Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Kompetencje miękkie najważniejsze dla pracodawców

Kompetencje miękkie jeszcze jakiś czas temu nie były aż tak ważne dla pracodawców. Liczyły się głównie mierzalne umiejętności praktyczne, przydatne do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. W dzisiejszych czasach jednak coraz więcej zawodów wymaga wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich, które są naprawdę potrzebne w wykonywaniu codziennych obowiązków. Czym są takie umiejętności? Które z nich są ważne dla pracodawców? Przeczytaj w niniejszym artykule.

Kompetencje miękkie coraz ważniejsze dla pracodawców

Zanim przedstawimy najważniejsze kompetencje miękkie dla pracodawców, warto wyjaśnić, czym właściwie one są i co oznacza to pojęcie. Są to takie umiejętności, które trudno zmierzyć, dotyczą często cech charakteru, podejścia do drugiego człowieka, organizacji czy motywacji. Są związane z naszą psychiką i inteligencją emocjonalną.

Kiedyś nie były one traktowane na równi z kompetencjami twardymi. Te drugie były ważniejsze, świadczyły o tym, kto będzie lepszym kandydatem na dane stanowisko. Dzisiaj jednak mamy coraz większą świadomość tego, że umiejętności miękkie są tak samo istotne, co więcej w niektórych zawodach, jeśli są rozwinięte, mogą być nawet bardziej pożądane.

Wielu osobom wydaje się, że takich umiejętności nie da się wyćwiczyć – albo się je ma, albo nie. Jednak to nieprawda i tak samo, jak możemy się nauczyć obsługi programu, możemy ćwiczyć także np. asertywność. Organizowane są szkolenia i kursy w tym zakresie, jeśli więc uważamy, że nasze kompetencje miękkie nie są na odpowiednim poziomie, możemy próbować to zmienić.

Jakie kompetencje miękkie warto rozwijać?

Jakich kompetencji miękkich oczekują pracodawcy? Co jest dla nich najważniejsze? Oczywiście wszystko zależy od profilu firmy i zespołu, jednak z pewnością warto ćwiczyć i rozwijać niektóre z nich. Jakie?

Komunikatywność

Pracownik powinien być komunikatywny. To słowo swojego czasu było niezwykle popularne zarówno w ogłoszeniach o pracę, jak i w CV. Niemal każdy kandydat do pracy wpisywał tę pozycję do swojego życiorysu… niekoniecznie ją rozumiejąc.

Wielu z nas bowiem myśli, że komunikatywność polega na łatwym nawiązywaniu kontaktów z innymi, umiejętnościach podjęcia rozmowy, otwartości itd. Jednak komunikatywność to także, a nawet przede wszystkim umiejętność jasnego, precyzyjnego tworzenia komunikatów, tak aby każdy mógł zrozumieć, co mamy do przekazania.

Asertywność

Asertywność nie kończy się na umiejętności mówienia „nie”. Asertywny pracownik nie boi się wyrazić swojej opinii, przedstawić swojego stanowiska, jednocześnie nie ma on także przekonania, że tylko jego zdanie jest ważne. Zdaje sobie sprawę z tego, że skoro on ma pewne granice, mają je także inni ludzie. Potrafi przyjmować pochwały i dobrze radzi sobie z przyjmowaniem krytyki, jeżeli jest ona konstruktywna.

Dobra organizacja czasu i pracy

Pracujemy coraz więcej, żyjemy coraz szybciej, często dzień od rana do wieczora mamy zapełniony zadaniami. Jeśli dodatkowo łatwo ulegamy rozpraszaczom, wykonanie wszystkich zadań w ciągu dnia może nas przerastać, co tym samym wzbudza frustrację i zniechęcenie. Dlatego też bardzo ważna jest umiejętność organizacji swojego czasu i pracy w taki sposób, aby wykonać wszystkie swoje obowiązki i znaleźć czas na odpoczynek. Jeśli każdego dnia wykreślasz niemal wszystkie zadania ze swojej listy, pod koniec czasu pracy masz poczucie, że zrobiłeś naprawdę dużo, odczuwasz satysfakcję i jesteś znacznie bardziej zmotywowany. Poza tym dotrzymujesz terminów, jesteś wypoczęty i wiesz, jak naładować swoje baterie. Taki pracownik to prawdziwy skarb!

Chęć do stałego poszerzania wiedzy

W wielu zawodach jest to po prostu niezbędne. Musisz aktualizować swoją wiedzę, aby poprawnie wykonywać swoje obowiązki. Dlatego tak ważna jest chęć do stałej nauki. Nawet jeśli przełożeni od ciebie tego jasno nie oczekują, takie zdobywanie nowych informacji może pomóc ci na przykład ułatwić pracę. Im więcej wiesz, tym sprawniej poruszasz się po branży i znajdujesz potrzebne ci rozwiązania.

Dostosowywanie się do zmian

Jak już wspominaliśmy, w dzisiejszych czasach pracujemy dużo i żyjemy szybko. Rozwijamy się nie tylko my, lecz także technologia. Właściwie niemal codziennie dzieje się coś nowego. Zmieniają się też nasze obowiązki, ich zakres, współpracownicy, przełożeni, siedziba, narzędzia do pracy. Jeśli nie lubimy zmian i nie dostosowujemy się do nich szybko, możemy mieć duży problem.

Współpraca w grupie

Umiejętność pracy w grupie to kolejna kompetencja miękka, którą spotkać można w wielu dokumentach rekrutacyjnych. Jej posiadanie jest jednak bardzo ważne. Nie każdy potrafi pracować zespołowo, nie warto tego ukrywać. Jednak zazwyczaj, jeśli pracujemy nad jakimś projektem, musimy współpracować z innymi. Umiejętność takiego wspólnego wykonywania obowiązków jest więc mile widziana przez pracodawców.

Inteligencja emocjonalna

Coraz ważniejsza jest także inteligencja emocjonalna. Pracownik nie tylko potrafi określać swoje emocje, lecz także doskonale wyczuwa emocje współpracowników czy klientów. To doskonała umiejętność w przypadku negocjacji, rozwiązywania konfliktów czy pracy z trudnym klientem.

Kompetencje miękkie są coraz ważniejsze dla pracodawców, dlatego również pracownicy powinni zwracać na nie baczniejszą uwagę, rozwijając je.