Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak zarobić nie wychodząc z domu – zawody dla domatorów

Praca z domu jest marzeniem niejednego pracownika – nie tylko tego na początku swojej zawodowej ścieżki, pracownicy etatowi również często dostrzegają wiele plusów takiej formy zatrudnienia. Dlatego też możemy zastanawiać się nad tym, jak zarobić nie wychodząc z domu. Jakie zawody wydają się idealne dla domatorów? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Męczący tłum

Nie dla każdego praca między ludźmi, rozmowy, zadania grupowe czy dzielenie się doświadczeniami i wiedzą jest motywujące. Niektórych z nas męczy tłum, nie możemy skupić się w hałasie, przeszkadza nam to, że ktoś na nas zerka, kiedy pracujemy. Przychodzimy więc do domu wykończeni i musimy od tego wszystkiego odpocząć. 

To, że męczy nas tłum i potrzebujemy regeneracji nie jest niczym dziwnym ani złym –  nie każdy nadaje się do pracy w zespole. Dlatego też warto się zastanowić, jak zarobić nie wychodząc z domu i pracując zdalnie. 

Praca w domu ma swoje plusy i minusy, jednak z pewnością zaletą dla osób, które męczy tłum, jest fakt, że są sami – nikt im nie przeszkadza, nikt nie chce z nimi rozmawiać, mogą w pełni skupić się na zadaniach, a w dodatku pracować z dowolnego miejsca, na przykład łóżka czy kanapy. Dla niektórych z nas takie rozwiązanie może być zbawienne dla motywacji i produktywności.

Jak zarobić nie wychodząc z domu?

Jak zarobić nie wychodząc z domu? Pracując zdalnie! W dzisiejszych czasach w wielu zawodach wystarczy dostęp do komputera i Internetu, by w pełni wykonywać swoje zadania. Nie zawsze potrzebujemy biura. Jeśli więc jesteśmy domatorami, warto poznać zawody, które możemy bez problemu wykonywać ze swoich czterech kątów. 

Dziennikarz 

Żeby być dziennikarzem, nie trzeba każdego dnia przychodzić do redakcji. Oczywiście niektóre obowiązki takiej osoby mogą wiązać się z wyjściem z domu, szczególnie jeśli tworzy na przykład reportaże czy wywiady lub po prostu potrzebuje materiałów do swoich artykułów, których nie znajdzie w Internecie.

Jeśli jednak wszelkie informacje zostaną już zebrane, a wywiady przeprowadzone, z całą pewnością proces twórczy może się odbywać w domowym zaciszu i nikt nie będzie nam w tym przeszkadzał. 

Copywriter

Kolejny zawód związany z pisaniem, który z całą pewnością można wykonywać w domu, to copywriter. Osoba na tym stanowisku zajmuje się tworzeniem tekstów reklamowych czy content marketingiem. Zazwyczaj korzysta ze źródeł udostępnionych przez zlecającego czy dostępnych w sieci, więc z całą pewnością najważniejszymi narzędziami jego pracy jest komputer i dostęp do Internetu, a nie biurko w firmie. 

Pisarz

Pisarz to kolejny zawód związany z pisaniem, o którym wspominamy w niniejszym artykule. Tutaj chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest to doskonały zawód dla domatora. Zresztą chyba wielu z nas właśnie tak kojarzy się praca takiej osoby – w domu, za biurkiem, w zupełnej ciszy, by nikt nie przeszkadzał w procesie tworzenia.

Oczywiście zarabianie na tym zawodzie nie jest takie proste, w Polsce niewielu pisarzy może sobie pozwolić na pełnoetatowe pisanie, jednak jak najbardziej jest to możliwe. 

Tłumacz

Pozostajemy w klimacie słów, jednak tym razem zawodem, o którym chcemy wspomnieć, jest tłumacz. On także, jeśli nie występuje jako tłumacz na przykład podczas jakichś międzynarodowych wydarzeń, może spokojnie wykonywać tłumaczenia w domu. Najważniejsze będą dla niego słowniki, niezbędne książki, Internet oraz komputer. Jeśli więc jesteś zdecydowany na zdalne wykonywanie swoich zadań, warto rozważyć tę opcję.

Redaktor/Korektor

Redagowanie i sprawdzanie tekstów pod kątem językowym również z całą pewnością może odbywać się z domu. Zadaniem takich osób jest dokładne zapoznanie się z tekstem (nie tylko książek, lecz także artykułów w gazetach, na portalach itd.) i wskazanie wszelkich błędów czy nieścisłości.

W takim przypadku wręcz wskazane jest pełne skupienie na tym, co robimy, więc cisza może być naprawdę pomocna. 

Programista

Także programista do swojej pracy potrzebuje przede wszystkim komputera i dostępu do Internetu. Specjaliści z tej dziedziny są dzisiaj dla wielu pracodawców na wagę złota, więc wielu z nich chce mieć programistę na miejscu, w firmie, jednak także pracownicy zdalni mają się całkiem nieźle. 

W tym momencie rynek IT jest z całą pewnością rynkiem pracownika, specjalistów jest znacznie mniej niż wolnych miejsc pracy. Dlatego też rozpoczęcie pracy w tym zawodzie wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, wymaga przyswojenia ogromu wiedzy i analitycznego myślenia, jednak z pewnością warto wziąć tę opcję pod uwagę, jeśli zastanawiamy się nad tym, jak zarobić nie wychodząc z domu.

Montażysta

Osobą, która spokojnie może wykonywać swoje zadania w domu, jest również montażysta. Jeśli nie zajmuje się wielkimi produkcjami, spokojnie poradzi sobie z tym zadaniem za swoim biurkiem. 

Osoby, które chcą pracować w domu, w dzisiejszych czasach mają coraz większy wybór tego, co mogą robić i jak prowadzić swoją ścieżkę kariery. To co kiedyś mogło być problemem i nad czym zastanawiali się ludzie, czyli jak zarobić nie wychodząc z domu, dzisiaj jest już możliwe i wielu przypadkach oczywiste.