Poradnik Pracownika

Zgoda rodzica na wyjazd dziecka – kiedy należy uzyskać?

Osoby małoletnie odbywają podróże z reguły w towarzystwie rodziców. Nie jest jednak czymś wyjątkowym wyjazd dziecka za granicę z jednym z rodziców lub na przykład z dziadkami. W takich przypadkach trzeba pamiętać o posiadaniu niezbędnych dokumentów. Jednym z nich jest zgoda rodzica na wyjazd dziecka – kiedy należy ją uzyskać? Wyjaśniamy poniżej w artykule.

Zgoda rodzica na wyjazd dziecka za granicę – obowiązujące przepisy oraz podstawowe zasady

Jeżeli dziecko wyjeżdża na wakacje z innymi członkami rodziny niż rodzice (m.in. z dziadkami), konieczne jest udzielenie zgody na wyjazd przez oboje rodziców.

W przypadku natomiast, gdy wyjazd za granicę z dzieckiem ma się odbywać w towarzystwie jednego rodzica, drugi rodzic powinien wyrazić na to zgodę.

Obowiązek uzyskania zgody rodzica na wyjazd z dzieckiem za granicę wynika z postanowień zawartych w Ustawie z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (kro).

Jak stanowi art. 97 § 1 kro, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. 

Art. 97 § 2 kro

O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, przy czym – w braku porozumienia między nimi – rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Zgoda na wyjazd dziecka – kiedy jest wymagana?

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określają w dość ogólny sposób uprawnienia rodziców w zakresie współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. 

Z tego właśnie powodu istotne znaczenie należy przypisać orzecznictwu Sądu Najwyższego (SN) w odniesieniu do wymogu posiadania zgody rodzica na wyjazd dziecka za granicę.

Wyrok SN z 6 marca 1985 roku (sygn. akt III CRM 19/85)

Wyjazd dziecka za granicę (w celu spędzenia tam wakacji), jako należący do istotnych spraw dziecka, wymaga zgody obojga rodziców, sprawujących władzę rodzicielską, a w razie braku takiej zgody – orzeczenia sądu opiekuńczego.

Nie ulega zatem wątpliwości, że wyjazd dziecka z jednym z rodziców za granicę stanowi istotną kwestię wymagającą uzyskania zgody drugiego rodzica na podróż.

Wobec powyższego – zgoda rodzica na wyjazd dziecka za granicę jest wymagana każdorazowo, jeżeli drugi rodzic: 

  • posiada władzę rodzicielską albo 

  • został na mocy orzeczenia sądowego upoważniony do współdecydowania o miejscu zamieszkania lub pobytu dziecka.

Przykład 1.

Dziecko corocznie wyjeżdża w okresie ferii szkolnych na wakacje za granicę z mamą. W takim przypadku wymagana jest zgoda ojca dziecka, ponieważ przysługuje mu pełna władza rodzicielska. Taka zgoda będzie również konieczna w przypadku zmiany stałego miejsca pobytu dziecka (np. przeprowadzka matki z dzieckiem do innej miejscowości). 

W razie gdy drugi rodzic posiadający władzę rodzicielską nie zgadza się na wyjazd dziecka za granicę, należy wystąpić do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka o wydanie zgody na podróż dziecka. 

Wniosek w tej sprawie – składany w dwóch egzemplarzach – powinien zawierać m.in.:

  • oznaczenie rodzaju składanego dokumentu oraz wskazanie sądu, do którego wniosek jest skierowany;

  • dane stron (przedstawicieli ustawowych i pełnomocników), w tym adres zamieszkania i numer PESEL;

  • określenie żądania strony;

  • przytoczenie faktów stanowiących osnowę wniosku wraz z dowodami. 

Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka objęty jest opłatą sądową w wysokości 100 zł.

Zgoda rodzica lub rodziców na wyjazd dziecka za granicę będzie ponadto potrzebna podczas podróży małoletniego z innymi osobami spokrewnionymi.

Przykład 2.

