Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki osoby sprzątającej. Jak nią zostać?

Osobą sprzątającą można zostać zarówno na pełen etat, jak i w formie pracy dorywczej czy weekendowej. To rozwiązanie uniwersalne - bez względu na płeć, wiek czy wykształcenie. Aby móc wykonywać ten zawód należy jednak posiadać niezbędne cechy charakteru, o których mowa w dalszej części artykułu. Jest to praca wymagająca, ponieważ bardzo dokładnie oceniane są jej efekty, szczególnie w przypadku pedantycznych klientów. Wiele osób jednak czuje się dobrze sprzątając i chce w ten sposób zarabiać na życie. Jak wyglądają zarobki osoby sprzątającej?

Praca osoby sprzątającej

Praca osoby sprzątającej to nie zawsze mycie podłóg i odkurzanie. Lista zadań jest znacznie dłuższa i może obejmować również mycie okien, mycie naczyń, układanie czy segregowanie przedmiotów, dezynfekcję, a nawet czyszczenie roślin. To ciężka, fizyczna praca, która wymaga dużego szacunku. Zawód ten zyskał na znaczeniu szczególnie w czasie pandemii koronawirusa. Nie tylko porządek, ale często dezynfekcja na poziomie “standardów medycznych” wymagana jest w większości miejsc, nawet w biurach. 

Praca w jednym lub kilku miejscach

Obowiązki zależą głównie od docelowego miejsca, które ma być posprzątane. Inne czynności należy wykonać w szpitalu, inne w szkole, a jeszcze inne w prywatnym biurowcu czy u swojego sąsiada. Praca osoby sprzątającej może bardzo się od siebie różnić. Jak już zostało wspomniane może być tylko pracą dorywczą lub też zajęciem na “pełny etat”. W tym drugim przypadku nie zawsze będzie to praca w jednym miejscu. Praca i zarobki osoby sprzątającej mogą zależeć od tego czy zatrudniona jest w jednym miejscu przez jednego pracodawcę czy przykładowo pracuje dla firmy zajmującej się organizacją personelu sprzątającego. W takim przypadku najczęściej osoba wykonująca ten zawód ma kilka miejsc pracy - może zdarzyć się tak, że codziennie pracuje w innym miejscu, lub nawet w ciągu jednego dnia pracy musi zmienić miejsce wykonywania swoich obowiązków. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja kiedy osoba sprzątająca sama poszukuje zleceniodawców, np osoby prywatne. Szukając pracy jako osoba sprzątająca można wybrać jedno z poniższych stanowisk:

 • pomoc domową,
 • sprzątaczkę domową,
 • sprzątaczkę biurową,
 • sprzątaczkę hotelową (pokojówka),
 • sprzątaczkę szpitalną (salowa).

Zarobki osoby sprzątającej

Przede wszystkim należy wiedzieć, że nie wszystkie osoby zatrudnione na tym samym stanowisku zarabiają identyczną kwotę. Wynagrodzenie waha się w zależności od wielu czynników, między innymi: wielkości miasta, doświadczenia, obowiązków i ewentualnego posiadania własnych środków czystości. Osoba pracująca na umowę o pracę zazwyczaj zarabia pensję równoznaczną najniższej krajowej, tj. 2800 zł brutto. W 2021 roku średnie zarobki osoby sprzątającej wynoszą 2700 zł brutto. Najniższe średnie wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi 2600 zł brutto, a najwyższe 3220 zł.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy osoba sprzątająca zarabia "od godziny". Wówczas stawka godzinowa waha się między 20-50 zł. Wyższą można zażądać w przypadku dalszego dojazdu oraz korzystania z własnych środków czystości. Często dodatkowo płatne są czynności takie jak mycie okien (około 35 zł za godzinę) czy ręczne zmywanie dużej ilości naczyń. Sprzątanie po remoncie to koszt około 40-50 zł za godzinę.

Skorzystaj z darmowego kalkulatora wynagrodzeń i dowiedz się ile wynagrodzenie brutto osoby sprzątającej to kwota netto!

Jak zostać osobą sprzątającą?

Aby zostać osobą sprzątającą na ogół nie trzeba spełniać szeregu wymagań. Nie jest do tego potrzebny ukończony specjalny kierunek ani zdolności. Bardzo ważne jest jednak, aby osoba sprzątająca posiadała niezbędne do tego cechy charakteru:

 • punktualność,
 • dokładność,
 • rzetelność,
 • uczciwość,
 • chęci do pracy,
 • słowność i wywiązywanie się z powierzonych zadań,
 • wysoka kultura osobista.

To istotne, ponieważ osoba z natury niedokładna nie sprawdzi się podczas sprzątania. Klient z pewnością nie będzie zadowolony z resztek jedzenia w zlewie, niedokładnie odkurzonych kątów mieszkania czy kurzu w ramach okiennych. Efektem będzie brak ponownego zaangażowania takiego pracownika. Aby znaleźć pracę na stanowisku osoby sprzątającej wystarczy otworzyć portal z ogłoszeniami. Wiele firm i osób prywatnych poszukuje takich pracowników. Oferty można znaleźć również na portalach społecznościowych, a jeśli ma się większe doświadczenie w temacie - byli klienci będą polecać nas dalej. "Poczta pantoflowa" często jest głównym źródłem przyszłych klientów - nic nie świadczy lepiej o osobie sprzątającej, niż grono zadowolonych klientów gotowych polecić usługi swoim znajomym. 

Zawsze można otworzyć także działalność gospodarczą i zająć się świadczeniem usług sprzątających na własną rękę. To dobry pomysł szczególnie dla osób posiadających już grono klientów, chcących jednak więcej zarabiać. Ogłoszenia warto umieszczać na wspomnianych portalach, a jeśli to możliwe i akceptowalne przez najbliższą społeczność - można wydrukować ulotki firmowe i rozkładać je w pobliżu skrzynek na listy. Można również poświęcić dzień na rozesłanie wiadomości e-mail z ofertą do dużych firm znajdujących się w pobliżu.