Poradnik Pracownika

Motywacja do pracy, czyli co nas napędza do działania

Motywacja do pracy w najprostszym ujęciu jest mechanizmem napędzającym nas do działania. To ona sprawia, że osoba zatrudniona stara się wypaść jak najlepiej na tle ogółu oraz osiągać jak najlepsze wyniki. W gestii pracodawcy jest motywowanie, czyli wpływanie na pracownika odpowiednimi bodźcami. Jest to ważny aspekt zarządzania zespołem, gdyż dzięki niemu można uzyskać maksymalną wydajność pracy, a co za tym idzie, bez potrzeby inwestowania dodatkowych środków, wpłynąć pozytywnie na rozwój działalności każdej firmy.

Motywacja do pracy to tylko kwestia pieniędzy?

Badania pokazują, że zarobki są dla nas najważniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w końcu pracujemy, aby zaspokajać swoje potrzeby i móc pozwolić sobie na drobne przyjemności. W dzisiejszych czasach pieniądz ma duże znaczenie - przecież każdy z nas chce żyć na godnym poziomie, a możliwe staje się to kiedy otrzymujemy odpowiednie wynagrodzenie. Premie, prowizje, nagrody roczne i inne dodatki za pracę pokazują jak pracodawca widzi nasze starania. Jest to znacząca motywacja do pracy, gdyż dzięki temu czujemy się docenieni, jest to dla nas rodzaj pochwały za dobre wykonywanie swoich obowiązków.

Okazuje się, że nie tylko korzyści materialne mają wpływ na motywację zawodową. Wiele osób odpowiadając na pytanie, co najbardziej motywuje ich w pracy, na równi z zarobkami stawia atmosferę w pracy oraz pakiet socjalny przyznawany przez pracodawcę. Istnieje jednak o wiele więcej sposobów stosowanych przez przełożonych, aby zachęcić pracownika do efektywnej pracy.

Co poza wynagrodzeniem motywuje nas do pracy?

Odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie czynniki pozapłacowe powodują, że czujemy się dobrze w swojej pracy. Są to między innymi:

  • Atmosfera w pracy jest równie ważnym czynnikiem zawodowym. Każdy z nas poświęca w pracy średnio 40 godzin tygodniowo, przez co oczekujemy, że będziemy tam odpowiednio traktowani. Dobre kontakty ze współpracownikami, odpowiednie podejście przełożonego, który jednocześnie potrafi pochwalić za dobrze wykonane zadanie, jak i przedłoży konstruktywną krytykę naszej pracy, przekłada się na efektywność wykonywanych obowiązków. Powszechnie wiadomo, że nikt nie lubi być osądzany. Jednak jeśli pracodawca dołoży starań, żeby uwagi skierować nie na osobę, lecz na dane zadanie oraz dobrze je uargumentuje, prawdopodobnie przyniesie to efekt pozytywny - pracownik następnym razem da z siebie wszystko, aby usłyszeć pochwałę.
  • Pakiet socjalny dostępny w danym zakładzie pracy to szczególny bonus, swoisty prezent za ciężką pracę. Odbierany jest często jako zainteresowanie pracodawcy tym, co liczy się dla nas poza pracą. Pakiet, w którym znajduje się karnet na basen czy siłownię, zniżki w okolicznych jadłodajniach, a także świadczenia medyczne czy paczki świąteczne dla rodziny, dają do zrozumienia, że firma troszczy się o zatrudnione osoby. Dba o nas nie tylko w godzinach pracy, lecz także wspiera w życiu prywatnym.
  • W ostatnim czasie coraz większe znaczenie zyskuje rozwój osobisty, jakiego może doświadczyć pracownik na danym stanowisku. Ambicje oraz chęć osiągania jak najlepszych wyników jest wewnętrznym motorem, pchającym do podejmowania coraz to nowych wyzwań. Pracownik, przed którym stawiane są duże oczekiwania, powinien być jeszcze bardziej zdeterminowany do działania.
  • Dla każdego z nas istotne jest, jak postrzega nas otoczenie. Praca przy ważnym projekcie, na wysokim stanowisku w międzynarodowej firmie buduje nasz prestiż, czyli to jak widzi nas rodzina, przyjaciele, znajomi, a nawet sąsiedzi. Imponując bliskim osobom swoimi osiągnięciami, zyskujemy znaczne poczucie własnej wartości, gdyż wyróżniamy się na tle innych. Tym samym nasza motywacja do pracy wzrasta.

Nie przychodzimy do pracy, w której się źle czujemy

Każdy z nas jest niezaprzeczalnie inny, a co za tym idzie mamy różne hierarchie wartości. Dla niektórych najbardziej liczyć się będą zarobki, bez względu na charakter pracy. Inni postawią na atmosferę w pracy, bezpieczeństwo podyktowane stabilnością zatrudnienia oraz chęcią rozwoju zawodowego, godząc się przy tym na niższe wynagrodzenie. Dlatego ważną rzeczą dla przełożonego jest, aby umieć „odczytać” jaka motywacja do pracy wpływa na jego podwładnych. Tylko tak dowie się jakimi bodźcami można go motywować. Takie działanie pozwoli na pozyskanie niewymiernych korzyści dla firmy w postaci dobrze wyszkolonego, nastawionego na realizację celów i przychodzącego do pracy z uśmiechem na ustach pracownika.