Poradnik Pracownika

Bierna agresja w pracy – czym się objawia i jak z nią walczyć?

Właściwie każdy z nas potrafi odpowiedzieć na pytanie, czym jest agresja. Człowiek nią się cechujący jest agresywny w swoich gestach i słowach – obraża, atakuje, bije… Jednak w codziennym życiu możemy się też spotkać z inną odmianą tej cechy. Często występuje ona na przykład w pracy. Czym jest bierna agresja? Czy możemy jej przeciwdziałać? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Czym jest bierna agresja?

Zazwyczaj osoby, które nie potrafią poradzić sobie ze swoimi emocjami lub też mają zbyt wysokie oczekiwania względem innych, gromadzą w sobie uczucia, których kumulacja może doprowadzić właśnie do pojawienia się cichej agresji. 

Bierna agresja może mieć różne oblicza – osoba ją stosująca może zatajać ważne informacje, wymagać od kogoś, by domyślał się, o co jej chodzi, negować czyjeś poglądy. W ładnych słowach przekazują docinki, które mogą kogoś zaboleć, być pełne złości i innych negatywnych emocji.

Kiedy osoba nie jest wprost agresywna, tylko stosuje bierną agresję, nie wiemy do końcu. Bierna agresja prowadzić do wielu niejasnych sytuacji, konfliktów, nieporozumień.

Bierna agresji w pracy, jej przykłady

Jak przejawia się bierna agresja? Jakie zachowania powinny wzmożyć naszą czujność? Co mówi osoba biernie agresywna?

  1. Często stara się umniejszać czyjeś osiągnięcia, drwić z nich, jednak nie wprost.
    Przykład 1. 
    „Kto ci powiedział, że to zadanie było trudne? Nie rozumiem, co zajęło ci tak dużo czasu, przesadzasz, to jest chwila roboty”.

  2. Obiecuje, że zrobi to, o co ją prosimy, jednak koniec końców nie wykonuje tego zadania, mimo że wielokrotnie powtarzamy naszą prośbę. Zazwyczaj przeprasza, mówi, że zapomniała, że miała dużo pracy i się za to zabierze, jednak ponownie tego nie robi.
    Przykład 2. 
    „Miałam strasznie dużo pracy i zapomniałam, wiesz, jak to jest, ale obiecuję, że zaraz się za to zabiorę”.

  3. Obiecuje pomoc, po czym unika kontaktu.
    Przykład 3.
    „Naprawdę chciałam pomóc, ale niestety wypadł mi ważny projekt i nie miałam w ogóle czasu, żeby odebrać telefon”.

  4. Wmawia komuś, że nie przekazał dobrze komunikatu, stąd wynikły błędy.
    Przykład 4. 
    „Nie mówiłeś mi, że mam porozmawiać konkretnie z panem Kowalskim, mówiłeś o najważniejszych kontrahentach”.

  5. Próbuje podważać czyjeś umiejętności i umniejszać im.
    Przykład 5. 
    „Ty jesteś naprawdę przystojny, więc nie musisz mieć nie wiadomo jakich umiejętności, a i tak sobie poradzisz”.

  6. Podkreśla błędy jednego pracownika w obecności innych, próbując go ośmieszyć.
    Przykład 6. 
    „Opowiadałaś już jak cudownie zepsułaś raport i wysłałaś go do klienta i jak musiałam się za ciebie tłumaczyć? Świetna historia”.

  7. Proponuje bunt.
    Przykład 7. 
    „Masz świadomość, że Anka za dokładnie taką samą pracę dostaje znacznie więcej pieniędzy?”

  8. Jest w stosunku do nas bardzo sympatyczna, a obmawia nas za naszymi plecami i plotkuje na nasz temat.

  9. Nie patrzy w oczy podczas rozmowy, ale np. kiwa głową, żeby nie móc jej zarzucić, że nie słucha i nie jest zaangażowana.

  10. Kreuje się na ofiarę, chce, by ludzie jej współczuli.
    Przykład 8. 
    „Ja się w ogóle go niczego nie nadaję, chciałem dobrze, wyszło jak zawsze. Jestem taki beznadziejny, naprawdę nie musisz mi tego mówić, ja to wiem”.

  11. Udaje, że wszystko jest żartem.
    Przykład 9. 
    „Naprawdę poczułeś się urażony? Daj spokój, przecież ja tylko żartowałam!”.

Wielu z nas odczuwa bezsilność i złość, kiedy staje się ofiarą takich ataków. Czuje się źle w towarzystwie tej osoby, nie wie, co o tym myśleć. Dodatkowo osoby postronne mogą mieć wrażenie, że nic się nie dzieje, bo wszystko ubrane jest w pozornie miłe słowa. Jeśli jednak bierna agresja jest to dla nas niekomfortowa, warto spróbować temu przeciwdziałać.

Jak radzić sobie z bierną agresją?

Nie ma jednej złotej rady na to, jak sobie poradzić z osobą, która stosuje wobec nas bierną agresję. Warto jednak przede wszystkim spróbować porozmawiać z nią. Być może nie ma świadomości, że wyładowanie złości wpływa na nas tak źle, nie wie, że jej słowa mogą zostać źle odebrane albo wydaje się jej, że to dla nas nic wielkiego, skoro nie zareagowaliśmy do tej pory.

Niestety rozmowy nie zawsze działają, szczególnie kiedy wprost powiemy, że w naszym odczuciu osoba ta jest agresywna. Może to ją jeszcze bardziej rozzłościć. Czasami jednym rozwiązaniem jest ignorowanie agresora. Kiedy zauważy on, że jego zachowanie w ogóle na nie nas nie wpływa, może odpuścić.

Jednak zawsze warto powiedzieć wyraźnie, że granice zostały przekroczone i nie życzymy sobie pewnych uwag pod naszym adresem. Każdy ma swoją strefę komfortu i inni powinni podchodzić do niej z szacunkiem.