Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dni wolne od pracy – jak prawdziwie odpocząć?

Choć wielu z nas czeka na nie z utęsknieniem, kiedy już się skończą, czujemy, że nie wykorzystaliśmy ich w pełni i w ogóle nie wypoczęliśmy. Dni wolne od pracy warto poświęcić na naładowanie baterii, jednak jak to zrobić, nie mając jednocześnie poczucia straconego czasu?

Dni wolne od pracy – dlaczego tak ważne?

Majówka, święta, a może po prostu wolny weekend – czekamy na te dni szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy przemęczeni, mamy nawał obowiązków i czujemy, że wykorzystujemy już zapasy energii. 

Mimo wszystko często zdarza się nam ten wolny czas poświęcać na nadrabianie zaległości, pracę z domu. Owszem, jest to czasami niezbędne i jeśli musimy popracować, nie ma w tym nic złego, jednak pamiętajmy w tym wszystkim o tym, by nie pominąć także chwil dla siebie, na zasłużony relaks. Tylko wtedy powrócimy do pracy pełni energii i gotowi do działania.

Nawyk 7 – ostrzenie piły

W książce „7 nawyków skutecznego działania” Stephen Covey zawarł wskazówki do tego, jak pracować efektywnie. Siódmym z nawyków jest ostrzenie piły, czyli dbanie o siebie w czterech aspektach: 

 • fizycznym
 • umysłowym
 • społeczno-emocjonalnym
 • duchowym.

Nie da się być efektywnym w działaniach, kiedy nie dbamy o swoje zdrowie, kondycję, rozwój duchowy i regenerację organizmu. Żeby być skutecznym, trzeba być wypoczętym. Dlatego też niepoświęcanie sobie chwili w tygodniu jest dużym błędem. Permanentne zmęczenie może doprowadzić do wypalenia.

Poczucie zmarnowanego czasu

Wielu z nas mówi, że dni wolne od pracy wcale dla nich takie nie są, ponieważ po prostu nie potrafimy odpoczywać. Nie wiemy, co zrobić, by naładować akumulatory. Kiedy nie robimy nic produktywnego, wydaje nam się, że tracimy czas. 

W dzisiejszych czasach żyjemy szybko, jak nigdy wcześniej mamy możliwość porównywania się z innymi (chociażby poprzez dostęp do mediów społecznościowych, gdzie ludzie dzielą się swoimi osiągnięciami), rywalizacja jest duża i nie chcemy się znaleźć gdzieś z tyłu tłumu. Dlatego wydaje nam się, że powinniśmy poświęcać pracy każdą wolną chwilę. 

Kiedy siedzimy bezczynnie, aż korci nas, by chociażby odpisać na maile, sprawdzić zaległy raport, sprawdzić, czy nie musimy czegoś pilnie wykonać. Warto więc w takiej sytuacji spróbować odpoczywać w taki sposób, by nie mieć poczucia, że stoimy w miejscu, a żebyśmy mogli jak najbardziej się zregenerować. 

Przepracowanie do niczego nie prowadzi

Im częściej zapominamy o relaksie, tym gorzej. Nawet jeśli kochamy swoją pracę i czerpiemy radość z tego, co robimy, przepracowanie sprawi, że o produktywności i efektywności możemy zapomnieć. Jak już wspominaliśmy, może to doprowadzić nawet do wypalenia zawodowego. 

Dlatego też dni wolne od pracy poświęćmy chociaż w części na odpoczynek. Co robić, by nie czuć, że jest to czas stracony? Podpowiadamy! 

Dni wolne od pracy – jak je wykorzystać?

Aby prawdziwie odpocząć w dni wolne od pracy, postarajmy się – na ile to możliwe – wyłączyć wszystkie powiadomienia z nią związane. Wylogujmy się z maila, chatów, wyciszmy dźwięki. Wówczas będziemy mogli skupić się na tym, co sobie zaplanujemy i oderwać się od codzienności.

 1. Postaw na prawdziwy relaks
  Możesz w dni wolne od pracy narzucić sobie dużo zadań, które zajmą twój czas i sprawią, że poczujesz się produktywny. Jednak z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie dłuższa chwila pełnego relaksu – w końcu masz na to czas! Zacznij dzień od długiej ciepłej kąpieli z olejkami, posłuchaj swojej ulubionej muzyki, pomedytuj, obejrzyj odcinek ulubionego serialu, poczytaj lekką książkę, która sprawi ci przyjemność, obejrzyj film albo po prostu połóż się chociaż na 10 minut i pogap się w sufit. Postaraj się całkowicie wyłączyć stres, myślenie o obowiązkach, wyłącz tryb „praca” i pomyśl tylko o sobie.

 2. Rozwijaj swoje hobby
  Jeśli jednak takie „nicnierobienie” nie jest na dłuższą metę dla ciebie, dni wolne od pracy to również doskonała okazja do rozwijania swojego hobby. Z pewnością masz coś, czym się interesujesz, czego chciałbyś spróbować. Kiedy więc to zrobić, jak nie w wolnych chwilach? 

 3. Postaw na aktywność fizyczną
  W dniach pracy często jesteśmy zmęczeni i nie mamy ochoty na aktywność fizyczną. W wolnym czasie jednak warto o niej pomyśleć i zadbać o swoją kondycję. Nie musi być to od razu godzinny trening na siłowni – wyjdź na szybki spacer, skorzystaj z siłowni na powietrzu, które często można spotkać w parkach, pobiegaj, pójdź na rower. Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści!

 4. Poucz się
  Wolne chwile możesz wykorzystać na naukę – możesz nadrobić aktualności z branży, poczytać literaturę branżową, pójść na kurs językowy lub uczyć się go w domu. W internecie możesz znaleźć wiele kursów, niektóre z nich zupełnie za darmo – jeśli więc chcesz zrobić coś produktywnego, poświęć wolny czas na naukę.

 5. Spotkania z bliskimi
  Dni wolne od pracy z pewnością warto również wykorzystać na spotkania z bliskimi nam osobami. Kiedy pracujemy, nierzadko brakuje nam czasu i siły na dodatkowe wypady. Taki czas jest jednak bezcenny i warto o nim pamiętać.

Dni wolne od pracy spędzajmy przede wszystkim tak, jak lubimy. Jeśli jednak nie mamy na nie pomysłu – warto się inspirować. Pamiętajmy o jednym – warto zadbać o siebie i poświęcić sobie nieco czasu, na pewno wpłynie to nas nas pozytywnie.