Poradnik Pracownika

Co to jest ergonomia i jakie ma dla nas znaczenie?

Dla każdego pracodawcy oczywistą kwestią powinno być zapewnienie jak największego bezpieczeństwa pracownikom i sprawienie, by wypadki przy pracy nie miały miejsca lub przynajmniej były jak najbardziej ograniczone. Bardzo ważna w tej kwestii jest ergonomia. Co to jest ergonomia i na czym polega? Jak powinno wyglądać miejsce pracy? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule!

Co to jest ergonomia?

Zanim przejdziemy do wytycznych dotyczących miejsca pracy, warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest ergonomia.

Ergonomia ma służyć zapewnieniu odpowiednich warunków w miejscu pracy, które zminimalizują ryzyko wypadków przy pracy. Sprawdzane są warunki, w jakich pracownik wykonuje swoje zadania - ważne jest to, czy są one do niego dopasowane i czy zapewnione mu jest bezpieczeństwo. Stanowiska mogą być dopasowywane do odpowiednich warunków nie tylko przed ich stworzeniem. Jednak można również naprawiać te, które już funkcjonują, w związku z tym odpowiednia ergonomia zwiększa produktywność i wydajność pracowników.

Warto również wiedzieć, że ergonomia dzieli się na koncepcyjną i korekcyjną. Jak wygląda ten podział?

Ergonomia korekcyjna

Ergonomia korekcyjna, jak sama nazwa wskazuje, pomaga w korygowaniu istniejących już stanowisk pracy. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy nie można wykorzystać ergonomii koncepcyjnej.

Ten rodzaj korygowania polega na przeanalizowaniu tego, jak wygląda stanowisko, czy jest przystosowane do pracowników i zapewnia im odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Taka analiza pozwala na zauważenie wszelkich niedociągnięć, dzięki czemu możliwe jest ich naprawienie.

Ergonomia koncepcyjna

Co to jest ergonomia koncepcyjna? Jak można wywnioskować z powyższego, ergonomia koncepcyjna wykorzystywana jest w momencie tworzenia stanowiska pracy. Dzięki temu już od momentu koncepcji wszystko dostosowywane jest do tego, jak pracować będzie pracownik i do jego stanowiska.

Maszyny przygotowane są w taki sposób, by stanowiły jak najmniejsze zagrożenie. Producenci sprawdzają wszelkie możliwe wady, eliminują je, by ryzyko było jak najniższe.

W przypadku ergonomii koncepcyjnej specjaliści odpowiedzialni za ergonomię już na samym początku określają, czy maszyny rzeczywiście są odpowiednie dla firmy i czy ich zakup jest opłacalny.

Czym jest ergonomia miejsca pracy?

Jak już wiemy co to jest ergonomia, to teraz odpowiedzmy na pytanie jak wygląda w miejscu pracy. Obecnie wielu pracowników swoje zadania wykonuje przed komputerem. Choć wydawać się może, że jest to praca bardzo przyjemna i niemęcząca, wcale tak nie jest, a nieodpowiednie dostosowanie miejsca pracy może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Im dłużej przebywamy przed monitorem, tym gorzej dla naszych oczu czy kręgosłupa, w związku z tym tak ważne jest odpowiednie dostosowanie urządzeń, aby jak najmniej obciążać organizm.

Pracodawca musi zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę przed komputerem takie warunki, aby zdrowie ucierpiało na tym jak najmniej. Poza tym odpowiednie stanowisko pracy sprawia, że stajemy się coraz bardziej wydajni, produktywni, nie mamy problemów z koncentracją i podnosi się nasza efektywność.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Nasze stanowisko pracy powinno zostać wyposażone w nowoczesny sprzęt. Monitor należy ustawić w taki sposób, aby znajdował się na wysokości wzroku. Schylanie głowy podczas pracy może powodować bóle pleców czy głowy. Nie powinna być ona również przekręcona czy uniesiona. Monitor, klawiatura i pracownik muszą tworzyć prostą linię.

Jeśli jest taka możliwość, zapewnione powinno być oświetlenie naturalne. Monitor powinno się ustawić prostopadle do okna, aby od ekranu nie odbijało się światło.

Nasze ręce nie powinny wisieć, łokcie powinny znajdować się na podłokietnikach krzesła. O blat powinniśmy opierać się z kolei nadgarstkami. W przypadku dyskomfortu, warto również zastosować podkładki.

Wspomniane już krzesło, oprócz podłokietników, powinno również posiadać regulację w górę, w dół oraz kąta oparcia.

W przypadku problemów z bólem nóg, przydatny może okazać się również podnóżek.

Po każdej godzinie pracy przed komputerem pracownikowi należy się 5-minutowa płatna przerwa. Warto w czasie jej trwania odejść od biurka, rozciągnąć się, oderwać wzrok od ekranu, przejść się. Dzięki temu odpoczniemy, co zwiększy naszą motywację oraz produktywność.

Istotne jest również zachowanie czystości miejsca pracy - najwięcej zarazków znajduje się na klawiaturze, warto więc poświęcać czas na oczyszczenie jej. Przeznaczenie czasu na posprzątanie biurka z pewnością zaprocentuje i pomoże także w lepszym skupieniu się.