Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak się uspokoić i nie wybuchnąć złością w pracy?

Kiedy zdenerwujemy się w pracy, chcemy jak najszybciej się opanować - wybuch złości nie jest najlepszym wyjściem. Czasami jednak pewne dyskusje, sytuacje i ciągły stres doprowadzają nas na skraj wytrzymałości. Jak się uspokoić, kiedy jesteśmy w pracy?  Jak walczyć ze stresem? Nie możemy przecież wyjść i pojechać do domu. Istnieje jednak kilka sposobów, które możemy wypróbować. Przeczytaj dalszą część artykułu i dowiedz się więcej.

Jak się uspokoić? Poznaj sposoby!

Sposobów na opanowanie złości i uspokojenie się jest wiele i z pewnością każdy odnajdzie najlepszy dla siebie. Podpowiadamy jak się uspokoić, gdy nadmierny gniew dosięgnie nas w pracy! Oto one:

Policz do dziesięciu i oddychaj

Ile razy komuś, kto się zdenerwował, radziłeś, by oddychał głęboko? Miałeś rację. Spokojny oddech i policzenie do dziesięciu odwróci naszą uwagę i pomoże nam się uspokoić. Kiedy więc sytuacja sprawi, że naprawdę się zestresujesz, usiądź i pooddychaj spokojnie.

Wypisz gniew

Czasami złe słowa cisną Ci się na usta i chcesz powiedzieć stanowczo zbyt dużo, nawet jeżeli nie do końca tak myślisz, emocje biorą górę. Zanim zaczniesz krzyczeć lub dasz się opanować swojej złości, weź kartkę i długopis, a następnie spisz wszystko, co Cię denerwuje. W ten sposób możesz się już niejako wyżyć. Poza tym przeczytanie sprawi, że zdasz sobie sprawę z tego, ile dyktuje Ci zdenerwowanie. Oczyszczające może być też porwanie kartki i wyrzucenie jej do kosza.

Gnieć piłeczkę

Choć niektórym wydaje się to śmieszne, zwykła piłeczka z gąbki może stać się twoim wybawieniem. W chwilach zdenerwowania weź antystresową kulę do ręki i gnieć, ile sił. Zobaczysz, jak się uspokoić i wyciszyć dzięki takim takie niepozornym działaniom.

Skończ rozmowę

Jeżeli rozmowa z kimś sprawia, że czujesz, jak opanowuje Cię gniew, powiedz, że musisz pilnie coś załatwić i odejdź. Nie warto pozwolić na to, by ktoś doprowadził nas do wybuchu. Najlepszym sposobem jest szybkie zakończenie rozmowy.

Przejdź się

Jeżeli tylko masz taką możliwość, wyjdź z budynku i przejdź się po okolicy. Nic tak nie pomaga pozbyć się zdenerwowania, jak trochę aktywności na świeżym powietrzu. 10 minut wystarczy, by wrócić z czystą głową i w pełnym spokoju.

Włącz muzykę

Jesteś zestresowany, zdenerwowany, ktoś podniósł Ci ciśnienie? Jak się uspokoić? Po prostu usiądź przy swoim stanowisku pracy, załóż słuchawki i włącz swoją ulubioną muzykę. Mogą to być relaksacyjne utwory lub mocny rock, wszystko zależy od tego, co przynosi Ci prawdziwe ukojenie. Skup się na pracy i zamknij na świat zewnętrzny.

Czas dla siebie

Żeby naprawdę się zrelaksować, staraj się każdego dnia odnaleźć chwilę dla siebie. Zrób sobie gorącą kąpiel, wyjdź ze znajomymi, poczytaj, obejrzyj film. Trudniej zdenerwować kogoś, kto jest prawdziwie zrelaksowany.

Rozmowa z bliskimi

Chcesz się uspokoić? Weź telefon, pójdź w ustronne miejsce, zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz mu, dlaczego jesteś zły. Być może ktoś z boku inaczej spojrzy na daną sytuację i obiektywnie ją oceni. Poza tym samo wygadanie się jest oczyszczające i uspokajające.

Teraz znasz sposoby na to jak się uspokoić po kłótni, chociaż czasami wydaje się niewykonalne. Warto jednak wypróbować któryś z powyższych sposobów. Może dzięki któremuś z nich opanowanie gniewu nie będzie już takie trudne. Dzięki tym sposobom na uspokojenie się na pytanie znajdzie się odpowiedź jak poradzić sobie ze stresem.