Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Poszerzanie wiedzy i umiejętności - co wymaga nieustannej nauki?

Istnieją dziedziny, w których wiedza bardzo szybko się dezaktualizuje, w związku z czym pracownicy się nimi zajmujący, muszą zadbać o stałe poszerzanie wiedzy. Dzieje się tak na przykład w przypadku lekarzy czy programistów. Muszą być na bieżąco z tym, co dzieje się w branży i ciągle się uczyć. Nie znaczy to jednak, że pracownicy spoza tych zawodów mogą odpuścić sobie zdobywanie wiedzy! Każdy pracownik powinien stale pracować nad pewnymi umiejętnościami. Co wymaga nieustannej nauki?

Poszerzanie wiedzy ważne w każdym zawodzie

Bez względu na to, jaki zawód wykonujemy i od jak dawna, poszerzanie wiedzy jest niezwykle istotne. Właściwie każdy z nas chce się rozwijać, a bez ciągłej nauki jest to niemożliwe. Poza tym niektóre umiejętności niećwiczone zwyczajnie zanikają. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nasza kariera nie stała w miejscu, a praca była efektywna, należy pamiętać o poszerzeniu wiedzy. Co powinniśmy nieustannie ćwiczyć?

Na bieżąco z branżą

Przede wszystkim rozwój kariery i profesjonalne wykonywanie swoich obowiązków jest niemożliwe bez bieżącego śledzenia branży, w której pracujemy. Warto wyrobić w sobie nawyk codziennego sprawdzania portali z interesującej nas dziedziny, czytanie przynajmniej jednego artykułu dziennie, sprawdzanie literatury i wymagań dotyczących naszego zawodu. Dzięki temu, że w internecie znajdziemy ogłoszenia o pracę z każdej dziedziny, możemy sprawdzić, czego oczekują pracodawcy od osób na naszym stanowisku i tym samym wiedzieć, czego powinniśmy się nauczyć, co jest potrzebne, jak pracują inni.

Empatyczna postawa

Empatia w relacjach zawodowych jest bardzo ważna. Nie można się jej jednak nauczyć “raz na zawsze”. Spotykają nas bowiem różne sytuacje, które sprawdzają naszą zdolność współodczuwania, można więc powiedzieć, że empatyczna postawa jest stale wystawiana na próby, a my stale musimy rozwijać w sobie tę zdolność.

Języki obce

Jak już wspominaliśmy na początku, niektóre umiejętności zanikają, kiedy ich nie ćwiczymy. Tak samo jest z językami obcymi. Choć uczymy się ich w szkole i na studiach, często łapiemy się na tym, że po latach nie pamiętamy już właściwie niczego, jeśli nie mamy kontaktu z językiem. Poszerzanie wiedzy z zakresu języków obcych jest więc niezwykle istotne. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na ciągłe korepetycje i kursy, możemy uczyć się samodzielnie - korzystając z dostosowanych do tego aplikacji, oglądając filmy w danym języku czy nawet poznając tłumaczenia ulubionych piosenek. Takie teoretycznie proste kroki mogą nam pomóc.

Pokora

Zdobywamy coraz większe doświadczenie, umiemy coraz więcej, słyszymy coraz więcej pochwał, awansujemy, wiemy, że pracujemy bardzo dobrze. Jeśli stracimy pokorę, możemy jednak zapomnieć o tym, co w pracy najważniejsze i zacząć się wywyższać, czuć się ważniejszymi od innych. Niestety taka postawa do niczego dobrego nie prowadzi. Mimo sukcesów, premii i pochwał ciągle musimy rozwijać w sobie pokorę. W naszej drodze zawodowej jest wręcz niezbędna.

Przyznanie się do błędów

Wraz z rozwojem kariery przyznawanie się do błędów i nauka na nich stają się coraz trudniejsze. Nie chcemy, by ktoś pomyślał, że mimo doświadczenia zrobiliśmy coś źle, pomyliliśmy się. Brniemy w zaparte, że to wina kogoś innego. Warto jednak ciągle uczyć się na błędach i nie wyrzucać sobie, jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli. Każdemu może się zdarzyć pomyłka, nam też, bez względu na to, jak długo pracujemy i na jakim stanowisku jesteśmy. Niestety, jeśli o tym zapomnimy, możemy utracić tę umiejętność. W pracy ważne jest więc nie tylko poszerzanie wiedzy, lecz także ćwiczenie swojego charakteru.

Cierpliwość

Uporczywy klient, zawieszający się program, powolny obieg dokumentów, a wreszcie po prostu codzienna rutyna, która sprawia, że łatwo nas wyprowadzić z równowagi. Cierpliwości powinniśmy uczyć się każdego dnia. Jest to cecha, która z pewnością przyda nam się w codziennej pracy.

Docenianie siebie

Im dłużej pracujemy, tym mniej zauważamy. Wydaje nam się, że niczego się już nie uczymy, choć tak naprawdę niemal codziennie dowiadujemy się czegoś nowego, nie doceniamy sposobu, w jaki pracujemy, choć wszyscy go chwalą i czerpią z niego. Zapominamy o tym, że docenianie siebie również jest ważne w budowaniu naszej kariery. Nie możemy zapominać, że każdy sukces jest istotny, nawet ten najmniejszy. Nikt nie każe nam rozpływać się w zachwycie nad sobą, ale doceńmy to, co robimy!

Praca z innymi

Każdego dnia powinniśmy również uczyć się współpracy - nie tylko z innymi pracownikami, lecz także z klientami, przełożonymi itp. Pracujemy z różnymi ludźmi, o odmiennych charakterach. Właściwie za każdym razem musimy się tej współpracy uczyć, aby była bezproblemowa i przede wszystkim owocna.

Codzienna praca zawsze powinna być dla nas lekcją, powinniśmy wyciągać z każdej sytuacji wnioski i nie zapominać, że właściwie nic nie jest nam dane raz na zawsze. Dzięki ciągłemu poszerzaniu wiedzy i umiejętności ciągle się rozwijamy, a nasza kariera nie stoi w miejscu. Codzienna nauka to droga do profesjonalizmu. Nawet jeśli coś jest trudne, pojawia się błąd, musimy mieć świadomość, że każda taka sytuacja może pomóc nam w przyszłości. Nierzadko najlepszą nauką jest nauka na błędach.