Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Droga do pracy - jak ją produktywnie wykorzystać?

Żeby przekroczyć próg biura ok. 8.00 rano, o 7:15 musisz być już w autobusie? Droga powrotna przez korki wydłuża się w nieskończoność, a ty czujesz narastającą frustrację? Droga do pracy może zostać wykorzystana produktywnie! W niniejszym artykule przedstawiamy propozycję spędzania tego czasu, by nie czuć, że jest zmarnowany.

Droga do pracy - jak ją spędzić?

Droga do pracy nierzadko trwa dłużej, niż byśmy tego chcieli. Często przyjazd i powrót to kwestia godziny czy nawet kilku godzin w ciągu dnia. To długi okres i w związku z tym nierzadko narasta w nas frustracja - tracimy tyle czasu i mamy poczucie, że nie możemy tego zmienić. Istnieje jednak wiele sposobów na produktywne spędzanie drogi do pracy i powrotnej. Co możemy robić?

Nadrabianie lektury

Wielu z nas ma pokaźny stos książek, które chcielibyśmy przeczytać, jednak nigdy nie mamy na to czasu. Zawsze znajdziemy coś innego, co nas zajmuje, a lektura schodzi na dalszy plan. Droga do pracy jest więc świetnym czasem na nadrabianie. Jeśli czytanie w podróży nie stanowi dla ciebie problemu, zabierz ze sobą książkę. W tym przypadku doskonale sprawdzi się czytnik, który jest lżejszy i wygodniejszy w takiej sytuacji, poza tym może zmieścić wiele książek, których raczej nie zabralibyśmy jednocześnie ze sobą.Być może zawsze znajdujesz czas na lekturę, ale nigdy nie jest to literatura branżowa? Czujesz wyrzuty sumienia, ale i tak wybierasz rozrywkę? Zabierz literaturę branżową ze sobą. Czytaj gazety, najnowsze artykuły na stronach internetowych czy książki. Wykorzystuj czas dojazdu na zwiększenie swojej wiedzy, która przyda ci się w pracy.

Nawet jeśli prowadzisz samochód, możesz nadrabiać interesujące cię książki, dzięki audiobookom. Zrezygnuj z radia, gdzie nadmiar wiadomości może cię zmęczyć, a przypadkowa muzyka drażnić - posłuchaj książki ulubionego autora.

Praca

Zabierasz pracę do domu? Jak bardzo byśmy się nie starali i jak dobrze nie planowali czasu pracy, zdarza się, że musimy coś zrobić poza jej godzinami. W czasie dojazdów możemy przeczytać potrzebne materiały i raporty, zrobić prezentację czy nawet skończyć projekt. Nie wszyscy potrafią skupić się w hałasie, ale przydatne w tym przypadku mogą się oczywiście okazać słuchawki i muzyka, która zagłuszy szum dookoła.

Dzięki temu, kiedy wrócisz do domu albo będziesz już po pracy, albo będziesz miał jej znacznie mniej i pozostały czas będziesz mógł poświęcić na inne aktywności.

Nauka

Droga do pracy to również idealne miejsce do nauki. Oprócz wspomnianego czytania literatury branżowej można również rozwiązywać testy językowe, korzystać z aplikacji do nauki języka, uczyć się przy pomocy fiszek czy czytać książki w języku, którego chcemy się nauczyć lub słuchać podcastów.

Podcasty

Skoro już wspomnieliśmy o podcastach pomocnych w nauce języka, warto również powiedzieć o tym, że drogę do pracy można wykorzystać właśnie na słuchanie podcastów - takich, które czegoś nas nauczą, lecz także takich, które po prostu nas zrelaksują i które nas interesują.

Odpisywanie na maile

Odpisywanie na maile często zajmuje nam dużo czasu w pracy, choć tak naprawdę niewiele wnosi do codziennych zajęć. W drodze do pracy nierzadko uda nam się uporać ze wszystkimi zalegającymi wiadomościami, a w biurze będziemy mogli zająć się tym, co naprawdę jest dla nas istotne.

Relaks

Coraz częściej zapominamy o relaksie. Nie znajdujemy na to czasu, nie potrafimy odpoczywać i choć chcielibyśmy mieć mnóstwo energii, nie udaje nam się to. Droga do pracy to dodatkowy czas, w którym możemy się prawdziwie zrelaksować. Sposobów jest wiele - możemy pograć w niewymagającą grę, obejrzeć serial (pamiętajmy o słuchawkach!), posłuchać ulubionej muzyki, porozmawiać z kimś bliskim na komunikatorze, pobazgrać po papierze itp. Zastanówmy się, co sprawia nam przyjemność i zacznijmy to robić, oczywiście w miarę możliwości.

Planowanie

Osoby, które cenią sobie odpowiednią organizację pracy, zaczynają dzień od jego rozplanowania. Zazwyczaj jest to pierwsze zadanie w naszym dniu pracy. Jeśli jednak zrobimy to podczas drogi do niej, po przyjściu do biura będziemy mogli od razu zająć się tym, co zapisaliśmy.

Prowadzenie bloga

Lubisz pisać i od dawna chodzi ci po głowie założenie bloga, jednak ze względu na pracę, nie znajdujesz już czasu na to, by się za to zabrać? Pracuj nad wpisami w drodze do pracy. Dzięki temu każdego dnia znajdziesz chwilę na to, by zająć się blogiem, odpisać na komentarze i dzielić się swoimi przemyśleniami.

Jak widać, sposobów na spędzanie czasu w drodze do i z pracy jest wiele. Nie musimy bezmyślnie patrzeć w okno i denerwować się, że czas przepływa nam przez palce. Wykorzystanie tego czasu z pewnością poprawi nam nastrój i będziemy mieli pozytywne nastawienie do całego dnia.