Poradnik Pracownika

Oczekiwania względem pracodawcy – co jest dla nas ważne?

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o rynku pracownika – pracodawcy mają problem ze znalezieniem specjalistów, więc starają się być jak najbardziej otwartymi w ich kierunku i brać pod uwagę ich potrzeby oraz uwagi. Kiedy przeglądamy ogłoszenia o pracę, możemy zauważyć, jak wiele wymagają potencjalni pracodawcy od kandydatów. Jednak co jest ważne dla kandydatów? Jakie mają oczekiwania względem pracodawcy? Przeczytaj niniejszy artykuł, w którym przybliżymy tę kwestię.

Poszukujemy idealnego pracodawcy

W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi już częste zmienianie miejsca pracy przez pracowników. Chcemy się rozwijać, dobrze czuć, lubić to, co robimy, jeśli więc tylko coś zaczyna odbiegać od naszych założeń, mamy coraz mniejsze opory, by poszukać nowego zajęcia. Zbieramy różne doświadczenia, by upewnić się, co tak naprawdę jest dla nas ważne i dobre. Liczymy na to, że w końcu trafimy na firmę marzeń i pracodawcę idealnego.

Przy przeglądaniu ogłoszeń o pracę możemy przeczytać całą listę wymagań względem kandydatów. Nic w tym w końcu dziwnego – musimy wiedzieć, czy nasze kompetencje są odpowiednie i czy wysłanie aplikacji to dobry pomysł. Jednak także my, poszukując pracy marzeń, mamy pewne założenia i oczekiwania względem pracodawcy. Czego potrzebujemy, by czuć się dobrze w miejscu pracy? Jak wyobrażamy sobie dobrą współpracę?

Oczekiwania względem pracodawcy

Każdy z nas jest inny, w związku z tym mamy też różne oczekiwania względem pracodawcy, jednak w wielu z nich z pewnością możemy odnaleźć podobieństwo z innymi. Co jest dla nas ważne, by czuć, że trafiliśmy do dobrego miejsca?

Informacja zwrotna

Dla pracowników bardzo ważna jest informacja zwrotna. To, czy firma ją daje, można szybko sprawdzić, już podczas rekrutacji. Niestety, wielu pracodawców nawet jeśli obiecuje, że odezwie się do nas bez względu na wyniki, nie robi tego. My natomiast chcemy wiedzieć, dlaczego nam się nie udało. Skoro na rozmowie kwalifikacyjnej wydawało nam się, że wszystko poszło dobrze, skąd brak zaproszenia do następnego etapu? Czy chodzi o nasze kwalifikacje, a może istotne są inne kwestie? Dlatego feedback jest ważny już od pierwszych chwil kontaktu z firmą.

Oczywiście, kiedy już zostaniemy zatrudnieni, także oczekujemy informacji zwrotnej – chcemy wiedzieć, czy dobrze pracujemy, co powinniśmy poprawić, usłyszeć pochwałę czy dowiedzieć się, gdzie popełniamy błąd. Tylko dzięki temu mamy szansę się naprawdę rozwijać i doskonalić w tym, czym się zajmujemy. Kiedy pracujemy w przekonaniu, że wszystko jest w porządku, a nagle dowiadujemy się, że niekoniecznie i przełożeni nie są z nas zadowoleni, tracimy chęci, motywację i zaangażowanie w naszą pracę. Może tak się stać również, kiedy nikt nie informuje nas, że idzie nam świetnie – skąd mamy to wiedzieć? Informacja zwrotna jest więc niemal na stałe wpisana w nasze oczekiwania względem pracodawcy.

Odpowiednie przygotowanie do objęcia stanowiska

Dostaliśmy pracę, pojawiamy się pierwszego dnia w firmie i… nikt nic nie wie. Nikt nie ma pojęcia, czym właściwie powinniśmy się zająć, nie ma dla nas odpowiednich narzędzi do pracy, przełożony ma ważne spotkanie, koniec końców siedzimy bez celu i czujemy, że tracimy czas.

Coraz ważniejsze dla pracowników jest to, jak zostaną powitani w zespole. Oczekujemy, że otrzymamy wszystkie narzędzia niezbędne do pracy, że przydzielona zostanie nam osoba, która wprowadzi nas do życia firmy i powie, jak mamy pracować, czym się zająć, skąd czerpać informacje itd. Dzięki temu szybciej stajemy się częścią zespołu i wchodzimy we właściwy rytm codziennej pracy.