Dziadkowie zaproponowali rodzicowi dziecka, że mogą wspólnie z wnukiem odbyć atrakcyjną podróż zagraniczną w okresie letnich wakacji szkolnych. W takich okolicznościach rodzic powinien przekazać dziadkom oświadczenie o wyrażeniu zgody na wyjazd dziecka za granicę.

Zgoda nie jest wymagana jedynie wówczas, gdy dziadek lub babcia zostali formalnie ustanowieni jako jedyni opiekunowie prawni dziecka.

W jakich przypadkach uzyskanie zgody na wyjazd dziecka nie jest wymagane?

Zgoda rodzica na wyjazd dziecka nie zawsze jest niezbędna – dotyczy to przypadków, gdy:

  • drugiego rodzica pozbawiono władzy rodzicielskiej,

  • władza rodzicielska drugiego rodzica uległa zawieszeniu,

  • władzę rodzicielską drugiego rodzica ograniczono i wskutek tego rodzic został pozbawiony możliwości współdecydowania o istotnych sprawach dziecka,

  • drugi rodzic jest nieznany.

Należy jednocześnie pamiętać o treści wynikającej z postanowienia SN z 10 listopada 1971 roku (III CZP 69/71), w którym stwierdzono, że na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka.

Przykład 3.

Rozstrzygając sprawę rozwodową, sąd nie ustalił dla drugiego rodzica prawa do współdecydowania o miejscu stałego pobytu dziecka. W takim przypadku rodzic ten może jednak dochodzić przed sądem swoich praw w zakresie kontaktów z dzieckiem, jeżeli wyjazd dziecka uniemożliwia ich realizację.

Zgoda na wyjazd dziecka – podstawowe wymogi dotyczące dokumentu oraz wymagane informacje

Dokument zawierający zgodę rodzica na wyjazd dziecka za granicę nie funkcjonuje w uniwersalnej powszechnie obowiązującej formie. Niezależnie jednak od tego faktu warto pamiętać o sporządzeniu takiego oświadczenia na piśmie. Może być to zgoda wyrażona w zwykłej formie lub za pośrednictwem dokumentu sporządzonego notarialnie.

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wyjazd dziecka za granicę powinno obejmować m.in. następujące informacje:

  • datę i miejsce sporządzenia oświadczenia;

  • dane ewidencyjne osób udzielających zgody;

  • dane personalne dziecka, którego zgoda dotyczy;

  • wskazanie osoby, z którą dziecko będzie podróżowało z podaniem danych ewidencyjnych i kontaktowych (numer telefonu);

  • nazwę państwa lub nazwy państw, do których dziecko będzie podróżować;

  • podpisy rodzica lub rodziców wyrażających zgodę.

Sporządzając oświadczenie o wyrażeniu zgody na wyjazd dziecka za granicę, warto pamiętać o wszystkich istotnych z punktu widzenia małoletniego sprawach, w tym dotyczących kwestii zdrowotnych.

Przykład 4.

Dziecko wyjeżdża za granicę z jednym z rodziców na ferie zimowe. W ramach wakacji dziecko ma uczestniczyć w zajęciach rekreacyjno-sportowych (jazda na nartach). Drugi rodzic sporządził zgodę na wyjazd dziecka obejmującą podstawowy zakres danych i informacji. Jednocześnie, ze względu na pewne ryzyko związane z uprawianiem sportu, zgoda rodzica zawiera także wzmiankę dotyczącą dopuszczalności objęcia dziecka działaniami leczniczymi w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających wspomniane wyżej czynności prowadzone przez personel medyczny.  

Zgoda rodzica na wyjazd dziecka – kiedy należy uzyskać? Podsumowanie

Wyjazd dziecka za granicę z jednym z rodziców wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych formalności. Jedną z nich jest uzyskanie od drugiego rodzica zgody na podróż dziecka. Taka zgoda nie zawsze jednak będzie wymagana, dotyczy to m.in. przypadków, w których drugiego rodzica pozbawiono władzy rodzicielskiej lub władza rodzicielska uległa zawieszeniu. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wyjazd dziecka za granicę powinno być – ze względów dowodowych – sporządzone na piśmie, w zwykłej formie lub notarialnie.