Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki na statku. Jak zostać marynarzem?

Praca marynarza niesie ze sobą wiele ciekawych możliwości - a osoby, które są zainteresowane pracą na statku mogą liczyć na niemałe zarobki. Zobacz, na czym polega ta praca, jakie są zarobki na statku oraz jakie wymagania należy spełniać, aby móc zostać marynarzem.

Praca na statku

Praca na statku jest wyjątkowo trudna i niewątpliwie wiąże się z ogromnym poświęceniem. Pracownicy bardzo często podpisują wielomiesięczne kontrakty, w trakcie których wymagana jest pełna dyspozycyjność. Podczas trwania umowy marynarz musi spędzać cały swój czas na statku - nierzadko znajdującym się wiele kilometrów od domu, dlatego pracy takiej nie powinna podejmować się osoba, która np. posiada zobowiązania rodzinne. Może zdarzyć się tak, że marynarz przez wiele miesięcy nie spotka się najbliższymi - a to nie powinno być powodem do zmniejszenia jego efektywności. Istnieją pewne cechy, które znacznie ułatwiają pracę w tym zawodzie, są to między innymi: wytrwałość i odpowiedzialność. Dodatkowo, bardzo ważna jest dobra kondycja fizyczna.

Zarobki na statku

Odnośnie kwestii zarobków osób pracujących na morzu, to minimalne wynagrodzenie jest regulowane przez zarządzenia Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu. Według jej ustaleń najniższa pensja musi być wyższa niż 1100 dolarów amerykańskich. Pensje różnią się w zależności od zajmowanego stanowiska, a stawki na poszczególnych stanowiskach kształtują się następująco:

  • kapitan - 5786 dolarów amerykańskich miesięcznie,
  • pierwszy oficer - 3780 dolarów amerykańskich miesięcznie,
  • drugi oficer - 3053 dolarów amerykańskich miesięcznie,
  • trzeci oficer - 2946 dolarów amerykańskich miesięcznie,
  • szef kuchni - 2000 dolarów amerykańskich miesięcznie,
  • steward - 1806 dolarów amerykańskich miesięcznie,
  • chłopiec pokładowy - 1132 dolarów amerykańskich miesięcznie.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że marynarze zarabiają tylko wtedy, kiedy pozostają na morzu - nie w ciągu całego roku. Oznacza to, że otrzymaną w tym czasie pensję należy podzielić na 12 miesięcy - co znacznie zmniejsza miesięczny dochód.

Jak zostać marynarzem?

Jeśli myślisz o tym, aby zostać marynarzem, to przede wszystkim musisz przejść odpowiednie szkolenia. Każdy kandydat powinien ukończyć następujące kursy: kurs indywidualnych technik ratunkowych, kurs przeciwpożarowy, kurs bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej oraz kurs pomocy medycznej. Następnym krokiem jest przejście testów na brak obecności alkoholu i narkotyków w organizmie i uzyskanie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi dobry stan zdrowia. 

Żeby móc pracować na statku, trzeba także posiadać książeczkę żeglarską, którą można wyrobić w odpowiednim Urzędzie Morskim. Spełnienie wszystkich tych wymagań uprawnia do pracy na morzu - jednak są to dopiero pierwsze kroki, jakie można postawić w tym zawodzie. Kandydat na marynarza powinien także posługiwać się bardzo dobrze językiem angielskim, a także posiadać chęć do dalszego rozwoju. Dlaczego? Ponieważ marynarze wyższego stopnia powinni ciągle poszerzać swoją wiedzę - oczekuje się od nich przede wszystkim zdobywania nowych umiejętności i uczestniczenia w różnych kursach i szkoleniach. Każdy, kto na poważnie myśli o pracy w zawodzie marynarza, powinien przygotować się na konieczność ciągłej nauki i rozwijania nowych kompetencji.