Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia marynarz i jak wygląda jego praca?

Marynarz to trudna i wymagająca praca, w związku z tym niezbędna jest do jej wykonywania odpowiednia wiedza oraz umiejętności. Poza tym praca na morzu wiąże się również z długimi, często wielomiesięcznymi, niełatwymi rozstaniami z rodziną. Wielu ludzi twierdzi, że czas ten rekompensuje pensja. Ile zarabia marynarz i czy rzeczywiście tak jest? Co zrobić, by otrzymać pracę w tym zawodzie? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedzi na te pytania.

Czym zajmuje się marynarz?

Kojarzy się nam często z mężczyzną w białym ubraniu, w koszuli z charakterystycznym kołnierzem i nakryciem głowy. Czy jednak wiemy, czym się zajmuje? Tak naprawdę marynarz to bardzo ogólne pojęcie, a w jego obszar wchodzą różne specjalności. Marynarzem jest więc zarówno kapitan, jak i bosman. Można więc powiedzieć, że są to osoby, które znajdują się w załodze statku.

Praca ta jest wymagająca, trudna i wiąże się z wieloma poświęceniami. Z pracodawcami podpisuje się często wielomiesięczne kontrakty, w trakcie których wymagana jest pełna dyspozycyjność - całą dobę, każdego dnia. Poza tym nierzadko statek znajduje się wiele kilometrów od lądu i - chcąc, nie chcąc - marynarz  musi spędzać cały swój czas na statku.

Wymagania, jakie należy spełniać, by rozpocząć pracę w tym zawodzie, reguluje rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 7 sierpnia 2013 roku w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich.

Co powinno cechować marynarza?

Jak w niemal każdym zawodzie, także w przypadku marynarzy można wyodrębnić cechy, które ułatwiają i usprawniają pracę. W tym przypadku jest to między innymi odpowiedzialność, wytrwałość i dobra kondycja fizyczna.

Poza tym marynarz powinien biegle posługiwać się językiem obcym, posiadać dużą wiedzę i chęć do jej stałego poszerzania. Dodatkowo musi być odporny na tęsknotę za domem i rodziną, może się bowiem zdarzyć, że przez wiele miesięcy nie spotka się z najbliższymi. Nie powinien być to powód, który zmniejszy efektywność marynarza.

Jak zostać marynarzem?

Droga do zostania marynarzem nie jest prosta. To zawód, w którym naprawdę potrzebna jest duża wiedza, którą ciągle trzeba poszerzać. Dlatego też kształcenie się w tym kierunku nie może polegać na, tak często używanej, zasadzie - wykuć na blaszkę i zapomnieć zaraz po zaliczeniu. W tym przypadku należy wykazać się pełnym profesjonalizmem.

Najszybszą drogą wydaje się ukończenie szkoły morskiej średniej lub wyższej, która pozwoli na zdobycie odpowiedniego wykształcenia.

Polskie szkoły kształcące w kierunku tego zawodu

Szkoły średnie pozwalają na uzyskanie tytułu technika nawigacji lub technika mechanika okrętowego. W Polsce można go uzyskać w 3 publicznych placówkach: Zespole Szkół Morskich w Darłowie, Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu oraz w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu.

Jeżeli chodzi natomiast o szkołę wyższą, studiować można w dwóch miejscach: na Akademii Morskiej w Gdyni i w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Po ukończeniu studiów otrzymuje się stopień młodszego oficera.

Można również ukończyć kursy morskie organizowane przez ośrodki szkoleniowe w Świnoujściu i Szczecinie. Są to na przykład kursy ochrony przeciwpożarowej, technik ratunkowych, elementarnej pomocy medycznej czy bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej.

Oczywiście bardzo ważne są również dobre zdrowie, dlatego też konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań.

Po ukończeniu szkoły, kursów i przeprowadzeniu badań  kandydaci zgłaszają się do Urzędu Morskiego, gdzie wyrabiają książeczkę żeglarską oraz świadectwo młodszego marynarze. Następnie należy udać się do agencji morskiej (można również utrzymywać z nią kontakt telefoniczny), która pomaga w znalezieniu zatrudnienia.

Wiemy już, jakie cechy powinien posiadać i w jaki sposób starać się o swoją posadę. Z pewnością interesujące jest również to, ile zarabia marynarz.

Ile zarabia marynarz?

Zarobki marynarza, zatrudnionego na polskim statku handlowym wynoszą od 6000 do 10 000 złotych brutto miesięcznie, osoby zatrudnione na statkach zagranicznych mogą oczekiwać podobnych sum liczonych w dolarach lub euro.

Kwestię minimalnych zarobków marynarzy regulują zarządzenia ITF, czyli Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu i według jej ustaleń najniższa pensja musi przekroczyć ok. 1100 dolarów amerykańskich.

Ile zarabia marynarz? Przyjmuje się, że marynarze zarabiają od 1000 do 10 000 euro, a 10% polskich marynarzy deklaruje, że zarabia ponad 18 000 złotych miesięcznie.

To, ile zarabia marynarz, zależy od tego, jaką pracę wykonuje, jak długi ma staż, jak odpowiedzialne stanowisko zajmuje. Oczywiście istotna jest też kwestia tego, na jakim statku pływa, dla jakiego kraju pracuje i ile czasu spędza na morzu. Przyjmuje się, że ze względu na stanowisko zarobki wynoszą: 

  • marynarz: ok. 1100-2000 dolarów;
  • starszy marynarz: ok. 1300-2200 dolarów;
  • bosman: 1600-2500 dolarów;
  • oficer: ok. 3000 dolarów;
  • starszy oficer: 5000-7000 dolarów;
  • Kapitan: nawet 10000 dolarów.

Marynarze podpisują najczęściej kilkumiesięczne kontrakty. W czasie ich trwania są cały czas na morzu. Tylko wtedy zarabiają, więc jeżeli np. w ciągu roku osoba na tym stanowisku spędza 7 miesięcy w pracy, otrzymaną pensję trzeba podzielić na 12 miesięcy, co zmniejsza miesięczny dochód.

Warto również dodać, że marynarze w wielu przypadkach samodzielnie opłacają wszelkie świadczenia zdrowotne i emerytalne.