Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czy studia są ważne dla pracodawcy w dzisiejszych czasach?

Maturzyści stoją przed trudnym wyborem. Czy warto iść na studia? Co zrobić ze swoją przyszłością? Czy studia są ważne w oczach pracodawcy? Trudno podjąć decyzję o swojej przyszłości w tak młodym wieku, poza tym zmieniamy się, zmieniają się też nasze zainteresowania i często to, jakie studia wybierzemy, nie ma nic wspólnego z tym, co robimy zawodowo. Czy więc studiować? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Nie wiem, co robić ze swoim życiem

Wielu uczniów szkół średnich nie wie, co chce robić po maturze. Nie ma planów i nie do końca wie, co by ich satysfakcjonowało. W takim przypadku wybór studiów okazuje się bardzo trudny, w końcu nic nie wydaje się odpowiednie.

Coraz częściej więc maturzyści decydują się na tak zwany gap year, który może pomóc w znalezieniu życiowej drogi. Gap year jest najczęściej rokiem przerwy między maturą a rozpoczęciem kolejnego etapu w życiu młodego człowieka. W ciągu tego roku można zrobić wiele, aby przybliżyć się do decyzji, co chce się w życiu robić.

Maturzyści, którzy nie dostali się na wymarzone studia, mogą w pełni poświęcić się przygotowaniom do poprawy matury. Pójście na przypadkowy kierunek, którym nie jesteśmy zainteresowani, tylko po to, by po roku z niego zrezygnować, nie jest najlepszym pomysłem, dlatego ponowna rekrutacja wydaje się w tym przypadku sensowniejsza.

Przy okazji wolny rok można poświęcić na staże i praktyki, próbowanie pracy na różnych stanowiskach, co również może nam pomóc zdecydować, gdzie czujemy się najlepiej i co tak naprawdę chcemy robić. Czy naszym przeznaczeniem jest duża korporacja, w której ciągle coś się dzieje, a może chcemy zostać freelancerami i pracować w samotności? Być może praca za biurkiem nie jest dla nas i musimy być aktywni, a może wręcz przeciwnie? Tego wszystkiego możemy się dowiedzieć właśnie podczas gap year.

Doświadczenia takiego wolnego czasu mogą wskazać nam drogę i dzięki nim możemy upewnić się w tym, czy chcemy studiować, czy jednak zostajemy w pracy. A może i jedno i drugie? Tutaj często pojawia się pytanie, czy studia są ważne dla pracodawcy i czy zwracają oni na nie uwagę?

Po maturze do pracy?

Maturzyści coraz częściej decydują się na pracę zamiast studiów. Wiele osób opowiada bowiem o tym, jak zrobiło karierę bez wyższego wykształcenia i coraz częściej słyszy się, że studia nie są ważne dla pracodawców.

Z pewnością magister przed nazwiskiem nie zapewni nam pracy, jednak warto zdawać sobie sprawę, że jeżeli sami się o to nie postaramy, tak naprawdę nic nam tej pracy zapewnić nie może.

Młodzi ludzie, którzy po maturze rozpoczynają pracę, często się w nią na tyle angażują, że po roku, kiedy wielu z nich miało sobie zadać pytanie, co dalej ze studiami, zostają w pracy. Dzięki temu, że pracują, stają się niezależni, odpowiadają sami za siebie, nie chcą więc tracić źródła zarobków, by rozpocząć studenckie życie.

Wielu z nich po 5 latach ma już naprawdę bogate CV i doświadczenie, które sprawia, że szybciej mogą dostać pracę niż ich rówieśnicy, którzy właśnie zdobyli tytuł magistra, ale część “doświadczenie” w ich CV jest praktycznie pusta.

W takim przypadku pytanie, czy studia są ważne, może mieć przeczącą odpowiedź. W końcu można powiedzieć, że studenci nie są w ogóle przygotowani do pracy, a wiedza teoretyczna niewiele im daje. Oczywiście nie mówimy tutaj o zawodach, do których wykonywania studia są po prostu niezbędne.

