Poradnik Pracownika

Rozmowa kwalifikacyjna - jak przedstawić słabe strony?

Poszukując pracy, musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Dla wielu osób jest to źródło dodatkowego stresu, które ponadto budzi wiele pytań i wątpliwości. Czy rozmowa kwalifikacyjna zawsze będzie stresująca? Zobacz, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i jak przedstawić swoje słabe strony.

Czym jest rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj jest bardzo stresującym przeżyciem, ponieważ nigdy nie wiemy czego można się spodziewać. Po co przeprowadzane są tego typu rozmowy? Rozmowa taka ma na celu nawiązanie bezpośredniego kontaktu z kandydatem starającym się o konkretne stanowisko. Osoba przeprowadzająca rekrutacje zadaje kandydatowi wcześniej przygotowane pytania, na podstawie których ocenia między innymi przygotowanie merytoryczne, cechy osobowości a także motywację do podjęcia pracy. Rozmowa jest ważna także z punktu widzenia osoby ubiegającej się o pracę, ponieważ może ona dowiedzieć się czegoś więcej o stanowisku oraz o firmie.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Kiedy wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, to przede wszystkim musisz się dobrze przygotować. Nie unika wątpliwości, że bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, dlatego postaraj się wyglądać elegancko i nienagannie, ale także bądź jak najlepiej przygotowany pod względem merytorycznym. Jak się za to zabrać? Pozyskaj jak najwięcej informacji o konkretnej firmie, a także przećwicz sobie odpowiedzi na przykładowe pytania, które możesz znaleźć w Internecie - pamiętaj jednak, aby nie tworzyć gotowych zdań i uczyć się ich na pamięć, ponieważ nie wypadnie to korzystanie podczas rozmowy. Jednym z pytań, które niemal zawsze pojawia się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest pytanie o słabe strony, dlatego warto wcześniej przygotować sobie na nie odpowiedź.

Rozmowa kwalifikacyjna - jak przedstawić słabe strony

Pytanie o słabe strony pojawia się na większości rozmów kwalifikacyjnych, więc musisz być na to przygotowany - jeśli udzielisz złej odpowiedzi możesz nawet stracić szansę na uzyskanie stanowiska. Wiadomo, że nikt nie lubi rozmawiać o swoich słabościach - to normalne, jednak kiedy wiesz, że podczas rozmowy istnieje duże prawdopodobieństwo na pojawienie się tego typu pytania, to możesz obrócić to na swoją korzyść i odpowiednio się przygotować. Jak to zrobić? Wybierz takie słabe punkty, które w niektórych okolicznościach mogą stać się zaletami. Jest to jeden z najczęstszych i najkorzystniejszych sposobów udzielania odpowiedzi na takie pytania.

Przykładowo możesz powiedzieć, że Twoje słabe strony, to: gadatliwość, chęć pomagania, empatia czy też nadmierne przywiązanie do szczegółów. Pamiętaj jednak, że cechy te muszą pasować do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeżeli np. powiesz, że jesteś gadatliwy, to cecha ta może zostać odebrana jako pozytywna np. w branżach związanych ze sprzedażą produktów, natomiast nieco mniej spodoba się tam gdzie szukają osób potrafiących pracować w ciszy i skupieniu. Najważniejsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej będzie jednak to jak poradzisz sobie z odpowiedzią na tak trudne pytania - niejasna i nieuporządkowana odpowiedź z pewnością nie zrobi dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Nie warto również kłamać, ponieważ może się to obrócić przeciwko Tobie, a ponadto pracodawcy doceniają szczerość i otwartość u swoich przyszłych pracowników.