Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak opanować nerwy i nie dać się ponieść emocjom w pracy?

Niewielu z nas może powiedzieć, że w pracy w ogóle nie odczuwa stresu. Nawet jeśli naprawdę lubimy to, czym się zajmujemy, stresować mogą nas przeróżne czynniki i nie zawsze możemy coś z tym zrobić. Do tego wystarczy gorszy dzień, by poniosły nas także nerwy. Zdenerwować może nas drobna rzecz, sprzeczka, współpracownik, klient i jeśli w porę nic z tym nie zrobimy, może się okazać, że nas to przerasta. Z pewnością pracownik powinien umieć panować nad emocjami. Jak opanować nerwy w pracy? Co zrobić, kiedy się pojawiają? Podpowiadamy w artykule!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak dobrze wiemy, niektórym sytuacjom możemy zapobiegać. Jeśli więc mamy taką możliwość, warto z niej skorzystać. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, by odsunąć od siebie niepotrzebne nerwy i stres. Co możemy zrobić?

Pilnuj terminów

Bardzo często nerwowa atmosfera jest spowodowana zbliżającym się terminem prac. Robi się gorąco, wszyscy czegoś od nas chcą, my sami nie wiemy, czy zdążymy. Nic w tym dziwnego, że w takiej sytuacji jesteśmy rozdrażnieni i łatwo wyprowadzić nas z równowagi. Dlatego też warto pilnować terminów – zapisywać je w widocznych miejscach, nie zostawiać niczego na ostatnią chwilę. Dzięki temu oszczędzimy sobie mnóstwo stresu i nerwów.

Pamiętaj o odpoczynku

Warto pamiętać, jak ważny jest relaks po pracy. Dzięki temu, że będziemy dbać o odpowiedni odpoczynek, wysypiać się i odbudowywać energię, nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne będzie lepsze, a tym samym będzie nam znacznie łatwiej panować nad swoimi emocjami.

Zjedz coś i nawadniaj się

To takie proste, ale często o tym zapominamy – pomijamy posiłki, zamiast wody pijemy kolejną kawę. Jednak głód i odwodnienie mogą wpływać na nasze gorsze samopoczucie i nerwy. Jak opanować nerwy w pracy? Nie zapominać o pełnowartościowych posiłkach i zawsze mieć na biurku szklankę wody. Może się okazać, że z pełnym brzuchem będziemy znacznie spokojniejsi.

Jak opanować nerwy w pracy?

Jak opanować nerwy w pracy, jeśli jednak nie uda nam się im zapobiec? Ktoś powie słowo za dużo, klient nie będzie zadowolony z naszych usług, ktoś nie wywiązał się z terminu – jest wiele sytuacji, które mogą sprawić, że poczujemy przypływ nerwów i stresu. Co zrobić, żeby się uspokoić? Jak opanować nerwy?

Szklanka wody

Kiedy zaczynasz się denerwować, nalej do szklanki wody i… po prostu ją wypij. Nie doceniamy tego, jak ważne jest nawodnienie dla naszego organizmu. Kiedy jesteśmy odwodnieni, organizm produkuje więcej hormonu stresu. Wypij wodę małymi łyczkami i pamiętaj, żeby w ciągu dnia wypić więcej wody niż kawy!

Przejdź się

Coś cię zdenerwowało? Nie możesz opanować emocji? Wyjdź z pokoju i przejdź się – po biurze, przed biurem na świeżym powietrzu. Wycisz się, opanuj, przemyśl, co właściwie tak wyprowadziło cię z równowagi i czy naprawdę powinno. Kilka kroków w samotności może nam pomóc.

Oddychaj

Kiedy zastanawiamy się, jak opanować nerwy w pracy, często nie bierzemy pod uwagę zbawiennego wpływu oddechu. Zupełnie nie zastanawiamy się nad tym na co dzień i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego – oddech jest czynnością automatyczną. Aby opanować nerwy i emocje powinniśmy jednak skupić się na nim. Usiądźmy, zamknijmy oczy i głęboko oddychajmy. Skupmy się na oddechu, postarajmy się nie myśleć o niczym innym i poczuć, jak spływa na nas spokój.

Dłonie mogą leczyć

Aby poczuć spokój, można skorzystać z prostego sposobu. Małe palce dłoni połóżmy na zamkniętych powiekach, palce wskazujące na uszach, a kciukami dotykajmy żuchwy. Takie ułożenie sprawia, że stajemy się spokojniejsi. Taki mały krok, a może zdziałać wiele.

Rozmowa

Porozmawiajmy z kimś o naszej złości. Powiedzmy, skąd wzięły się nerwy, poradźmy się kogoś. Inne spojrzenie może sprawić, że i my popatrzymy na sprawę z innej perspektywy. Poza tym już samo „wygadanie się” często sprawia, że czujemy się znacznie lepiej. Warto więc mieć w firmie kogoś, z kim możemy się podzielić wątpliwościami.

Słodycze

Może ta rada nie jest dobra dla naszego zdrowia, ale na opanowanie nerwów najlepszym lekarstwem mogą być słodycze! Kawałek ulubionej czekolady czy słodki batonik może sprawić, że staniemy się bardziej radośni, a emocje nie zawładną nami tak łatwo.

Miłe zapachy

Jeśli nerwy nas opanowały, a my nie wiemy, co mamy zrobić, może się okazać, że pomocny będzie przyjemny dla nas zapach, który dobrze nam się kojarzy – może to być coś do jedzenia, kawa, a może perfumy? Powąchaj coś, czego zapach jest dla ciebie przyjemny i poczuj się lepiej.

Jak opanować łzy?

Zdarza się, że na stres reagujemy płaczem i kiedy coś nas zdenerwuje od razu w oczach mamy łzy. Jak wiadomo, płacz w pracy nie zawsze jest najlepszym pomysłem, dlatego warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji sobie poradzić.

Weź gumę i skup się na jej życiu, postaraj się pomyśleć o czymś innym, odciągnąć myśli od stresującej sytuacji, przejdź się, pooddychaj. Możesz również wysunąć nieco żuchwę do przodu – taki ruchu może zahamować napływ łez do oczu. Jeśli jednak jest już za późno na powstrzymywanie łez, wyjdź z pokoju i znajdź miejsce, w którym możesz posiedzieć w samotności.

Opanowanie nerwów może być niełatwe w pewnych sytuacjach, jest jednak w pełni możliwe, warto więc panować nad emocjami i dbać o swój spokój.