Poradnik Pracownika

Nadwrażliwość emocjonalna - pomaga czy przeszkadza w pracy?

Masz wrażenie, że o wiele silniej niż inni ludzie odczuwasz emocje? Zamartwiasz się, hałas jest dla ciebie przytłaczający? Być może jesteś osobą nadwrażliwą emocjonalnie. Czy nadwrażliwość emocjonalna ma wpływ na to, w jaki sposób pracujemy? Czy jest to przypadłość nabyta, z którą można walczyć?

Badania nad nadwrażliwością emocjonalną

W 1991 roku Elaine Aron rozpoczęła badania nad nadwrażliwością emocjonalną. W ich toku okazało się, że może ona dotyczyć nawet 20% społeczeństwa. Z tego powodu nie może być ona uznana za zaburzenie. Jednak z drugiej strony warto uświadomić sobie, że aż 80% osób nie rozumie nadwrażliwości, tym samym mogą ją lekceważyć, uważać za słabość czy użalanie się nad sobą.

Ważnym wnioskiem przeprowadzonych badań jest fakt, że nadwrażliwość emocjonalna okazuje się przypadłością wrodzoną, nie nabytą, przez co nie da się jej całkowicie pozbyć. Silna reakcja na bodźce jest zapisana w naszym układzie nerwowym i nie mamy na to wpływu.

Osoba nadwrażliwa emocjonalnie, czyli jaka?

Osoby nadwrażliwe emocjonalnie silniej reagują na bodźce, np. zapachy, światło, dźwięki, ale też zdenerwowanie. Jeżeli są zbyt intensywne, ludzie o tej cesze wycofują się - stanowi to ich reakcję obronną.

Nadwrażliwość emocjonalna jest jednak błędnie kojarzona z zamknięciem w sobie, niepewnością, brakiem otwartości na innych czy nieśmiałością. Tak naprawdę wiele takich osób to ekstrawertycy, którzy zupełnie nie mają problemów z kontaktami z innymi ludźmi. Chodzi po prostu o pewien sposób odczuwania emocji, który nie zawsze wiąże się z określonymi cechami charakteru.

Osoby nadwrażliwe zdecydowanie łatwiej pokazują swoje emocje, wzruszają się, martwią. Trudniej przychodzi im znoszenie krytyki, wszystko bardziej biorą do siebie, przez co mogą mieć problem z przekazywaniem swoich pomysłów czy przemyśleń - po prostu boją się, że zostaną skrytykowane i ocenione przez innych.

Ludzie cechujący się nadwrażliwością emocjonalną nie lubią tłumów, które generują hałas i zamieszanie. Kiedy mówi do nich kilka osób jednocześnie - nie mogą się skupić, irytują się i nie potrafią zapamiętać, kto i czego od nich oczekiwał. Jeżeli ktoś podnosi głos, osoba nadwrażliwa zawsze odczyta to jako krzyk.

Nadwrażliwość emocjonalna objawia się też wzmożoną empatią i chęcią niesienia pomocy innym ludziom. Dlatego też często osoby, które się nią cechują, wykonują zawody, w których mogą przysłużyć się innym.

Napoje z kofeiną silniej działają na ludzi nadwrażliwych. Mocne reakcje występują również, kiedy pojawia się nagły, wzmożony bodziec (reflektor, syreny). Poza tym takie osoby można szybko i łatwo zaskoczyć.

Osoby nadwrażliwe potrzebują odpoczynku - czasu, który spędzą tylko w swoim towarzystwie. Daje im to energię i pozwala zregenerować. Szczególnie po dniu, kiedy bodźców było wiele, znajdowały się w miejscu pełnym ludzi lub tam, gdzie jest głośno. Potrafią też one wyczuć fałsz w okazywanych przez innych emocjach i ich intencje.

Nadwrażliwość emocjonalna a praca

Z racji tego, że osoby nadwrażliwe źle się czują w tłumie ludzi, często cenią sobie samodzielność i unikają grup. Dlatego też praca zespołowa może być dla nich trudna. Poza tym otrzymywanie zadań od wielu osób jednocześnie dezorientuje ich i sprawia, że wzrasta ich poirytowanie oraz stres, z kolei stres niesie za sobą całkowity brak skupienia na zadaniach.

Osoby nadwrażliwe źle odnajdują się w pracach, które cechują się wysokim poziomem stresu. Także otwarta przestrzeń nie sprzyja ich komfortowi i kreatywności. Im głośniej, tym gorzej, a o skupieniu nie może być mowy. Z tego powodu takim osobom służy freelance i praca w domu.

Nadwrażliwi ludzie często są perfekcjonistami, co w pracy i życiu może być zarówno wadą, jak i zaletą. W każdym razie przez to chcą każde zadanie wykonać w pełni i jak najlepiej jest to możliwe, co w konsekwencji może prowadzić do silnego stresu, szczególnie kiedy coś się nie uda, a nie wyznaczą sobie one żadnego marginesu błędu.

Osoby nadwrażliwe mogą mieć spory problem z asertywnością, tym samym mogą również ulegać innym ludziom i np. pokornie wykonywać zadania, które tak naprawdę nie należą do nich, tracąc przy tym czas, który powinni przeznaczyć na swoje projekty.

Nadwrażliwość emocjonalna - jaki zawód wybrać?

W jakich zawodach dobrze czują się osoby, które są nadwrażliwe emocjonalnie? Jak już wspominaliśmy, idealnym rozwiązaniem może być freelance i zawody takie jak np. grafik, redaktor czy copywriter. Poza tym ludzie cechujący się większą wrażliwością na bodźce mają często bogate życie wewnętrzne i predyspozycje do zostania artystą.

Inną pracą, w której świetnie sprawdzają się osoby nadwrażliwe są wszelkie zajęcia związane ze zwierzętami - mowa tutaj nie tylko o weterynarzu, lecz także o ludziach pracujących w schroniskach czy opiekunach w ZOO.

Na osoby cechujące się nadwrażliwością wiele osób spogląda z pewną pobłażliwością i niezrozumieniem. Warto jednak zdać sobie sprawę, że uwarunkowań biologicznych nie da się zmienić i próba ich ukrywania może wpływać destrukcyjnie na człowieka. Nadwrażliwość na bodźce może przeszkadzać w codziennym życiu, jednak z odpowiednim podejściem może przynieść więcej plusów niż minusów.