Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Kalendarz dni wolnych oraz wymiar czasu pracy w 2023 r.

W roku 2023 przypada 115 dni wolnych od pracy. Ile dni pracownik będzie musiał przepracować? Które święta wypadną w weekendy? W artykule znajdziesz jak będzie wyglądał kalendarz dni wolnych od pracy w 2023 roku.

Wymiar czasu pracy w 2023 roku

W 2023 roku będziemy wykonywać swoją pracę przez 250 dni - czyli o 1 dzień mniej niż w ubiegłym roku. O tym jak należy obliczać wymiar czasu pracy mówią przepisy Kodeksu pracy.

Dni wolne i wymiar czasu pracy w Kodeksie pracy

Art. 130 §1. Kp Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza się:

  1. mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

§2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Oznacza to, że w tym roku wymiar wyniesie 2000 godzin.

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2023 roku

Poniższa tabela prezentuje wykaz dni wolnych przypadających w 2023 roku:

Dni świąteczne w 2023 roku

1 stycznia

niedziela

Nowy Rok

6 stycznia

piątek

Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

9 kwietnia

niedziela

drugi dzień Wielkiej Nocy

10 kwietnia

poniedziałek

poniedziałek Wielkanocny

1 maja

poniedziałek

święto pracy

3 maja

środa

Święto Konstytucji 3 Maja

8 czerwca

czwartek

Boże Ciało

15 sierpnia

wtorek

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada

środa

Wszystkich Świętych

11 listopada

sobota

Narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia

poniedziałek

Boże Narodzenie

26 grudnia

wtorek

drugi dzień Bożego Narodzenia

Kalendarz dni wolnych świątecznych przypadających na weekend

Rok 2023 przyniesie aż dwa dni wolne od pracy, które wystąpią w niedzielę. Za dni wolne wypadające w niedzielę pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego w innym terminie. Inaczej jest natomiast ze świętami przypadającymi w sobotę - za nie przysługuje już dzień wolny od pracy i pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W roku 2023 w sobotę przypada jedynie 11 listopada.

Dni wolne a długie weekendy

W 2023 roku czekają na nas cztery długie weekendy. Pierwszy przypada w styczniu - od 6go do 8go, drugi w kwietniu - od 8go do 10go, a trzeci w kwietniu/maju od 29go do 1go, czwarty w grudniu do 25go do 27go. Oprócz tego dobrze planując urlop będziemy mieć możliwość przedłużenia sobie odpoczynku wynikającego z dni ustawowo wolnych od pracy. Aby wydłużyć okres odpoczynku można wnioskować o urlop wypoczynkowy na 2 maja, 7 czerwca, 14 sierpnia dzięki czemu zyskamy długi weekend.