Dlaczego chcesz pracować dla naszej firmy? - jak odpowiadać?
Rekrutacja jest stresująca dla większości z nas. Dlatego też chcemy się często do niej przygotować, by zmniejszyć zdenerwowanie i wypaść jak najlepiej. Zapoznajemy się nie tylko z działalnością firmy, lecz także z kwestiami, o które mogą zapytać rekruterzy. Choć nie ma jednego zestawu pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, nie da się ukryć, że niektóre z nich pojawiają się częściej. Niewątpliwie jednym z częściej pojawiających się pytań jest: Dlaczego chcesz pracować dla naszej firmy? Jak odpowiedzieć na to pytanie? Czy jest ono uznawane za trudne? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Dlaczego aplikujesz na to stanowisko jak odpowiedzieć?
Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą pojawić się pytania, które uznamy za trudne, podchwytliwe m.in. należy do nich to słynne pytanie "Dlaczego chcesz pracować dla naszej firmy?". Kiedy je usłyszymy, często nasz stres się zwiększa, nie zawsze wiemy, co odpowiedzieć. Oczywiście dla każdego trudne może być coś innego, w związku z tym nie można z całą pewnością wskazać, które pytania właśnie takie będą.
Jednak pytanie o to, "Dlaczego chcesz pracować dla naszej firmy", często jest uznawane za trudne. Czasami chcemy pracować w danym miejscu dlatego, że nie mamy pracy, a musimy zarabiać. Nie za każdym zatrudnieniem stoi chęć rozwoju, rozszerzania umiejętności i zbieżność z wizją pracy. Jest to całkowicie normalne i nie musimy się obwiniać, jeśli nie szukamy zatrudnienia, które wynika z naszej pasji.
Jeśli potencjalne zatrudnienie nie będzie postrzegane przez kandydata jako rozwojowe i ciekawe doświadczenie, pytanie o to, dlaczego chcemy pracować akurat w tym miejscu, może być trudne. Oczywiście nie zalecamy kłamstwa podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jednak wyznanie rekruterowi, że po prostu zależy nam na wynagrodzeniu, nie jest najlepszym pomysłem. Do firmy poszukiwane są bowiem osoby zaangażowane, a w takim przypadku pracodawca może mieć wątpliwości.
Dlaczego rekruter zadaje pytanie o powody?
Z jakiego powodu pada pytanie "Dlaczego chcesz pracować dla naszej firmy"? Powodów może być kilka.
Po pierwsze rekruter chce się tym samym przekonać, czy przygotowaliśmy się do rozmowy kwalifikacyjnej, a przygotowania te powinny obejmować na przykład zapoznanie się ze stroną firmową, profilem przedsiębiorstwa, jego misją, wizją czy historią, jeżeli jest ona dostępna. Świadczy to o tym, że kandydat naprawdę się stara, czyli zależy mu na zatrudnieniu.
Rekruter nie szuka pracownika, który po miesiącu zmieni firmę. Chce znaleźć kogoś, kto zasili zespół na dłuższy czas, będzie zaangażowany i zmotywowany. Jeśli kandydat pokazuje już te cechy od samego początku, ma zwiększone szanse na zatrudnienie.
Oczywiście, rekruterzy także zdają sobie sprawę z tego, że nie musisz mieć zawsze jakichś konkretnych powodów, a mimo wszystko możesz być dobrym pracownikiem, więc pewnie nie będzie to kluczowe pytanie, które może przekreślić twoja szansę na sukces, jednak mimo wszystko warto się do niego przygotować.
Dlaczego wybrał pan naszą firmę?
Co więc odpowiedzieć, kiedy usłyszymy: Dlaczego chcesz pracować dla naszej firmy? Co cię do nas przekonało?
Informacje o firmie i ogłoszenie o pracę
Przede wszystkim dokładnie przygotuj się w co najmniej dwóch aspektach: przeczytaj wszystko, co znajdziesz, na temat firmy – jej wartości, misji, wizji, historii. Poszukaj artykułów, być może ktoś o niej pisał, wywiadów z kierownictwem itd. Dowiedz się jak najwięcej. Dodatkowo zapamiętaj także, jak wyglądało ogłoszenie o pracę. Zdarza się, że odpowiadamy na tak wiele z nich, że ostatecznie do końca nie wiemy, na co właściwie aplikowaliśmy. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, zawsze warto zapisywać sobie te ogłoszenia, na które odpowiadaliśmy.
Dlaczego te dwie kwestie są tak ważne? Ponieważ mogą nam pomóc w odpowiedzi na to pytanie i pokazać, że jesteśmy osobą, której naprawdę zależy na pracy w danej firmie, że wiążemy z tym miejscem przyszłość, jeśli tylko zostanie nam to umożliwione.
Często firmy mówią o wartościach, którymi kierują się na co dzień. Jeśli pokrywają się one z twoimi, z całą pewnością warto powiedzieć, że chcesz objąć dane stanowisko, bo wiesz, że dzięki temu będziesz pracować w miejscu, które ma z tobą zbieżne wartości, co jest bardzo ważne, by tworzyć zgrany, dobrze współpracujący zespół.
Możesz także powiedzieć, że bardzo spodobało ci się to, co firma oferowała w ogłoszeniu o pracę, na przykład jeżeli mowa była o szkoleniach, dbaniu o pracownika czy chociażby właśnie nawet pielęgnowaniu wspólnych wartości. To dlatego warto zapoznać się dobrze z ogłoszeniem – można się później do niego odnosić. To także pokaże rekruterowi nasze zaangażowanie już od pierwszego spotkania.
Wykorzystaj to, że jesteś klientem
Jeśli korzystasz z produktów czy usług danej firmy – wykorzystaj to, gdy usłyszysz pytanie, dlaczego chcesz pracować właśnie u nich. Możesz powiedzieć o tym, że masz pełne zaufanie do marki, nigdy się na niej nie zawiodłeś, podoba ci się sposób pracy z klientem i jesteś przekonany, że jeśli tak dobrze czujesz się jako klient, będziesz równie dobrze traktowany jako pracownik.
Podkreśl, co was łączy
Poszukaj punktów wspólnych z firmą – wspominaliśmy już o wartościach, ale może być tego znacznie więcej. Być może przedsiębiorstwo wspiera drużynę sportową, której jesteś fanem albo stawia na aktywność fizyczną pracowników, a ty jesteś zapalonym biegaczem. Warto znaleźć coś, co przybliża cię do firmy, co jest wspólne. Tak jak już mówiliśmy wielokrotnie – pokazuje to zaangażowanie, które jest dla pracodawcy bardzo ważne!
Jak odpowiedzieć na pytanie jaka jest Twoja wymarzona praca?
To pytanie pokazuje, czy będziesz pasować konkretnym stanowisku i jakim będziesz pracownikiem – zaangażowanym i zadowolonym. Warto tu wspomnieć o tym, co daje satysfakcję i jakie masz plany zawodowe na przyszłość.
Podsumowanie - Dlaczego chcesz pracować dla naszej firmy?
Choć pytanie, dlaczego chcesz pracować dla danej firmy, może być trudne, wystarczy trochę przygotowań, by dokładnie wiedzieć, co odpowiedzieć, gdy je usłyszymy. Nie jest ono zadawane bez powodu, więc najgorsze, co możemy zrobić, to na nie nie odpowiedzieć lub odpowiedzieć, że po prostu szukamy zatrudnienia.