Wynagrodzenie adekwatne do wymagań

To oczywiste, że oczekujemy też wynagrodzenia adekwatnego do wymagań. Zdarza się, że obowiązków mamy mnóstwo, ciągle ich przybywa, a nasza pensja ledwo przekracza najniższą krajową. Wpływa to na naszą motywację, sprawia, że szybko rezygnujemy ze stanowiska, szukamy czegoś bardziej opłacalnego. Oczywiście, że czynniki pozapłacowe są dla nas bardzo ważne, jednak nie da się ukryć, że pracujemy głównie dlatego, że musimy z czegoś żyć i płacić rachunki. Chcemy więc, by były to przyzwoite pieniądze, szczególnie gdy praca jest naprawdę wymagająca.

Dobra atmosfera miejsca pracy

Spędzamy w firmie tyle czasu w ciągu dnia, że z całą pewnością chcemy, by był to czas jak najbardziej bezbolesny. Potrzebujemy dobrej atmosfery, miłych współpracowników, poczucia, że czujemy się w tym miejscu niemal jak w domu. Nie chodzi tutaj o to, by całe dnie spędzać na prywatnych rozmowach i zapominać o obowiązkach, za to doskonale się bawić – chodzi nam o to, aby przychodzić do pracy z uśmiechem, bez stresu, wiedzieć, że czekają tam przychylne nam osoby, nie ma wyścigu szczurów, wszyscy się dogadują i współpracują ze sobą. Dzięki temu od razu przyjemniej wykonuje się nam nasze zadania i czujemy, że jesteśmy w odpowiednim miejscu.

Szkolenia i rozwój

Chcemy się rozwijać. Wielu z nas nie wyobraża sobie robienia przez lata tego samego. Nowa wiedza i umiejętności są dla nas bardzo ważne. Nie chcemy wypalić się zawodowo, działać jak roboty. Dlatego też oczekujemy, że pracodawca będzie dbał o rozwój swoich pracowników, na przykład wysyłając ich na różnego rodzaju szkolenia i kursy. W końcu dzięki temu zyskuje jeszcze bardziej wykwalifikowaną kadrę, a ludzie nierzadko są najlepszą inwestycją.

Benefity pozapłacowe

Premie czy nagrody z pewnością nie są czymś, przed czym będziemy się bronić rękami i nogami, jednak wielu z nas chce czegoś więcej. Benefity pozapłacowe są jednym z częstszych oczekiwań względem pracodawcy. Może to być ciepły posiłek w ciągu dnia pracy, karta na siłownię, bilety do kina czy teatru itd. Dzięki temu czujemy się w pewien sposób zaopiekowani, mamy dostęp do wydarzeń kulturalnych, wiemy, że pracodawca dla nie tylko o to, byśmy byli wykwalifikowani, lecz także wypoczęci, zrelaksowani czy zdrowi.

Jasno określony cel pracy

Bardzo trudno wykonuje się swoje zadania, jeśli nie ma się świadomości ich celu. Kiedy jest on jasno określony i wiemy, do czego dążymy, nawet coś pozornie nudnego zaczyna mieć sens i przestaje nas nużyć. Chcemy wiedzieć, dlaczego w tym momencie zajmujemy się akurat tym zadaniem, dlaczego przełożony nas o to prosi. To zwiększa naszą motywację do działania. Dlatego też oczekujemy, że pracodawca wszystko nam jasno i konkretnie przedstawi.

Zaufanie

Wzajemne zaufanie również jest niezwykle istotne. Nikt nie lubi, gdy ktoś ciągle go sprawdza, patrzy na ręce, zagląda przez ramię. Liczymy na to, że pracodawca zaufa nam i naszym umiejętnościom, nie będzie obawiał się powierzenia nam odpowiedzialności za coś, nie będzie chciał kontrolować każdego naszego kroku. Oczywiście zaufanie trzeba zbudować, jednak jeśli już się ono pojawi, doskonale wpływa na pracę całego zespołu.

Mamy coraz bardziej precyzyjne oczekiwania względem pracodawcy. Dzięki temu wiemy, w jakich firmach możemy pracować, co jest dla nas najważniejsze i daje nam satysfakcję. Warto mieć świadomość swoich wymagań, dzięki temu zyskujemy pracę niemal idealną, a pracodawca – zaangażowanego, zmotywowanego do działania pracownika.