Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ergonomia - czym jest i czy jest istotna?

Każda firma chce zrobić wszystko, aby wypadki przy pracy ograniczyć właściwie do zera. W tym przypadku zawinić może nie tylko wadliwość maszyn, lecz także ergonomia. Czym właściwie jest? Na czym polega ergonomia koncepcyjna, a na czym korekcyjna? Odpowiemy na te pytania w niniejszym artykule!

Czym jest ergonomia?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest ergonomia. Jest to dziedzina zajmująca się zapewnieniem bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jednocześnie dzięki niej zapewniana jest większa wydajność pracowników.

Jak już wspominaliśmy, przedsiębiorcy chcą zminimalizować ryzyko wypadków przy pracy. Dzięki ergonomii bada się warunki pracy pod kątem ich dopasowania do pracownika na danym stanowisku i dzięki temu zapewnia się mu bezpieczeństwo. Dodatkowo dzięki ergonomii można stworzyć nowe, dostosowane stanowiska pracy i naprawiać te, które już istnieją.

Ergonomia dzieli się na ergonomię koncepcyjną i korekcyjną. Na czym polega różnica między nimi?

Ergonomia koncepcyjna

Ergonomia koncepcyjna pozwala na stworzenie bezpiecznego miejsca pracy już na etapie planowania. Co to oznacza? Dzięki temu rodzajowi ergonomii to maszyny są dopasowywane do stanowiska i do danego pracownika.

Dzięki temu projektanci maszyn już od początku mogą eliminować wady narzędzi i sprawić, by praca z nimi była jak najmniej ryzykowna.

Ergonomia ta pomaga również w wyborze odpowiedniej maszyn do przedsiębiorstwa. Specjaliści BHP mogą określić, czy są one odpowiednie dla wykonywania danych czynności i czy warto je zakupić.

Ergonomia korekcyjna

Niestety nie zawsze można skorzystać z założeń ergonomii koncepcyjnej, jednak już istniejące stanowiska pracy można korygować właśnie dzięki ergonomii korekcyjnej. Analizuje się stanowiska i sprawdza, jak są dopasowane do pracowników, którzy je zajmują. Dzięki temu można zauważać wszelkie niedociągnięcia. 

Ergonomia w miejscu pracy

Wiemy już, że ergonomia ma za zadanie zminimalizować ryzyko wypadków przy pracy, lecz tak naprawdę otacza nas każdego dnia. Wiele jej elementów możemy obserwować na co dzień, choć nie mamy tego świadomości.

Weźmy pod uwagę chociażby odpowiednie oświetlenie dla osób pracujących przed komputerem. Powinno być ono dobrane i ustawione w ten sposób, aby wzrok był jak najmniej przeciążony. Ważne jest również ustawienie monitora (bokiem do okna, ustawienie przodem i tyłem może powodować odbijanie się światła.

Wiele mówi się o tym, jak powinno wyglądać stanowisko pracy pracownika biurowego. To także jest ergonomia. Jakie są jej najważniejsze założenia?

Oprócz oświetlenia, o którym już wspominaliśmy, istotne jest również ustawienie monitora, nie tylko powinien on być ustawiony bokiem do okna, lecz także na wysokości naszego wzroku, aby nie było konieczne schylanie nienaturalnie głowy.

Dodatkowo ręce powinny być oparte na biurku nadgarstkami, a aby uniknąć podrażnień i bólu pomocne mogą być żelowe podkładki. Poza tym ręce powinny być położone na oparciu fotela - nie powinny wisieć w powietrzu.

Krzesło, na którym siedzimy, powinno być regulowane - nie tylko podnoszenie i opuszczanie jest ważne, lecz także kąt oparcia czy wysokość podłokietników. Jeśli jest to konieczne, pracodawca powinien również zapewnić pracownikowi podnóżek.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na naszą klawiaturę. Jest w niej mnóstwo zarazków, dlatego też jej czyszczenie powinno być obowiązkowe. Dodatkowo ważne są również 5-minutowe przerwy po godzinnej pracy przed komputerem oraz zapewnianie pracownikom wszystkim niezbędnych do pracy narzędzi.

Nie da się więc ukryć, że ergonomia jest bardzo istotna w pracy, podnosi jej komfort i z pewnością wpływa na efektywność pracowników. Warto o nią dbać, ponieważ przekłada się to na efektywność działań.