Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca marzeń w innym mieście – przeprowadzka dobrym wyjściem?

W dzisiejszych czasach, między innymi dzięki powszechnemu dostępowi do internetu, mamy wręcz nieograniczone możliwości poszukiwania pracy. Dzisiaj nie jest niczym niecodziennym praca marzeń w innym mieście czy nawet państwie. Jeżeli jednak już dostaniemy propozycję pracy, z którą wiąże się przeprowadzka, taką decyzję zdecydowanie warto przemyśleć. Czy to dobry pomysł? Jakie są plusy i minusy takiej sytuacji? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Praca marzeń w innym mieście

Zdarza się tak, że podczas poszukiwań pracy wychodzimy poza granice naszego miejsca zamieszkania, nawet nie do końca zastanawiając się, czy otrzymanie zatrudnienia w innym mieście jest czymś, czego chcemy. Kiedy komunikacja jest bardzo dobra, ewentualnie miasto jest na tyle niedaleko, że można do niego spokojnie dojeżdżać samochodem, nie musimy się martwić – zostajemy tutaj, gdzie jesteśmy, jedyną niedogodnością jest znacznie dłuższy czas dotarcia z i do pracy. Jednak zdarza się, że praca marzeń w innym mieście musi być jednoznaczna z przeprowadzką. 

Warto najpierw zastanowić się, czym jest dla nas tak właściwie praca marzeń – lepszą pensją, większymi możliwościami rozwoju, pracą w danej branży? Szczególnie kiedy mieszkamy w małej miejscowości, może się zdarzyć, że po prostu firmy z danego sektora w naszej okolicy nie ma. 

Kiedy poznamy powód, będzie nam prościej zadecydować, czy rzeczywiście przeprowadzka jest dobrym wyjściem. Pod uwagę warto wziąć wiele kwestii. Jakich?

Czy przeprowadzka jest dobry wyjściem?

Stało się! Czeka na nas praca marzeń w innym mieście! Mamy zdecydować o tym, czy chcemy się przeprowadzić i najpewniej zacząć wszystko od nowa. Zazwyczaj mamy na to czas i nie musimy działać pochopnie. Które kwestie warto przemyśleć? 

Co jest dla nas najważniejsze? 

Początkowo warto ustalić, co jest dla nas najważniejsze, o czym już wspominaliśmy powyżej. Czym charakteryzować musi się dana firma, żeby praca w niej była dla nas marzeniem. Czy chcemy więcej zarabiać? A może mieć większy wybór i więcej ścieżek rozwoju? Jeśli nie będziemy pewni, czego chcemy, z trudem przyjdzie nam decyzja o tym, czy właśnie dla oferty od danego przedsiębiorstwa będziemy w stanie zmienić miejsce, w którym żyjemy na co dzień.

Jak wygląda życie w danym mieście? 

Zanim ucieszymy się z nowej propozycji i zaczniemy pakować walizki, warto się upewnić czy praca marzeń w innym mieście spełni nasze oczekiwania w każdym aspekcie. Jak wygląda życie w danym mieście i czy to jest to, czego naprawdę chcemy i czego szukamy? Jeśli dostaniemy propozycję pracy w Warszawie, z pewnością zarobki będą większe niż w innych miastach, jednak musimy wziąć pod uwagę to, że koszty życia także znacznie się zwiększą. Warto przejrzeć ogłoszenia wynajmu mieszkań, aby zorientować się, jak to wygląda cenowo i czy w ogóle jest dla nas opłacalne.

Bardzo może się nam przydać wiedza znajomych, którzy mieszkają lub mieszkali w danym mieście. Mogą nam podpowiedzieć, w jakiej dzielnicy szukać czegoś do wynajęcia, jak gdzieś najprościej dojechać itd. Dzięki temu wszystko na spokojnie będziemy mogli sobie przekalkulować. 

Zastanówmy się również, czy mamy tyle środków finansowych, żeby spokojnie dotrwać do pierwszej wypłaty. Bierzmy pod uwagę, że wprowadzenie się do nowego miejsca może generować dodatkowe koszty, takie jak na przykład kaucja, urządzenie się itd.

A co jeśli się nie uda?

Choć warto nastawić się pozytywnie, nie powinno się zupełnie odsuwać od siebie myśli, że coś pójdzie nie tak. Dlatego też dobrym pomysłem będzie przygotowanie sobie planu B – co bowiem, jeśli życie okaże się za drogie? Co jeśli praca nam się nie spodoba? Będziemy za bardzo tęsknić za rodziną? Miasto okaże się okropne? Wiele aspektów może sprawić, że będziemy bardzo chcieli wrócić. Dobrze wiedzieć, co dalej, aby nie rozpatrywać tego w kontekście porażki, a po prostu zacząć działać. 

Najbliżsi

Z pewnością praca marzeń w innym mieście i przeprowadzka z nią związana jest prostsza dla osoby, która nie ma partnera czy dzieci. Bierze pod uwagę tylko swoje potrzeby, nie musi oglądać się na innych. Jednak jeśli w naszym życiu ktoś jest, warto pomyśleć także o tej drugiej osobie. Czy ona w swojej branży także będzie mogła rozwijać się w danym mieście, jeżeli przeprowadzka okaże się wspólna? 

Może się bowiem okazać, że my znajdziemy bardzo intratne zajęcie, ale w danym miejscu branża kogoś, kto przeprowadzi się z nami, albo będzie w powijakach, albo w ogóle nie będzie funkcjonować. 

Jeżeli rodzina zostaje w miejscowości, z której my chcemy wyjechać, zastanówmy się, jak wpłynie na nas tęsknota, czy jesteśmy na nią gotowi, jak trudna może być dla nas samotność. 

Pomyśl o pozytywach

Pamiętaj także o tym, by myśleć o pozytywnych stronach takiej sytuacji – przeprowadzka do innego miasta może być dla nas bardzo rozwojowa pod wieloma względami. 

Po pierwsze przeprowadzamy się często do miejsca, którego zupełnie nie znamy, jesteśmy czystą kartą, możemy budować swoją historię właściwie od nowa. Musimy poznać nowe miejsce, poradzić sobie z nim, zdobyć nowe informacje. Jeżeli nam się to uda, z pewnością wpłynie to na nasze poczucie własnej wartości i wiary w siebie. Daliśmy radę, więc możemy poczuć, że poradzimy sobie ze wszystkim. 

Nowe miejsce to też doskonały czas na nawiązywanie znajomości. Możemy poszerzyć nie tylko swoje kontakty prywatne, lecz także zawodowe. Być może wcześniej nie było z tym u nas najlepiej, na przykład ze względu na to, że mieszkaliśmy w małej miejscowości. Teraz w końcu będziemy mogli poznać nowych ludzi, nawiązać przyjaźnie.

Praca marzeń w innym mieście to trudna decyzja, dlatego z całą pewnością warto ją dokładnie przemyśleć. Nie rezygnujmy od razu, być może daje nam to szansę na ciekawą przyszłość.