Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem a powrót pracownika do pracy

Od dzisiaj mam 2 dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem. Jednak mój pracodawca żąda, żebym jutro stawiła się w pracy, gdyż inny pracownik przyniósł zwolnienie. Czy ma on prawo odwołać mnie z urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem? Podkreślam, że pracodawcy został dostarczony wniosek i wiedział o tym wcześniej.

Katarzyna, Opole

 

Pracodawca nie może odwołać osoby zatrudnionej, która wykorzystuje dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem. Pracownik może stawić się w pracy dobrowolnie, przy czym niewykorzystany dzień może przełożyć na inny termin. Należy również wiedzieć, że pracodawca nie ma prawa stosowania kar wobec pracownika, który nie wykonał jego polecenia i nie przyszedł do pracy. Odmowa powrotu do pracy nie może być również przyczyną zwolnienia osoby zatrudnionej.

Zwolnienie od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem nie powinno być mylone z urlopem wypoczynkowym. Są one bowiem inaczej regulowane w przepisach. Jeżeli nie wykorzystano dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem, nie przechodzą one na następny rok kalendarzowy - możliwość wykorzystania zaległego urlopu w kolejnym roku jest również zapisem odnoszącym się wyłącznie do urlopu wypoczynkowego.