Zaufanie w miejscu pracy - czy jest nam potrzebne i jak je budować?
Jeśli dostaliśmy nową pracę, najprawdopodobniej rekruter stwierdził, że warto nam zaufać. Następnym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest zaufanie w miejscu pracy. Dzięki temu zbudujemy również wzajemny szacunek, a dobra atmosfera sprawi, że bardziej zaangażujemy się w powierzane nam zadania. Jak zdobyć zaufanie w miejscu pracy? Przeczytaj niniejszy artykuł i przekonaj się!
Dlaczego warto budować zaufanie w miejscu pracy?
Jak już wspominaliśmy, dzięki temu, że zbudujemy zaufanie w miejscu pracy, pojawi się również szacunek, a współpraca stanie się o wiele przyjemniejsza. To z pewnością wpłynie na atmosferę w firmie, która dla wielu z nas gra kluczową rolę. Im lepiej czujemy się w pracy, tym chętniej i bardziej angażujemy się w powierzone nam zadania. Tym samym dla własnego komfortu, ale także dla lepszej współpracy warto postarać się o zdobycie zaufania. Może się wydawać, że proces ten będzie długotrwały, jednak jeżeli przestrzegać będziemy pewnych zasad, z pewnością możemy go przyspieszyć.
Jak zbudować zaufanie w miejscu pracy?
Ustaliliśmy, że praca w dobrej atmosferze, pełnej zaufania, jest efektywniejsza. Jak więc przekonać do siebie współpracowników? Co zrobić, by nie wiedzieli w nas wroga? Jak nie uprzedzić ich do siebie już na starcie?
Nie bądź samolubny
Jeśli zostajesz przydzielony do pracy w zespole, nie zapominaj, że nie jesteś w nim sam. Tym samym jeżeli mówisz o zasługach, nie przypisuj ich tylko sobie, nie mów wyłącznie o sobie, używaj słów “nasze” czy “my”. Nie wywyższaj się, trudno zaufać komuś, kto mówiąc o wspólnej pracy, nazywa siebie jej najmocniejszym ogniwem, dzięki któremu wszystko działa. Pamiętaj o kolegach i ich zasługach. Nawet jeżeli uważasz, że zrobiłeś coś lepiej, zachowaj to dla siebie. Oczywiście nie znaczy to, że masz milczeć, jeżeli cały projekt wykonałeś sam, a reszta się nudziła, jednak jeśli tak się dzieje, najpierw porozmawiaj z kolegami i przedstaw swój punkt widzenia.
Zapamiętuj imiona i to, o czym mówią współpracownicy
Choć wydaje się to banalne, fakt zapamiętania imion naprawdę może zwiększyć zaufanie w miejscu pracy do ciebie. Postaraj się więc zwracać się do wszystkich po imieniu, jeżeli masz z tym problem, zapisz je sobie. Podobnie zapamiętuj także to, o czym mówią współpracownicy. Nie tylko w sprawach służbowych, lecz także prywatnych - być może mówią o swoich zainteresowaniach, przedstawiają poglądy, które was łączą. Jeżeli wykorzystasz później taką wspólnotę w rozmowie albo zapytasz kolegę o coś związanego z jego pracą, z pewnością zrobi mu się miło i pomyśli, że starasz się tworzyć zespół. To także pomaga w budowaniu zaufania.
Konsekwencja jest istotna
Bądź konsekwentny w tym, co robisz i mówisz. Jeżeli obiecałeś, że komuś pomożesz, nie udawaj, że tego nie pamiętasz, a kiedy okaże się, że nie możesz tego zrobić, poinformuj odpowiednio wcześniej, by współpracownik nie miał problemów. Nie tylko mów, lecz także rób. Twoje słowa muszą iść za czynami i odwrotnie. Warto tego pilnować, zarówno kiedy budujemy zaufanie w miejscu pracy, jak i w momencie, gdy je utrzymujemy.
Szczerość popłaca
Nikt nie lubi kłamców. Zdecydowanie również nie można im ufać. Bądź więc szczery ze współpracownikami i pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi. I chodzi tu zarówno o ukrycie błędu w wykonywanym zadaniu, jak i np. wytłumaczenie spóźnienia.
Nie plotkuj
Podobnie jak kłamców, pracownicy nie lubią również plotkarzy. Nie daj się więc wciągnąć w tego rodzaju rozmowy, nie powtarzaj niesprawdzonych informacji, nie rozmawiaj o innych za ich plecami, nie podsłuchuj, a nawet jeżeli niechcący coś usłyszysz, nie podawaj tego dalej. Łatwo jest paść ofiarą plotek, a jeśli się do tego przyczynisz, nie zdobędziesz zaufania kolegów.
Zastanów się, zanim coś powiesz
Zdarzyć się może, że trafią do ciebie informacje, które mogą wydawać ci się ciekawe, jednak nie są one powszechnie dostępne. Chodzi tutaj np. o dane osobowe czy też faktów na temat firmy. Zastanów się, czy możesz i powinieneś podawać je dalej. Być może rzeczywiście są interesujące, jeżeli jednak okaże się, że przekazujesz dalej poufne informacje, możesz stracić zaufanie w miejscu pracy, nie tylko kolegów, ale także przełożonych.
Obserwuj innych
To oczywiste, że na początku nie wiesz, jak wygląda kultura organizacyjna firmy - co wypada, czego nie, jak należy się zachowywać, jakie są firmowe, wewnętrzne tradycje. Żeby nie popełnić gafy, obserwuj innych lub pytaj. Dzięki temu unikniesz sytuacji, które mogą zostać źle odczytane. W każdym przedsiębiorstwie wykształcają się pewne niepisane zasady, a dzięki obserwacji pracowników z dłuższym stażem z pewnością je zauważysz.
Jeżeli mówisz o innych, mów tylko pozytywnie
Ten punkt łączy się również z plotkowaniem i uważaniem na to, co się mówi. Jeżeli chcesz coś o kim powiedzieć, zdecydowanie mów tylko pozytywnie. Chwalenie za plecami wcale nie zostanie źle odebrane. Poza tym nie bój się powiedzieć komuś, że podoba ci się sposób, w jaki wykonuje swoje zadania, że ma ładną bluzkę czy fryzurę. Od razu zrobi się milej!
Sprawdź media społecznościowe
Istnieje przekonanie, że większe zaufanie w miejscu pracy mamy do tych osób, z którymi mamy wspólnych znajomych. Współcześnie, w dobie wszechobecnych profilów w social media bardzo łatwo to sprawdzić. Wyszukaj współpracowników i upewnij się, czy macie wspólnych znajomych. Możesz to wykorzystać np. w luźnej pogawędce. Jeżeli wiesz, że współpracownicy zapraszają się na Facebooku czy w innych mediach społecznościowych, również to zrób. Pamiętaj jednak, by zadbać wtedy o odpowiedni wizerunek w sieci.
Wystrzegaj się donosicielstwa
Każdy może popełnić błąd. Nie oznacza to, że musisz od razu mówić o tym przełożonym. Najprawdopodobniej nie zyskasz uznania ani w oczach przełożonego, ani innych współpracowników. Nikt nie lubi donosicielstwa. Postrzegane jest ono bardzo negatywnie, a donosicielom z całą pewnością nie można zaufać.
Zaufanie w miejscu pracy, a konkretnie jego budowanie, początkowo może wymagać od nas nakładu pracy, jednak z czasem wypracowane będzie o wiele prościej pielęgnować. Zadbajmy o to, by atmosfera sprzyjała efektywniejszej pracy.