Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Kolega na tym samym stanowisku zarabia więcej - jak się zachować?

Taka sytuacja z pewnością przydarzyła się niejednemu z nas - spokojna rozmowa lub czysty przypadek pokazuje, że kolega na tym samym stanowisku zarabia więcej niż my. Najczęściej robimy dobrą minę do złej gry, jednak od razu zaczynamy się zastanawiać, dlaczego taka sytuacja ma miejsce, co robimy nie tak, czy jest to dyskryminacja płacowa? Nad czym warto zastanowić się w takiej sytuacji? Czy powinniśmy reagować i interweniować u przełożonych? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule!

Dlaczego kolega na tym samym stanowisku zarabia więcej?

Zanim zaczniemy żądać od przełożonego wyjaśnień, dlaczego kolega na tym samym stanowisku zarabia więcej od nas, pamiętajmy, że w pewnych okolicznościach ma on do tego pełne prawo. Tym samym warto zastanowić się nad kwestiami, które mogły zaważyć na wysokości wynagrodzenia. Przyjrzyjmy się na przykład sposobowi, w jaki pracuje nasz współpracownik i jego kompetencjom.

Różnica w kompetencjach

Choć zostaliście przyjęci na to samo stanowisko, istnieje prawdopodobieństwo, że wyższa pensja kolegi uwarunkowana jest jego kompetencjami. Być może przeszedł dodatkowe szkolenia i kursy, posiada certyfikat językowy, posługuje się mało znanym językiem obcym czy zna dodatkowy program, którego używanie może ułatwić pewne procesy. To, że wykonujemy te same obowiązki, nie jest jednoznaczne z tym, że potrafimy dokładnie to samo. Jeśli rzeczywiście kolega na tym samym stanowisku zarabia więcej, bo umie coś, z czym my nie mieliśmy do czynienia, wyższa pensja wydaje się słuszna.

Efektywność i produktywność

Przyjrzyj się, w jaki sposób pracujecie. Jeśli twój współpracownik świetnie organizuje swój dzień pracy, wyrabia się z nadwyżką czasową ze wszystkimi obowiązkami, dodatkowo znajduje nowe rozwiązania problemów, które ułatwiają pracę, jest kreatywny i produktywny, a ze względu na to, że potrafi znaleźć na wszystko czas, dodatkowo pomaga jeszcze kolegom, którzy akurat mają z czymś problem, a ty rozciągasz zadania w czasie, nie umiesz się zorganizować, masz problem z prokrastynacją, ciągle robisz coś na ostatnią chwilę i ani myślisz jeszcze znaleźć chwilę na pomoc innym - nie ma się co dziwić, że kolega zarabia więcej. Oczywiście możesz zrobić wszystko, by zmienić ten stan i dopiero wtedy porozmawiać z przełożonym o wynagrodzeniu.

Identyfikowanie się z firmą

Niektórzy pracownicy bardzo identyfikują się z firmą, w której pracują. Odnoszą się do niej tak poważnie i tak mocno angażują się w powierzane obowiązki, że można uznać, iż traktują przedsiębiorstwo jak własne. Oprócz wykonywania swoich zadań, obserwują pracę całej firmy, znajdują rozwiązania, które mogą ją ułatwić, angażują się w życie firmowe, a dodatkowo chętnie udostępniają pozytywne opinie o firmie w sieci. Jeśli dla ciebie praca kończy się na wykonywaniu swoich obowiązków i nie czujesz tego zaangażowania, oczywiste jest, że szef może zróżnicować wasze pensje.

Negocjacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Niektórzy pracownicy twardo negocjują warunki finansowe na rozmowie kwalifikacyjnej. Umiejętności takie są bardzo przydatne i pomagają w wywalczeniu dobrej pensji. Rozmowy o pieniądzach są trudne i czasami pytanie o proponowane wynagrodzenie pozostaje bez odpowiedzi lub zaznaczone zostaje, że wszystko podlega negocjacji. Być może więc wyższa pensja kolegi oznacza, że stanowczo negocjował swoje wynagrodzenie, a ty zaproponowałeś mniej.

Dobre… udawanie

Istnieją również pracownicy spędzający sen z powiek tym, którzy naprawdę pracują. Są to bowiem osoby, które doskonale udają, że są zajęte. Co prawda wykonują swoje obowiązki i raczej z niczym się nie spóźniają, ale tak naprawdę mają w pracy dużo luzu. Udają jednak, że są niezwykle zapracowani, w czasie pracy przeciągają zadania w nieskończoność i specjalnie zostają po godzinach, chociaż wcale nie muszą, są bardzo zaangażowane na wszystkim spotkaniach, sprawiają wrażenie osoby kreatywnej, pomysłowej, jednak tak naprawdę nigdy nie zajmują się tym, co wymyślą. Często powtarzają, jak wiele mają do zrobienia, jak dużo już zrobili. W związku z tym stwarzają pozory pracowitości, na które przełożeni często się nabierają. Jest to oczywiście niesprawiedliwe w stosunku do innych pracowników, jednak trudno zmienić takie podejście.

Dyskryminacja płacowa - kolega na tym samym stanowisku zarabia więcej bez powodu

Co jednak zrobić, jeżeli kolega na tym samym stanowisku zarabia więcej bez konkretnego powodu? Przeanalizowaliśmy nasz sposób pracy i stwierdzamy, że niczym się nie różni od wyróżnionego kandydata, co wtedy?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że bezzasadne zwiększanie pensji jednej z osób jest formą dyskryminacji. Dyskryminacja płacowa jest natomiast niezgodna z Kodeksem pracy - w myśl jego przepisów pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Art. 183c Kodeksu pracy
§1. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
§2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.
§3. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Jeżeli więc pracownik niesłusznie i bez powodu zarabia mniej, może złożyć doniesienie w PIP lub wystąpić na drogę sądową i żądać odszkodowania. Jego wysokość nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, dodatkowo sąd może wyrównać również pensje pracowników.

Należy jednak pamiętać, że aby wejść na drogę sądową, trzeba posiadać niezbite dowody lub świadków na to, że rzeczywiście dyskryminacja płacowa wystąpiła. Samo poczucie pokrzywdzenia z powodu tego, że kolega na tym samym stanowisku zarabia więcej może nie wystarczyć. Co więcej, świadek z tej samej firmy nie może zostać zwolniony przez to, że zeznawał na korzyść gorzej zarabiającego pracownika. Odpowiednie przygotowanie do sprawy jest konieczne i dzięki niemu możemy otrzymywać pensję na równym poziomie.