Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Pytania do przyszłego pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna może nam się wydawać czymś w rodzaju przesłuchania – rekruter zadaje pytania, a my na nie odpowiadamy, to wszystko. Jednak niemalże na każdej z nich na końcu można usłyszeć: Czy ma pan/pani do mnie jakieś pytania? Zdarza się wówczas, że odczuwamy ulgę: najważniejsza część za nami, i odpowiadamy, że wszystko już wiemy. Czy jest to dobra droga? Czy pytania do przyszłego pracodawcy można pominąć? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Czy pytania do przyszłego pracodawcy można pominąć?

Tak jak wspominaliśmy, często zdarza się, że pytanie o pytania do przyszłego pracodawcy traktujemy jak sposób na zakończenie rozmowy. Mamy wrażenie, że najważniejsza część już za nami, spada napięcie, często chcemy już po prostu iść do domu. Dlatego też decydujemy się na odpowiedź: „Nie mam więcej pytań”, co jednak nie jest dobrym rozwiązaniem. Główna część rozmowy wcale się nie skończyła, a zadawanie pytań jest równie ważne, jak odpowiedź na nie. 

Rekruter może pomyśleć, że skoro nie mamy żadnych pytań, tak naprawdę wcale nie jesteśmy zainteresowani pracą w danej firmie. Pracodawcy chcą przecież przyjąć do swojego zespołu osobę, która nie chce pracować gdziekolwiek, tylko w tej konkretnej firmie. Chcą pracowników zaangażowanych, pokazujących to już od pierwszych chwil.

Poza tym brak pytań może również świadczyć, w oczach rekrutera, o naszym nieprzygotowaniu. Skoro nie zapoznaliśmy się z firmą, podstawowymi pytaniami, które są zadawane podczas rekrutacji, może nie warto inwestować w nas więcej czasu? 

Tutaj możemy się zastanowić, czy do tego pytania naprawdę można się przygotować. Trudno przewidzieć przebieg rozmowy kwalifikacyjnej i może okazać się, że na wszystkie wcześniej przygotowane pytania dostaliśmy już odpowiedź. Jednak tak czy inaczej warto to zrobić i mieć coś w zanadrzu, gdyby w trakcie jej trwania nic nowego nie przyszło nam do głowy.

Warto również mieć ze sobą notatnik i zapisywać na bieżąco wszystkie pytania, które pojawiają się w naszej głowie. Czasami nie chcemy przerywać rekruterowi, a coś nas zaciekawiło. Niezapisane pytanie może wylecieć nam z głowy.

Rozmowa kwalifikacyjna nie polega tylko na tym, że rekruter pyta, a my odpowiadamy. Warto prowadzić dialog, interesować się, pokazać, że naprawdę chcemy dla danej firmy pracować. Jakie pytania do przyszłego pracodawcy warto zadać? 

Pytania do przyszłego pracodawcy

Jakie więc pytania do przyszłego pracodawcy warto zadać? Jakie informacje można z nich wyciągnąć? Podpowiadamy.

Jak wygląda dzień pracy na tym stanowisku?

Przede wszystkim, zadając pytanie o to, jak wygląda dzień pracy na danym stanowisku, pokazujemy, że interesuje nas praca w tej firmie i jesteśmy ciekawi, jak będzie wyglądał nasz dzień. Poza tym możemy również upewnić się, że styl pracy jest dla nas odpowiedni i dopasowanie się do nowego stanowiska nie będzie problemem. 

Jakie obowiązki ma pracownik na tym stanowisku?

Choć obowiązki pracownika często wymienione są w ogłoszeniu o pracę, może to nie być pełna, wyczerpująca lista. Dlatego też warto o to zapytać, by dowiedzieć się, czy na pewno pokrywają się one z naszymi umiejętnościami, czy sobie poradzimy i czy to, co zostało napisane w ogłoszeniu, pokrywa się z rzeczywistością.

Czy to nowe stanowisko? 

Dopytanie o poprzedniego pracownika może nam pomóc w zorientowaniu się, dlaczego na nasze stanowisko jest zapotrzebowanie w firmie, przy okazji sprawdzić, czy w nie panuje w niej rotacja, co może być dla osób lubiących stabilizację dość stresujące. 

Jaka jest forma zatrudnienia?

Ile to razy umowa o pracę obiecywana w ogłoszeniu okazała się umową o pracę po półrocznym wykonywaniu obowiązków na podstawie umowy zlecenie? Jeśli więc jest to dla nas istotne, warto zapytać o to już na wstępie, aby negocjować lub po prostu – niepotrzebnie nie tracić czasu.

Jak wygląda okres próbny?

W większości firm pracownicy są zatrudniani początkowo na okres próbny, by sprawdzić ich umiejętności i dopasowanie do zespołu. Warto więc dopytać, jak wygląda ta kwestia w danej firmie, jak długi jest okres próbny, jak wygląda zatrudnienie po nim itd. 

Jakie są możliwości rozwoju?

Tym pytaniem pokazujemy pracodawcy, że chcemy się rozwijać i stale uczyć. Dodatkowo możemy się przekonać, czy firma stawia na rozwój pracownika, pomaga mu w tym, czy raczej jest to kwestia, o którą powinien zadbać sam.

Jakie kompetencje miękkie są ważne na tym stanowisku?

Coraz częściej pracodawcy stawiają nie tylko na umiejętności twarde pracowników, lecz także na kompetencje miękkie, które pozwalają im znacznie lepiej wykonywać swoją pracę i się w nią angażować. Poznanie wymaganych kompetencji może nam pomóc zorientować się, co jest ważne w zespole.

Kiedy mogę spodziewać się informacji zwrotnej?

Chcemy znać wyniki rekrutacji, niezależnie od tego, czy są pozytywne czy nie. Dlatego też warto zapytać, kiedy takiej informacji możemy się spodziewać. Da to sygnał rekruterowi, że powinien nas powiadomić bez względu na wynik.

Pytania do przyszłego pracodawcy mogą wynikać z toku rozmowy, ale warto również przygotować je sobie wcześniej. Pokażą one nasze zaangażowanie i zainteresowanie, co jest bardzo istotne dla potencjalnego pracodawcy!