Jaką ścieżką kariery jest awans poziomy i czym się wyróżnia?
Niemal każdy z nas dużą część swojego czasu spędza w pracy. Chcemy być jak najlepsi w tym co robimy, piąć się w górę po kolejnych szczeblach kariery. Nawet jeśli o tym nie mówimy, często marzy się nam awans. W końcu jest on ukoronowaniem naszych starań. Kojarzy się najczęściej z wchodzeniem na wyższe stanowisko, zarządzaniem ludźmi, dążeniem do stanowiska managerskiego. Jednak taka ścieżka to awans pionowy. Na czym więc polega awans poziomy? Jakie są jego plusy i minusy i czy rzeczywiście można nazwać go awansem? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule!
Awans poziomy - na czym polega?
Tradycyjny awans, jak już wspominaliśmy, kojarzy się nam głównie z dostaniem wyższego stanowiska. Jednak istnieje również pojęcie awansu poziomego, który polega na przeniesieniu pracownika na inne stanowisko (czy też do innego działu), na tym samym poziomie.
Pracownik w takiej sytuacji często zaczyna pracę z nowym zespołem, zostaje przeniesiony do nowego projektu czy migruje między działami - na przykład pracownik działu HR rozpoczyna pracę jako marketingowiec.
Przykład 1.
Pani Maria jest pracownikiem działu kadr i płac. Doskonale radzi sobie na swoim stanowisku, dodatkowo na spotkaniach wykazuje się także dużą wiedzą na temat marketingu. Dział ten potrzebuje nowych pracowników, przełożeni decydują więc, że ze swoją rozległą wiedzą pani Maria powinna awansować właśnie na to stanowisko. Ten poziomy awans nie cieszy jednak pracownicy, bo chociaż w dziale kadr odczuwała stanie w miejscu i lekkie wypalenie, wydaje jej się, że przejście ze stanowiska na stanowisko o tym samym poziomie, awansem w praktyce nie jest.
Wielu pracowników uważa, że awans poziomy tak naprawdę awansem nie jest. Są rozgoryczeni i uważają, że przenosi się ich na inne stanowiska tylko dlatego, by odwlekać w czasie awans pionowy. Często też tak naprawdę prócz obowiązków nic się nie zmienia - pracownicy dostają tę samą pensję i inne benefity, płacowe i pozapłacowe.
Choć zdarzyć się może, że rzeczywiście taka jest motywacja przełożonego, warto dostrzec, jakie plusy idą za taką zmianą.
Plusy i minusy awansu poziomego
Jak już wspominaliśmy, awans poziomy nie zawsze jest dobrze przyjmowany przez pracowników. Uważają oni, że trudno nazwać przejęcie innych obowiązków awansem. Nie da się ukryć, że migrowanie między stanowiskami na tym samym poziomie może być jedynie próbą uspokojenia pracownika, który liczy na awans pionowy. Jest to z pewnością duży minus tego typu awansu. Tak naprawdę dostajemy nowe zadania, uczymy się nowych rzeczy, ale nadal nie pniemy się w górę - nie zarządzamy ludźmi, nie delegujemy zadań.
Awans poziomy może też wiązać się jedynie ze zmianą obowiązków - nie idzie za tym żadne dodatkowe wynagrodzenie, premie, podwyżki, które - nie da się ukryć - w głównej mierze kojarzą się z awansem i zadowoleniem przełożonych z naszej pracy.
Awans poziomy może być również po prostu próbą zapełnienia wakatu. W innym dziale brakuje pracowników, więc zamiast przeprowadzania rekrutacji, czy to zewnętrznej, czy wewnętrznej, osoba, która dostaje awans, musi się przenieść, często po prostu nie mając wyjścia.
Jednak pracodawcy nie zawsze mają takie intencje. Może zdarzyć się, że awansują poziomo, np. kiedy wiedzą, że dane stanowisko będzie musiało być zlikwidowane, a chcą zachować dobrego pracownika w swoich szeregach. Wiedzą również, że wykazuje się on rozległą wiedzą i na pewno poradzi sobie z nowymi zadaniami. Awans poziomy rzadko bywa przypadkowy i warto odnaleźć w nim zalety.
Przede wszystkim jest on szansą na naukę nowych kompetencji. Nie da się ukryć, że im dłużej pracujemy na tym samym stanowisku, tym mniej się uczymy - w którymś momencie mamy wrażenie stania w miejscu i braku rozwoju. Dzięki przeniesieniu na nowe stanowisko czy do nowego projektu mamy szansę nauczyć się nowych rzeczy, w związku z tym zwiększyć również swoją motywację do pracy i efektywność.
Poza tym warto wiedzieć, że awans poziomy może być sprawdzeniem pracownika, którego przełożeni chcą awansować pionowo - sprawdzana jest jego elastyczność, dostosowanie do nowej sytuacji, zdolność do nabywania nowych umiejętności i chęć rozwoju.
Zmiana stanowiska często wiąże się także ze zmianą zespołu. Dzięki temu uczymy się współpracować, mniejszym problemem jest dla nas praca grupowa, poznajemy nowych ludzi, sposób ich pracy, a z każdego takiego wydarzenia możemy wiele się nauczyć. Sieć kontaktów zawodowych jest bardzo ważna i im jest ona szersza, tym lepiej, ponieważ umożliwia wymianę doświadczeń i informacji na wysokim poziomie.
Im więcej stanowisk obejmujemy, tym lepiej poznajemy strukturę i kulturę firmy. To także może pomóc nam w sytuacji awansu pionowego. Będziemy lepiej do niego przygotowani, kiedy nasza wiedza będzie obejmowałą coś więcej niż tylko jeden dział, w którym spędziliśmy długi czas.
Awans poziomy pomoże nam również zerwać z rutyną, którą może wkraść się w nasze obowiązki. Kiedy pewne zadania zaczynamy wykonywać mechanicznie, jakość naszej pracy może się zmniejszyć. Nowe stanowisko sprawi, że porzucimy rutynę i bardziej zaangażujemy się w powierzane zadania.
Choć zdarza się, że awans poziomy jest na nas wymuszany i zupełnie odbiega od tego, czym się zajmujemy i co nas interesuje, możemy z niego zrezygnować. Zanim jednak to zrobimy, warto zastanowić się, czy zalet takiego rozwiązania nie ma więcej niż wad.
- Duże śniadanie 2024
- V JUBILEUSZOWA EDYCJA HR ARENA JUŻ 4 GRUDNIA 2024!
- II edycja charytatywnego pokazu mody „ONA – onkologia nieskończona afirmacja”
- Konferencja: „SYGNALIŚCI x RODO – wyzwania po pierwszych tygodniach obowiązywania ustawy”
- III Konferencja Kadry i Płace 2024/2025 - aktualne problemy i wyzwania na nowy rok
- Urlop rodzicielski pracownika - wymiar i dokumentowanie
- Urlop macierzyński, a niespodziewana choroba
- Jakie otrzymam wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy na przełomie miesięcy?
- Porzucenie pracy a prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego
- Urlop energetyczny i urlop górniczy – kto może z nich skorzystać?