Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak wygląda prawidłowa ergonomia stanowiska pracy?

Im wygodniej pracuje się pracownikowi, tym jest on bardziej efektywny, zmotywowany i skoncentrowany na zadaniach. Ergonomia stanowiska pracy ma za zadanie tak przygotować miejsce pracy, aby było ono jak najbardziej przystosowane do potrzeb osoby je zajmującej. Dodatkowo ergonomia stanowiska pracy pozwala pracownikowi zachować zdrowie i lepszą kondycję. Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

Ergonomia stanowiska pracy - praca biurowa

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje przed komputerem. Jeżeli nie przez cały dzień, to przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia. Jak dobrze wiemy, długotrwałe przebywanie przed monitorem nie jest dobre dla naszego zdrowia - psuje się nam wzrok, mamy problemy z kręgosłupem, mogą pojawić się zmiany zwyrodnieniowe, może nas boleć głowa itp.

Dlatego też zadaniem pracodawcy jest zapewnić nam takie warunki pracy, aby te przykre dolegliwości załagodzić.  Nie da się ukryć, że jeśli jest nam niewygodnie, to nie jesteśmy w stanie skupić się na zadaniach, jesteśmy rozdrażnieni, szybciej się męczymy i mamy problemy z motywacją.

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

Jak więc powinna wyglądać ergonomia stanowiska pracy w pracy biurowej?

1) Monitor

Przede wszystkim pracodawca powinien nam zapewnić nowoczesny sprzęt do pracy. Im nowszy monitor, tym lepiej dla naszego wzroku. Skoro już o nim mowa - monitor powinien znajdować się na jego wysokości. Nie powinniśmy schylać głowy, przekręcać, ani unosić. Ekran, mysz i klawiatura powinny tworzyć linię prostą. Wtedy mniej prawdopodobne są zmiany zwyrodnieniowe.

2) Układ rąk

Ręce powinny być oparte na biurku nadgarstkami, kiedy pracujemy na klawiaturze. Przydadzą się również podkładki, które zapobiegną możliwym bólom. Ręce nie mogą wisieć, powinny być oparte na podłokietnikach krzesła.

3) Oświetlenie

Najlepszym oświetleniem, jest oświetlenie naturalne, które sprawia, że wzrok się nie męczy, a my możemy bez problemu się skupić. Jeśli natomiast chodzi o ustawienie monitora względem okna, powinno być ono prostopadłe. Kiedy jest on ustawiony przodem lub tyłem, światło będzie się od niego odbijało.

4) Krzesło

Krzesło musi mieć możliwość regulacji - w górę i w dół, lecz także kąta oparcia. Dodatkowo ważne są podłokietniki. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zapewniony powinien być również podnóżek.

5) Czystość

Trudno skupić się w miejscu pracy, które jest zagracone, nierzadko może okazać się, że nawet nie naszymi rzeczami. Ważne jest zachowanie czystości. Miejscem, które ma najwięcej bakterii (nawet toaleta ma ich mniej!) jest klawiatura, dlatego starajmy się ją oczyszczać przynajmniej raz dziennie.

Zgodnie przepisem rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (poz. 2367) pracodawca ma obowiązek wyposażenia stanowiska pracy w podnóżek, gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze. Przepisy weszły w życie 17 listopada 2023 r. To właśnie od tego czasu pracodawcy mają pół roku na dostosowanie stanowisk pracy do nowych wymogów.

Co dodatkowo składa się na ergonomię pracy przy komputerze?

Z pewnością warto wspomnieć jeszcze o tym, że osoba, która pracuje przy komputerze, po każdej godzinie przed nim spędzonej powinna zrobić 5-minutową przerwę. Jest ona płatna. W tym czasie możemy wykonywać inne powierzone nam zadania, których realizacja nie wiąże się z pracą przy monitorze ekranowym a jeżeli takich zadań nie mamy, to można popatrzeć w dal, co sprawi, że odpocznie nasz wzrok, zrobić krótką gimnastykę, przejść się, rozprostować kości. Z tych kilku minut naprawdę warto skorzystać, mogą zwiększyć naszą efektywność i koncentrację.

Jeśli pracownikowi brakuje sprzętu niezbędnego do pracy, pracodawca ma obowiązek dostarczyć potrzebne narzędzia.

Jeżeli pracownik pracujący przy komputerze ma problemy ze wzrokiem, może otrzymać od firmy dofinansowanie na okulary.

Od 17 listopada 2023 roku pracownicy, którzy pracują na laptopach, mają prawo do żądania od pracodawcy szkieł kontaktowych. Nowe przepisy poprawiają komfort pracy osób z problemami ze wzrokiem. Pracodawcy będą teraz zobowiązani do dofinansowania szkieł kontaktowych dla pracowników, którzy potrzebują ich do wykonywania pracy. Aby otrzymać dofinansowanie, pracownik musi uzyskać zaświadczenie od lekarza, który stwierdzi konieczność stosowania szkieł kontaktowych.

Warto zwrócić uwagę na to, czy ergonomia stanowiska pracy jest prawidłowa. Jeśli odbiega od wytycznych, możemy poprosić o jej zastosowanie - ma to bowiem ogromny wpływ na pracę. Pracownik dzięki temu może być znacznie bardziej wydajny, zaangażowany i skoncentrowany, co jest niezwykle istotne. Dodatkowo ergonomia pozwala uniknąć chorób, które mogą wiązać się z nieprawidłowym dostosowaniem miejsca pracy, co jest korzyścią nie tylko dla nas, pracowników, lecz także dla pracodawcy.