Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Kalendarz dni wolnych oraz wymiar czasu pracy w 2024 r.

W roku 2024 przypada 115 dni wolnych od pracy. Ile dni pracownik będzie musiał przepracować? Które święta wypadną w weekendy? W artykule znajdziesz jak będzie wyglądał kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 roku.

Wymiar czasu pracy w 2024 roku

W 2024 roku będziemy wykonywać swoją pracę przez 251 dni - czyli o 1 dzień więcej niż w ubiegłym roku. O tym jak należy obliczać wymiar czasu pracy mówią przepisy Kodeksu pracy.

Dni wolne i wymiar czasu pracy w Kodeksie pracy

Art. 130 §1. Kp Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza się:

  1. mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

§2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Oznacza to, że w tym roku wymiar wyniesie 2008 godzin.

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 roku

Poniższa tabela prezentuje wykaz dni wolnych przypadających w 2024 roku:

Dni świąteczne w 2024 roku

1 stycznia

poniedziałek

Nowy Rok

6 stycznia

sobota

Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

31 marca

niedziela

drugi dzień Wielkiej Nocy

1 kwietnia

poniedziałek

poniedziałek Wielkanocny

1 maja

środa

święto pracy

3 maja

piątek

Święto Konstytucji 3 Maja

19 maja

niedziela

Zielone Świątki

30 maja

czwartek

Boże Ciało

15 sierpnia

wtorek

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada

piątek

Wszystkich Świętych

11 listopada

poniedziałek

Narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia

środa

Boże Narodzenie

26 grudnia

czwartek

drugi dzień Bożego Narodzenia

Kalendarz dni wolnych świątecznych przypadających na weekend

Rok 2024 przyniesie aż dwa dni wolne od pracy, które wystąpią w niedzielę. Za dni wolne wypadające w niedzielę pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego w innym terminie. Inaczej jest natomiast ze świętami przypadającymi w sobotę - za nie przysługuje już dzień wolny od pracy i pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W roku 2024 w sobotę przypada jedynie 6 stycznia.

Dni wolne a długie weekendy

W 2024 roku czekają na nas trzy długie weekendy. Pierwszy przypada w marcu/kwietniu - od 30go marca do 1go kwietnia, drugi w maju - od 3go do 5go, a trzeci w listopadzie od 1go do 3go. Oprócz tego dobrze planując urlop będziemy mieć możliwość przedłużenia sobie odpoczynku wynikającego z dni ustawowo wolnych od pracy. Aby wydłużyć okres odpoczynku można wnioskować o urlop wypoczynkowy na 2 maja, 14 sierpnia dzięki czemu zyskamy długi weekend.