Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Szklany sufit - jak się objawia na rynku pracy?

Z czym kojarzy ci się szklany sufit? To przeszkoda, która nie jest widoczna, jednak nie pozwala ci na pięcie się do góry. Pojęcie to używane jest od lat 80. XX wieku i odnosi się do dyskryminacji kobiet na rynku pracy, dotyczącej mniejszej szansy na awans. Szklany sufit nie pozwala kobietom rozwijać się zawodowo, choć teoretycznie przeszkody zupełnie nie widać. Fakt, że to pojęcie istnieje, wiąże się z wieloma krzywdzącymi stereotypami, które rozdzielają silnie predyspozycje damskie i męskie do pełnienia kierowniczych stanowisk.

Szklany sufit - czy istnieje?

Można by pomyśleć, że skoro żyjemy w XXI wieku problem dyskryminacji kobiet nas nie dotyczy. Niestety jest on stale obecny, tak samo jak szklany sufit w karierze zawodowej. Warto chociażby przywołać pytania, jakie często są zadawane kobietom na rozmowach kwalifikacyjnych. Rekruterzy, choć nie powinni, pytają na przykład o stan cywilny czy chęć posiadania potomstwa. Na tej podstawie decydują, czy kobieta ta może pracować w ich firmie. Skoro bowiem chce mieć dzieci, bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas zajdzie w ciąże i zniknie z firmy na przynajmniej kilka miesięcy.

Ruchome schody i szklany sufit?

Istnieje również w tym temacie pojęcie ruchomych schodów. Nie da się ukryć, że na rynku pracy istnieją zawody zdominowane przez kobiety. Kiedy więc w szeregach pojawi się mężczyzna… ma większą szansę na awans i karierę zawodową. Takie szybkie wybicie się nazywane jest ruchomymi schodami. Mężczyźni wjeżdżają po nich na szczyt kariery, kiedy kobiety muszą walczyć z rozbiciem szklanego sufitu.

Szklany sufit - czy mężczyźni są lepszymi przywódcami?

Czy taka sytuacja ma jakieś uzasadnienie? Czy mężczyźni są lepszymi przywódcami? Niestety stan ten jest wynikiem stereotypów. Kobiety są nierzadko świetnie wykształcone, lepiej od mężczyzn na tych samych stanowiskach, mają wysokie kompetencje, ciągle się uczą i rozwijają, ale w pewnym momencie kariery są zmuszone się zatrzymać i pracować w pocie czoła, o wiele intensywniej niż mężczyźni, bo trudniej jest im awansować.

Jest to niesprawiedliwe i stereotypowe ocenianie kobiet przez pryzmat z góry narzucanych im ról: matek i opiekunek domowego ogniska. Dlatego też nierzadko muszą naprawdę walczyć o swoją karierę zawodową.

Skąd bierze się szklany sufit?

Jak już wspomniano wcześniej, szklany sufit jest zbudowany przede wszystkim ze stereotypów.

Kobiety uważane są za bardzo emocjonalne, wrażliwe, empatyczne - tym samym łatwiej ulegają emocjom, uginają się, dają sobą rządzić. Jest to oczywiście nieprawda, że wrażliwość czy empatia sprawiają, że kobieta nie może być liderem. Z jakiegoś jednak powodu uważa się, że cechy, które są “męskie”, to jednocześnie predyspozycje do awansu. Chodzi tutaj o odwagę, konsekwencję, chęć rywalizacji czy siłę charakteru.

Warto zdać sobie sprawę, że ludzie nie rodzą się z przydzielonym zestawem cech uzależnionych od płci: mężczyzna i kobieta mogą być tak samo odważni, silni, empatyczni i skłonni do rywalizacji. Wszystko zależy od charakteru danej osoby.

Pracodawcy obawiają się również tego, o czym już mówiliśmy - że kobieta zechce urodzić dziecko i w związku z tym odejdzie na kilka miesięcy z miejsca pracy. Oczywiście taka przerwa nie jest jednoznaczna z tym, że kobieta przestanie się rozwijać, natomiast mimo wszystko nierzadko jest to powód, dla którego wybierany jest kandydat płci męskiej. Warto jednak zauważyć, że rodzinę zakładają najczęściej wspólnie: kobieta i mężczyzna. Ze względu jednak na to, że to kobieta rodzi dziecko, przyjmuje się, że to ją hamuje rodzina, tak jakby mężczyzna z żoną i dziećmi miał niewiele wspólnego.

Według osób, które kierują się takimi stereotypami, kobieta powinna zająć się rodziną i w niej się realizować, a awanse i kariera nie powinny jej zaprzątać głowy. Absurdu tego stwierdzenia z pewnością nie trzeba tłumaczyć.

Jak rozbić szklany sufit?

Rozbicie szklanego sufitu bywa naprawdę trudne, a żeby to zrobić, należy w to włożyć dużo pracy i wysiłku. Co może pomóc?

  1. Nie poddawaj się!
    Rozwijaj się stale, powiększaj wiedzę i kompetencje. Nie daj sobie wmówić, że ze względu na płeć możesz mniej. To tylko uprzedzenia, których nie musisz i nie powinnaś brać pod uwagę. Jeśli chcesz piąć się do góry i zależy ci na sukcesie - rób to, co kochasz. Nie musisz się poddawać tylko dlatego, że ktoś tego nie rozumie.

  2. Znaj swoją wartość!
    Miej świadomość tego, jak dużo potrafisz i swojej wartości. Nie daj sobie wmówić, że płeć warunkuje twoje umiejętności. Jeśli uważasz, że inni w ciebie nie wierzą, pokaż, że nie mają racji.

  3. Myśl pozytywnie!
    Nie daj się frustracji, walcz o swoje i pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, dzięki któremu będziesz miała więcej energii do pracy i motywacji w drodze na szczyt.

  4. Pokonaj swój lęk
    Napotkałaś przeszkodę i boisz się, że nie uda ci się jej ominąć? Nie bój się, wiele osób przed tobą i wiele osób po tobie to zrobi. Z pewnością warto być jednym z tych przykładów, na którym będą wzorować się inni.

Szklany sufit może nam znacznie utrudnić drogę do kariery zawodowej. Przykre jest to, że ciągle istnieje i, że nadal się z nim spotykamy. Jednak jego rozbicie jest możliwe i warto podjąć kroki, dzięki którym to się uda!