Praca zdalna - kto może pracować w domu w 2024 r.?
Praca zdalna stała się powszechnym zjawiskiem – epidemia koronawirusa spowodowała niemałą rewolucję. Wielu pracodawców zdecydowało się zlecić swoim pracownikom pracę całkowicie na odległość. Pojawiły się także nowe regulacje prawne, bowiem dotychczas praca zdalna była mniej powszechna i stosowana sporadycznie. Kto może pracować w domu? Czym jest praca zdalna? Wyjaśniamy w artykule!
Praca zdalna w 2024 r. – na czym polega?
Przez długi czas pracę zdalną regulował art. 3 Ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.). Przepis ten został wprowadzony w związku z wystąpieniem epidemii i może być stosowany tylko przez okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, a także przez okres 3 miesięcy po ich odwołaniu. Oznacza to, że był to przepis tymczasowy.
Natomiast od 7 kwietnia 2023 roku praca zdalna będzie uregulowana przepisami Kodeksu pracy. Według nowych regulacji praca zdalna to praca, która może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumienia się na odległość. Praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy lub na wniosek pracownika.
Kto może pracować w domu?
Jak wspomniano, praca zdalna może być powierzona pracownikowi tylko wówczas, kiedy pozwala na to rodzaj wykonywanej przez niego pracy. Istnieją jednak zajęcia, które sprzyjają pracy zdalnej: Należą do nich takie zawody, jak:
Redaktor/korektor/tłumacz – tego typu specjalności nie wymagają wizyt w biurze. Przede wszystkim każda z tych osób potrzebuje maksymalnej koncentracji, aby dokładnie sprawdzić czy przetłumaczyć tekst. Praca ta jest niezwykle skrupulatna, nierzadko redaktorzy, korektorzy i tłumacze cenią sobie bezwzględną ciszę, o którą w biurze trudno. Redaktorzy zajmują się sprawdzaniem merytorycznym tekstu, adjustacją itp., korektor sprawdza go pod względem językowym, z kolei tłumacz zajmuje się, rzecz jasna, przekładaniem tekstów na język polski i z języka polskiego na obcy.
Copywriter – copywriterzy to osoby, które zawodowo zajmują się tworzeniem tekstów: reklamowych, na strony internetowe, eksperckich itp., czy też wymyślaniem haseł. W związku z tym nierzadko pisanie tekstów odbywa się zdalnie, ponieważ osoba na takim stanowisku również potrzebuje ciszy i spokoju, a choć w pewnych sytuacjach burza mózgów się przydaje, najczęściej copywriterzy, a szczególnie SEO copywriterzy, pracują w swoim domu.
Bloger – to już coraz częściej zawód, a nie tylko pasja. Osoby, które prowadzą swoje strony internetowe, najczęściej pracują same w domu. Zdarza się, że blog przekształca się w portal i wtedy zaczyna nad nim pracować więcej osób, jednak w znacznej większości przypadków blogowanie odbywa się we własnym mieszkaniu.
Pozycjoner – chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest pozycjonowanie stron internetowych, tak aby znajdowały się jak najwyżej w przeglądarce internetowej. Żeby tak się stało, powinien się nimi zająć pozycjoner. Jego zadania pochodzą z zakresu marketingu internetowego. Taki specjalista również może korzystać ze wszystkich niezbędnych narzędzi, pracując w domowym zaciszu, i nie potrzebuje wizyt w biurze.
Grafik – on również zlecenia może wykonywać spokojnie w domu, jeżeli na swoim komputerze ma odpowiednie programy, które w tym pomogą. Zakres usług grafika jest niezwykle szeroki – od ilustracji, przez ulotki, wizytówki, do plakatów itp.
Programista – także programista, jeden z najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych zawodów, może tworzyć oprogramowanie w domu. Wystarczy dobry sprzęt komputerowy, którego z pewnością programistom nie brakuje.
Księgowy – cisza i spokój – właśnie tego potrzebuje księgowy. Musi się bowiem skupić na swoich zadaniach w sposób szczególny, a domowe zacisze wydaje się do tego idealne.
Korepetytor – w domu przyjmować swoich uczniów mogą także korepetytorzy. Niektórzy z nich dojeżdżają do klientów, jednak wszystko zależy od ustaleń. Czym zajmuje się korepetytor? Przekazuje on swoją wiedzę na dany temat w kameralnych warunkach. Skupia się na uczniu i stara się dokładnie tłumaczyć mu wszelkie zagadnienia. Można powiedzieć, że jest to po prostu nauczyciel, tyle że nieco bardziej prywatny.
Pisarz – autorzy książek również bardzo często pracują w domu. Niektórzy z nich wybierają biblioteki lub inne miejsca, gdzie łatwiej jest im skupić myśli, jednak tak naprawdę jedyne, co jest potrzebne w tym przypadku, to komputer i najprostszy edytor tekstu.
Praca zdalna – jakie ma minusy?
Temu, kto nie miał okazji pracować w domu, wydawać się może, że jest to idealny rodzaj zatrudnienia. Praca zdalna ma jednak liczne wady:
- wymaga samodyscypliny;
- elastyczne godziny pracy – jeżeli nie ma wyznaczonych konkretnych godzin pracy, łatwo wpaść w przeciąganie wykonywania zadań, pracownik ma bowiem nieograniczony dostęp do wszelkich rozpraszaczy;
- brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami.
Również dla samego pracodawcy praca zdalna może posiadać liczne wady, np:
- brak kontroli bezpośredniej pracownika;
- brak interakcji międzyludzkich może negatywnie wpływać na rozwój organizacji;
- brak więzi pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.
Praca zdalna – podsumowanie
Praca zdalna jest uregulowana w Kodeksie pracy i może być wykonywana stale lub czasowo. W niektórych zawodach cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie z domu może pracować każdy – po spełnieniu odpowiednich wymogów. Epidemia koronawirusa spowodowała, że praca zdalna stała się bardziej powszechna i znalazła unormowania prawne. Taka forma pracy ma swoje plusy i minusy, i to zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.