Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia dietetyk i czym się zajmuje?

W dzisiejszych czasach coraz popularniejszy staje się zdrowy tryb życia. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co i w jaki sposób je, zwiększa się świadomość żywieniowa, a aktywność fizyczna jest wręcz modna. Z każdej strony docierają do nas nowinki o kolejnych produktach, dietach-cud i sposobach na to, by jedzenie nas leczyło. Nic więc dziwnego, że wiele osób sięga po usługi dietetyka, a zawód ten przeżywa prawdziwy rozkwit. Czym się zajmuje, jakie są wymagania przedsiębiorców i ile zarabia dietetyk w Polsce?

Gdzie może pracować dietetyk?

Praca dietetyka głównie kojarzy się z zajmowaniem stanowisk w przychodni czy szpitalu. Warto jednak wiedzieć, że przedstawiciele tego zawodu zatrudniani są również w klubach fitness, sanatoriach, restauracjach czy firmach kateringowych. Niektórzy z nich decydują się też na własną działalność gospodarczą i otwierają prywatne gabinety.

Osoby, które chcą kształcić się w kierunku żywienia człowieka i zostać dietetykiem, mogą skończyć studia na tym kierunku lub szkołę policealną. Z pewnością ważna jest znajomość biologii, chemii, w niektórych przypadkach także fizyki.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk, wbrew pozorom i opiniom, zajmuje się nie tylko układaniem diety. Przede wszystkim przekazuje swoją wiedzę na temat tego, jak się odżywiać zdrowo i racjonalnie, układa plany żywieniowe i diety, pomaga wybrać zdrowe i pełnowartościowe składniki, przekazuje wskazówki na temat przygotowywania produktów, pomaga w radzeniu sobie z nadwagą i przygotowuje jadłospisy dla osób, które potrzebują specjalnej diety z powodu choroby.

Jednak to nie wszystko. Dietetycy udzielają konsultacji oraz porad dietetycznych, ustalają, jakie jest zapotrzebowanie klienta na składniki odżywcze, kontrolują sposób przechowywania żywności i jakość używanych produktów.

Jaki powinien być dietetyk?

Jeżeli interesuje nas praca na stanowisku dietetyka, powinniśmy poznać cechy, które ułatwiają pracę w tym zawodzie. Przede wszystkim warto pamiętać, że dietetyka to dziedzina, która stale się rozwija. Trzeba więc śledzić wszystkie badania, wykazywać się chęcią ciągłej nauki i rozwoju. Kursy, szkolenia i nauka nie powinny stanowić problemu dla kogoś, kto chce pracować w tym zawodzie.

Niezwykle istotne jest również podejście do pacjenta. Dietetyk musi wykazywać się wysoką kulturą osobistą. Poza tym powinien wzbudzać zaufanie, być osobą komunikatywną i potrafić nawiązywać długotrwałe kontakty.

Ile zarabia dietetyk w Polsce?

Skoro wiemy już, czym się zajmuje i jaki powinien być przedstawiciel tego zawodu, warto sprawdzić również, ile zarabia dietetyk w Polsce. 

Zarobki dietetyka są zależne od tego, gdzie świadczy on swoje usługi oraz jakim stażem pracy może się pochwalić. Według portalu internetowego wynagrodzenia.pl, mediana zarobków dietetyków w Polsce wynosi 4070 złotych brutto. 25% osób z najniższą pensją otrzymuje ok. 3600 złotych brutto i mniej, z kolei grupa 25% najlepiej zarabiających dietetyków otrzymuje więcej niż ok. 4740 złotych brutto i więcej.

Jakie są wymagania pracodawców?

Po przeanalizowaniu kilkudziesięciu ogłoszeń o pracę na stanowisku dietetyka można wywnioskować, że najbardziej poszukiwane są osoby o wykształceniu wyższym kierunkowym, ważna jest również umiejętność pracy z klientem, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, komunikatywność, wysoka kultura osobista, samodzielność, kompetencja, zaangażowanie w powierzoną pracę, umiejętność nawiązywania długotrwałych relacji, kreatywność, chęć poszerzania wiedzy, entuzjazm i dobra organizacja pracy i umiejętność zastosowania nabytej wiedzy w  praktyce. Wszystkie te cechy z pewnością przekładają się na to ile zarabia dietetyk w Polsce.