Warto jednak pamiętać, że każdy kij ma dwa końce.

Dlaczego warto studiować?

Dlaczego więc warto iść na studia, skoro nie przygotują nas one do obecności na rynku pracy? Czy naprawdę nic nie wnoszą do naszego życia i są zbędne? Oczywiście, że nie!

Przede wszystkim studia uczą nas korzystania ze źródeł, ich selekcji, pracy z nimi, uczą również organizacji czasu i pracy czy współpracy z innymi ludźmi. Takie umiejętności wyniesiemy z niemal każdego kierunku. W dzisiejszych czasach, w których informacja jest ważnym dobrem, a jest jej tak wiele, że trudno ją selekcjonować, takie umiejętności są bardzo ważne.

Poza tym to nie jest tak, że osoby po 5 latach studiowania są zupełnie zielone. Wiele z nich, także ze studiów dziennych, łączy pracę z teorią poznawaną na studiach, już od pierwszego roku studiów. Dzięki temu mogą w praktyce wykorzystywać wiedzę, którą zdobywają na co dzień. Takie połączenie może sprawić, że naprawdę staną się ekspertami w swojej dziedzinie. Często decydują się także na staże czy praktyki, dzięki którym stale uczą się pracy w swoim zawodzie.

Nawet przypadkowy wybór studiów może nam również wskazać drogę życiową. Dzięki różnym specjalizacjom, zajęciom i częstą możliwością uczestniczenia w zajęciach dodatkowych na innych kierunkach, można nawet przez przypadek dowiedzieć się, co nas pasjonuje. Można oczywiście tutaj dyskutować, bo przypadkowe olśnienie pewnie nie jest częste, ale zdarza się i może przytrafić się właśnie nam.

Warto również pamiętać, że niektóre zawody wręcz wymagają wyższego wykształcenia i bez potocznie zwanego papierka nie mamy szans, by zdobyć wymarzone stanowisko. W takim przypadku pytanie, czy studia są ważne, ma jak najbardziej twierdzącą odpowiedź!

Czy studia są ważne dla pracodawcy?

Czy studia są ważne w dzisiejszych czasach dla pracodawcy? Z pewnością większy nacisk kładzie się na doświadczenie, a wykształcenie jedynie je dopełnia, jednak w wielu zawodach wyższe wykształcenie nadal ma znaczenie.

Oczywiście nie znaczy to, że bez studiów sobie nie poradzimy, ponieważ z pewnością uda nam się utrzymać na rynku pracy, jeśli po prostu będziemy zaangażowani w to, co robimy na co dzień i praca będzie nam przynosiła satysfakcję.

Pamiętajmy, że studenci mogą zbierać doświadczenie, a osoby, które znalazły swoją drogę życiową mogą rozpocząć studia w każdym momencie, jeżeli okażą się im one potrzebne.

Podejmując decyzję i zastanawiając się, czy studia są ważne, zastanówmy się przede wszystkim, czego chcemy od życia. Jeżeli chcemy zrobić karierę, zajmować managerskie stanowiska, pracować w korporacji itd. z pewnością powinniśmy zastanowić się nad studiami, bo najpewniej wyższe wykształcenie będzie od nas wymagane.

Jeśli jednak nie chcemy robić kariery, marzymy o tym, by pracować jako freelancer lub po prostu spokojnie na etacie, z pewnością wykształcenie nie jest koniecznością, a o wiele ważniejsze będzie po prostu zaangażowanie, doświadczenie i nasze umiejętności. Wiedzę możemy uzupełniać na kursach i szkoleniach.

Na pytanie, czy studia są ważne, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi i sami musimy podjąć decyzję, czy są nam one potrzebne. Z pewnością, jeśli jesteśmy zaangażowani i praca jest naszą pasją, uda nam się osiągnąć cele - bez względu na to, czy mamy wyższe wykształcenie, czy nie.