Poradnik Pracownika

Praca zdalna - kto może pracować w domu?

Wiele osób marzy o pracy w domu - wygodnym ubraniu, ciepłym kocu, niewychodzeniu z łóżka do południa i większej swobodzie. Szczególnie okres jesienno-zimowy i pogoda za oknem, deszcz, śnieg czy wiatr skłaniają do tej myśli - co mógłbym robić bez wychodzenia z domu? Kto może pracować w domu? W niniejszym artykule podpowiadamy, które zawody pozwalają na pracę zdalną.

Praca zdalna = idealna?

Temu, kto nie miał okazji pracować w domu, wydawać się może, że jest to idealny rodzaj zatrudnienia. Nawet jeżeli mamy ustalone godziny pracy, możemy wstać 5 minut przed jej rozpoczęciem, kiedy boli nas głowa czy źle się czujemy, możemy zostać w łóżku, kiedy jesteśmy niesamowicie zmęczeni i kawa nie pomaga, możemy po prostu się przespać. Przykłady świadczące o tym, jak idealna wydaje się praca zdalna, można mnożyć, zanim jednak sprawdzimy, kto może pracować w domu, warto wspomnieć o tym, że taka praca ma również wady.

Przede wszystkim kuszące jest to, że nie musimy wychodzić z łóżka, w związku z czym większość dnia spędzamy rozleniwieni w piżamie. Choć wydawać by się mogło, że to świetne i relaksujące, w praktyce często nie pozwala się skupić i koniec końców pracujemy przez większość dnia, a i tak robimy niewiele. Jeżeli nie mamy wyznaczonych konkretnych godzin pracy, łatwo wpaść w przeciąganie wykonywania zadań, śpimy za długo, siedzimy do późna, co sprawia, że pracujemy cały dzień. Nierzadko również trudno się skupić, kiedy nikt nie patrzy nam na ręce - mamy bowiem nieograniczony dostęp do wszelkich rozpraszaczy. Pracownicy zdalni są podatni na pracoholizm, ponieważ ze względu na elastyczne godziny pracy często mają poczucie, że muszą być dostępni przez cały dzień. Ten, kto może pracować w domu widzi dużo zalet, ale musi też mieć świadomość wad takiej pracy.

Jak już jednak wspomnieliśmy, wiele osób tylko u siebie czuje się na tyle komfortowo, by w pełni się skupić i wykonać zadania prawidłowo. Szum, jaki panuje w biurze, inni ludzie, muzyka, na którą nierzadko nie mamy wpływu - to sprawia, że szukamy czegoś zdalnego. Kto może pracować w domu?

Kto może pracować w domu? Sprawdź!

Jakie zawody można wykonywać zdalnie? Sprawdź naszą listę, kto może pracować w domu!

  1. Zajmowanie się sklepem internetowym - do zajmowania się niewielkimi sklepami internetowymi wystarczy komputer z podłączeniem do internetu. Osoby na takim stanowisku najczęściej zajmują się zamówieniami, odpowiadają na pytania klientów czy tworzą opisy przedmiotów.

  2. Redaktor/korektor/tłumacz - te zawody również nie wymagają wizyt w biurze. Przede wszystkim każda z tych osób potrzebuje maksymalnej koncentracji, aby dokładnie sprawdzić czy przetłumaczyć tekst. Praca ta jest niezwykle skrupulatna, nierzadko redaktorzy, korektorzy i tłumacze cenią sobie bezwzględną ciszę, o którą w biurze jest trudno. Redaktorzy zajmują się sprawdzeniem merytorycznym tekstu, adjustacją itp., korektor sprawdza go pod względem językowym, z kolei tłumacz zajmuje się rzecz jasna tłumaczeniem tekstów na język polski i z języka polskiego na obcy.

  3. Copywriter - copywriterzy to osoby, które zawodowo zajmują się pisaniem tekstów - reklamowych, na strony internetowe, eksperckich itp. - czy tworzeniem haseł. W związku z tym nierzadko pisanie tekstów odbywa się zdalnie, ponieważ osoba na takim stanowisku również potrzebuje ciszy i spokoju i choć w pewnych sytuacjach burza mózgów się przydaje, najczęściej copywriterzy, a szczególnie SEO copywriterzy,  pracują w swoim domu.

  4. Bloger - bloger to już coraz częściej zawód niż tylko pasja. Rzecz jasna takie osoby, które prowadzą swoje strony internetowe, najczęściej pracują same w domu. Zdarza się tak, że blog przekształca się w portal i wtedy zaczyna nad nim pracować więcej osób, jednak w znacznej większości blogowanie odbywa się we własnym mieszkaniu.

  5. Pozycjoner - chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest pozycjonowanie stron internetowych, aby znajdowały się jak najwyżej w przeglądarce internetowej. Aby tak było, zająć nimi powinien się pozycjoner. Jego zadania pochodzą z zakresu marketingu internetowego. On również może korzystać ze wszystkich niezbędnych narzędzi z domowego zacisza i nie potrzebuje wizyt w biurze.

  6. Grafik - grafik swoje zlecenia również może spokojnie wykonywać w domu, jeżeli na swoim komputerze ma odpowiednie programy, które w tym pomogą. Zakres jego usług jest niezwykle szeroki - od ilustracji, przez ulotki, wizytówki, do plakatów itp.

  7. Programista - także programista, jeden z najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych zawodów, może tworzyć oprogramowanie w domu. Wystarczy dobry sprzęt komputerowy, którego z pewnością programistom nie brakuje.

  8. Księgowy - cisza i spokój - właśnie tego potrzebuje księgowy. Musi się bowiem skupić na swoich zadaniach, domowe zacisze wydaje się być więc do tego idealne.

  9. Korepetytor - w domu przyjmować swoich uczniów mogą także korepetytorzy. Niektórzy z nich dojeżdżają do klientów, jednak wszystko zależy od ustaleń. Czym się zajmuje korepetytor? Przekazuje on swoją wiedzę na dany temat w kameralnych warunkach. Skupia się na uczniu i stara się mu dokładnie tłumaczyć wszelkie zagadnienia. Można powiedzieć, że jest to po prostu nauczyciel, tyle że nieco bardziej prywatny.

  10. Pisarz - talent to w tym przypadku nie wszystko, ważne jest również ćwiczenie swojego warsztatu, częste pisanie i doskonalenie się. Gdzie robić to wszystko, jeżeli nie w domu? Autorzy książek również bardzo często pracują w domu. Niektórzy z nich wybierają biblioteki lub inne miejsca, gdzie łatwiej jest im skupić myśli, jednak tak naprawdę jedyne, co jest potrzebne w tym przypadku to komputer i najprostszy edytor tekstu.

Jeżeli już wiemy, kto może pracować w domu, i że taka praca jest możliwa, wystarczy tylko znaleźć coś, co nas zainteresuje i nie będzie wymagało wizyt w biurze. Powyższa lista może stanowić inspirację do tego, by coś zmienić. Powodzenia!