Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Metody kreatywnego myślenia, które przydadzą Ci się w pracy

Pomysłowość jest niezbędna w wielu zawodach, nie tylko tych z branży kreatywnej. Dlatego też ćwiczenie swojego mózgu jest zawsze potrzebne. Jak pracować kreatywnie? Z jakich sposobów korzystać? Przedstawiamy metody kreatywnego myślenia, które przydadzą ci się w pracy!

Metody kreatywnego myślenia

W naszej codziennej pracy mogą być przydatne metody kreatywnego myślenia. Dzięki nim wykonywanie pewnych zadań czy rozwiązywanie problemów może stać się znacznie łatwiejsze. Co warto poznać? Które metody kreatywnego myślenia mogą się przydać?

Dyskusja 66 (metoda Philipsa)

Na metody kreatywnego myślenia składa się między innymi dyskusja 66. Na czym polega? Jeśli w naszym zespole jest wiele kreatywnych osób, które chcą dzielić się swoimi pomysłami, warto pozwolić się wypowiedzieć każdemu z nich. Jak jednak to zrobić, aby rzeczywiście tak się stało? W dużej grupie podczas wymiany pomysłów nie uda się wszystkim powiedzieć czegoś od siebie. 

Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi metoda Philipsa 66, zwana też Dyskusją 66. Nasz zespół dzielimy na 6-osobowe grupy. Każda z nich przez 6 minut przeprowadza aktywną burzę mózgów. Następnie każda z grup dzieli się pomysłami. Ten proces powtarzamy kilkakrotnie. Dzięki temu każdy ma możliwość przedstawienia swojego rozwiązania. 

Teoretycznie można powiedzieć, że metoda ta jest po prostu burzą mózgów – jedną z najbardziej klasycznych metod kreatywnego myślenia, które można wykorzystać w pracy. Jednak różnią się one tym, że w przypadku opisywanej Dyskusji 66 proces ten odbywa się w większej grupie, ale nie musimy rezygnować z zapoznaniem się z jak największą liczbą pomysłów. 

Metoda Philipsa działa na zasadzie kuli śniegowej. 

Metaplan

Na graficzne metody kreatywnego myślenia składa się z kolei metaplan. Pozwala na zobrazowanie przeprowadzanej dyskusji. Co to dokładnie oznacza i na czym ona polega? Grupa rozmawia o danym problemie czy pomyśle, a w tym samym czasie uzupełnia plakat, który składa się z 4 części i jest zapisem z dyskusji.

W metaplanie zapisujemy odpowiedzi na 4 pytania:

  • Jak jest?
  • Jak być powinno?
  • Dlaczego nie jest tak, jak być powinno?
  • Wnioski i rozwiązanie sytuacji.

Zazwyczaj taka metoda stosowana jest w przypadku konfliktów, nieprzyjemnej atmosfery, trudnych rozmów. Pomaga ona w rozwiązywaniu takich problemów, zrozumieniu innych punktów widzenia. Dzięki odpowiedzi na pytania zespół ma czas na refleksję i łatwiej znaleźć mu rozwiązania trudnej sytuacji.

Metoda 635

Metody kreatywnego myślenia często są przydatne w pracy. Jedną z takich metod jest jest metoda 635, inaczej zwana brainwritingiem. Nazwa jest nieprzypadkowa, metoda ta polega bowiem na stworzeniu przez 6 osób 3 pomysłów w 5 minut. Każdy uczestnik swoje pomysłu zapisuje, ewentualnie wykonuje rysunek. Kiedy czas mija, wymieniamy się kartkami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Osoba, która otrzyma kartkę, może kontynuować zawarty na niej pomysł albo wymyślić coś nowego.

Nie można jednak krytykować żadnego pomysłu. Mamy udoskonalać, dodawać, ale nie mówić, że pomysł jest beznadziejny i się nie uda.

Przez 6 rund, czyli 30 minut, powstać może mnóstwo pomysłów, które następnie można przedyskutować.

Kwiat lotosu

Kwiat lotosu to nie tylko figura w jodze. Jest to także jedna z metod kreatywnego myślenia, którą wymyślił Yasuo Matsumura. Dzięki temu sposobowi można pozbyć się skłonności do schematycznego myślenia.

Na środku kartki piszemy problem, którego dotyczy dyskusja. Następnie wokół niego rysujemy okrąg. Wymyślamy możliwe rozwiązania problemu i wpisujemy je w kolejnych okręgach – płatkach, które powinny przylegać do narysowanego wcześniej okręgu. Taka grafika „układa się” właśnie w kwiat lotosu.

Następnie płatki zaczynamy traktować jak środek kwiatu i dopisujemy do niego kolejne rozwiązania-płatki. Ostatecznie kwiatów powinno być 8, choć jeśli nie mamy tylu pomysłów na rozwiązania, nie jest to problem. Kwiat lotosu pomaga w przypadku, kiedy staniemy w martwym punkcie i wydaje się, że nie mamy już żadnego pomysłu.

Odwrócona burza mózgów

Obok klasycznej burzy mózgów istnieje jeszcze burza odwrócona. Na czym polega? Na zastanawianiu się nad zupełnie odwrotnymi problemami do tych, które nas trapią. Przykładowo zamiast zastanawiać się, jak coś zrobić, powinniśmy się zastanowić, jak tego NIE robić. Pozwala to zwiększyć naszą kreatywność i spojrzeć na problem z zupełnie innej strony.