Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czy brak motywacji do pracy oznacza wypalenie zawodowe?

Wiesz, że masz dużo pracy, ale zupełnie nie potrafisz się do niej zabrać? O skupieniu nie ma mowy, czujesz się przemęczony i wszystko cię rozprasza? Pracujesz zdalnie i tak rozwlekasz wszystko w czasie, że zadania, które powinny zająć dwie godziny, zajmują ci cały dzień? Wystarczy jedna rzecz, która przerwie twoje zmagania, żebyś zabrał się za obiad, sprzątanie czy pranie? Brak motywacji do pracy zdarza się każdemu z nas. Dobrze jest więc wiedzieć, w jaki sposób sobie z tym poradzić. Jak się zmotywować? Co nam pomoże? Podpowiadamy!

Skąd wziął się twój brak motywacji?

Na początku postaraj się ustalić, dlaczego nie możesz się zmotywować do pracy. Kiedy odnajdziesz przyczynę, łatwiej będzie ci ją pokonać. Przemyśl, czy wszystko zależy od tego, że jesteś zmęczony, dawno nie korzystałeś z dni wolnych, czy może jesteś narażony na duży stres. Być może wykonujesz powtarzalne czynności, które cię nie satysfakcjonują lub tak przejmujesz się pracą, że pracujesz przez cały czas? Może to atmosfera w pracy jest przyczyną? Jeżeli poznasz źródło braku motywacji, ułatwisz odnalezienie sposobu, dzięki któremu będziesz mógł coś zrobić z tym stanem. Świadomość problemu i jego przyczyn jest bardzo istotna.

Brak motywacji to symptom wypalenia zawodowego

Długotrwały brak motywacji do pracy może być jednym z symptomów wypalenia zawodowego. Taki stan może doprowadzić nawet do depresji i jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy, warto poważnie się nad nimi zastanowić oraz próbować je zwalczać. Ogólnie rzecz biorąc, wypalenie zawodowe wiąże się z brakiem sił do pracy, nie tylko fizycznych, lecz także psychicznych. Czujemy się wyczerpani, nie potrafimy wymusić na sobie chęci do pracy i brakuje nam właśnie motywacji.

Bardzo często przyczyną może być duża liczba obowiązków spadających na nasze barki, stres towarzyszący pracy, nieodpowiednie warunki pracy czy brak poczucia stabilizacji. Cała ta sytuacja sprawia, że zupełnie przestajemy wierzyć w siebie i nasza pewność własnych umiejętności spada niemal do zera.

Brak motywacji - jak z nim walczyć?

Na szczęście z brakiem motywacji można całkiem skutecznie walczyć. Pierwszym i, wydawać by się mogło, oczywistym sposobem jest porządny odpoczynek. Bardzo często nie możemy się zmotywować, ponieważ jesteśmy po prostu zmęczeni. Pracujemy za dużo, nie potrafimy się relaksować, ocieramy się o pracoholizm, a nawet jeżeli mamy czas wolny, nie wyobrażamy sobie, by spędzić go w nieaktywny sposób. Oczywiście dodatkowe zajęcia i zwiększanie umiejętności to bardzo dobry sposób na popołudnia, jednak pamiętajmy w tym wszystkim, że MUSIMY odpoczywać. Postaraj się znaleźć każdego dnia chwilę na relaks, zafunduj sobie niewymagającą dużego skupienia rozrywkę i korzystaj z niej. Choć wydawać by się mogło, że każdy to potrafi, czasami odpoczywania trzeba się po prostu nauczyć. Nie zapominaj również o tym, jak ważne jest wysypianie się - 4 godziny naprawdę nie wystarczą, nawet jeżeli wydaje ci się, że całkiem nieźle po nich funkcjonujesz. W codziennym pędzie nie zapominaj o sobie.

W niektórych przypadkach na brak motywacji dobrze działa również system wynagradzania samego siebie. Chcesz kupić nową książkę? Zrób to, ale dopiero wtedy, kiedy skończysz rozpoczęty projekt. W innym przypadku kupno wymarzonej publikacji musisz przełożyć. Wyznaczaj sobie cele i kiedy je osiągniesz, zrób dla siebie coś, co będzie nagrodą za włożony trud. To naprawdę może pomóc!

Pozbądź się wszystkiego, co może cię rozproszyć. Zastanów się, dlaczego najczęściej przerywasz pracę. Jeżeli przeszkadza ci dostęp do Internetu, a nie jest konieczny w twojej pracy, po prostu go wyłącz, konkretną stronę internetową możesz zablokować, telefon wyciszyć, a znajomego z pracy, który ciągle ci przerywa, poprosić, żeby tego nie robił. Wyeliminowanie rozpraszaczy może pomóc w maksymalnym skupieniu. Im szybciej i sprawniej wykonujemy zadania, tym bardziej zmotywowani się czujemy.

Choć niektórym lepiej pracuje się w twórczym bałaganie, wielu z nas nie zna większego demotywatora niż zawalone różnymi przedmiotami, nieposprzątane biurko, pełne niepoukładanych dokumentów, które dawno wymknęły się spod kontroli. To, jak wygląda miejsce naszej pracy, również jest istotne i warto o tym pamiętać. Czasami ułożenie wszystkiego i przetarcie blatu może sprawić, że od razu poczujemy się zdecydowanie bardziej zmotywowani.

Zaplanuj swój dzień pracy - niejednokrotnie już sama liczba zadań kotłująca się od rana po naszej głowie jest wrogiem motywacji. Dlatego weź kartkę i zanotuj, co musisz dzisiaj zrobić. Najprawdopodobniej okaże się, że wcale nie jest tego tak dużo, a jeżeli nawet – uporządkujesz wszystko, co z pewnością nieco cię uspokoi.

Brak motywacji nie musi być stanem długotrwałym!

Pamiętaj, że czasami każdy z nas ma gorszy dzień, w którym brak motywacji, chęci i koncentracji nie jest niczym złym. Pozwól sobie na takie chwile i nie obwiniaj się, nie zapominaj jednak, że jeżeli pojawiają się zbyt często, musisz z nimi walczyć. Motywacja nie jest czymś, co pojawi się znikąd, należy ją pobudzić - nie jest to wena, która przychodzi sama. Najważniejsza jest twoja postawa. To ty musisz chcieć działać i szukać czynników motywujących. W innym przypadku wszelkie porady będą nieskuteczne.