutacją warto dokładnie zapoznać się ze stroną internetową firmy, przeczytać opinie, sprawdzić, czym zajmują się osoby na stanowisku, którym jesteśmy zainteresowani. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, że traktujemy ofertę i rozmowę z nim poważnie.

Jak opisałbyś siebie?

Standardowe “Proszę opowiedzieć coś o sobie” często uznawane jest za pytanie zadawane przez nieprzygotowanego rekturera. Nie wie, o co zapytać, nie przeczytał naszego CV, więc prosi nas o streszczenie. Jednak w wielu przypadkach jest to błędne myślenie, a pytanie nie jest przypadkowe. W tym momencie mamy duże pole do popisu, możemy bowiem streścić swoje doświadczenie zawodowe i zainteresowania, pokazać, że jesteśmy odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu, przedstawić swoje sukcesy itp. Pamiętajmy przy tym, żeby z jednej strony nie bać się mówić o swoich osiągnięciach, ale z drugiej nie popadać w samozachwyt. Najważniejsze jest znalezienie złotego środka.

Ile chciałaby pani/chciałby pan zarabiać?

To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, szczególnie tym, które zaczynają swoją pierwszą pracę w danej branży i nie mają pojęcia, w jaki sposób ją wycenić. Warto się do niego przygotować, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że padnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli nie wiesz, ile zarabiają osoby na tym stanowisku, sprawdź raporty, podpytaj, przeczytaj artykuły w internecie, być może uda ci się wyciągnąć z nich średnią, która cię usatysfakcjonuje. Weź pod uwagę swoje osiągnięcia i doświadczenie, nie zaniżaj, ale też nie zawyżaj, najlepiej zrobisz, kiedy przygotujesz sobie przedział i kwotę, poniżej której nie możesz zejść. Pamiętaj, aby nie odpowiadać na to pytanie pytaniem, np. “A ile mogą mi państwo zaproponować?”. Nie jest to dobrze odbierane.

Czy może pani/pan negocjować?

W tym przypadku musisz mieć świadomość, że negocjacje nie polegają na obniżeniu danej kwoty o kilkadziesiąt złotych, jeżeli więc nie jesteś na nie gotowy ze względu na zobowiązania finansowe, powiedz o tym podczas rozmowy. Pamiętaj, że nie musisz zgadzać się na wszystko. Na takie pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej, również musisz być przygotowany.

Jakie są pani/pana mocne/słabe strony?

Wielu ludzi nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, szczególnie - o dziwo! - kiedy są poproszeni o opowiedzenie o swoich mocnych stronach. Z kolei jeżeli chodzi o wady, nierzadko powtarzają oni to, co masa innych ludzi, np. że są pracoholikami. Warto jednak postawić na kreatywność. Jeżeli mamy problem ze znalezieniem w sobie mocnych stron, przeczytajmy dokładnie ogłoszenie, skupmy się na wymaganiach, dopasujmy je do siebie, wybierzmy maksymalnie 3 i znajdźmy dla nich dobry przykład. Natomiast w przypadku słabych stron, spróbujmy opowiedzieć o czymś, nad czym pracujemy, co właściwie już nas nie dotyczy, jednak wcześniej było dla nas problematyczne. Pamiętajmy jednak, że przykłady i mocne czy słabe strony powinny być związane z życiem zawodowym, nie prywatnym.

Co chciałaby pani/chciałby pan robić za rok/5 lat?

Z pewnością każdy z nas chciałby zarabiać 5 razy więcej, awansować 3-krotnie i kochać swoją pracę. Na takie pytanie jednak starajmy się odpowiedzieć realistycznie. Możemy opowiedzieć przykładowo o czymś, czego aktualnie się uczymy, a za kilka lat chcemy mieć w 100% opanowane. Być może kończysz szkołę, kursy, uczysz się języków, programów niezbędnych w pracy - nie zapomnij o tym!

Czy ma pani/pan jakieś pytania?

To pytanie padnie niemal na pewno. Przygotowanie się do niego wcześniej może sprawić problem, w końcu rekruter może wyjaśnić wszystkie wątpliwości podczas rozmowy. Jednak warto mimo wszystko zadać pytanie, ponieważ “nie mam więcej pytań” może zostać odebrane jako brak zainteresowania. Zapisuj to, co przyjdzie ci na myśl w trakcie rozmowy, z pewnością poruszycie kwestię, która szczególnie cię zainteresuje.

Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej są różne i nie da się w 100% przewidzieć, jednak z pewnością będziemy mniej zestresowani i pewniejsi siebie, jeżeli przygotujemy się chociażby z tych, które pojawiają się bardzo często. Wiedza o firmie, preferowanych zarobkach czy chociażby uświadomienie sobie swoich mocnych i słabych stron może stanowić duży krok do sukcesu. Trzeba być przygotowanym na różne pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli więc zależy nam na danym stanowisku, musimy poświęcić nieco czasu przed rekrutacją. Z pewnością się to nam opłaci.