Daj się zauważyć przy awansach - wskazówki
Pracujesz w firmie ponad rok i od tego czasu zwolniło się sporo stanowisk, które chcesz zająć? Mimo to awansowano innych kandydatów. Awansu doczekała się nawet najmłodsza stażem osoba w firmie - przyjęta zaledwie przed dwoma miesiącami. Co możesz zrobić, aby Cię zauważono i aby nie ominęła cię kolejna okazja? Zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej rozwiązaniami, dotyczącymi pięciu popularnych mitów, opracowanymi przez ekspertów portalu monsterpolska.pl i daj się zauważyć przy awansach!
Ludzie powinni po prostu wiedzieć, że ciężko pracuję
To, że ciężko pracujesz nie oznacza jeszcze, że zostanie ci to wynagrodzone. Od czasu do czasu warto zwrócić na siebie uwagę – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Ktoś cię ostatnio chwalił za dobrze wykonane zadanie? Poszukaj sposobu, aby twój szef potwierdził to w firmowym newsletterze lub na tablicy ogłoszeń. Kup sobie apaszkę, szpilki lub krawat dla upamiętnienia swego sukcesu, a gdy ludzie skomentują nowy zakup, nie omieszkaj powiedzieć im, z czym on się wiąże.
Daj się zauważyć przy awansach czyli szef nie wie, kiedy chcesz awansować
O ile umie czytać w myślach. Zastanów się, jak chcesz rozwinąć swoją karierę, spotkaj się z szefem i zaprezentuj swoje cele. Nie wychodź z tego spotkania, dopóki nie uzyskasz wsparcia szefa – radzi Małgorzata Majewska. Kluczowym pytaniem, które powinno paść z twojej strony jest "Pomożesz mi?" To schlebia szefowi, ale jest też niezwykle ważne, gdyż z reguły jego poparcie jest niezbędne do awansu.
Moi współpracownicy są moimi przyjaciółmi i nie będą ze mną konkurować o nową posadę
Oczywiście, że nie - przecież to tylko nowe, rozwojowe stanowisko wiążące się z 10- lub 20-procentową podwyżką! Pamiętaj, że w biurze interesy są ważniejsze niż przyjaźń. Jeśli lubisz swoich kolegów to dobrze, ale pamiętaj o najważniejszym i nie daj się zwieść przyjemną pogawędką. Ktoś może cię ubiec, gdy nie będziesz uważać.
O wolnych posadach można się dowiedzieć tylko wtedy, gdy informację taką ogłosi dział kadr
Biurowa poczta pantoflowa dostarcza różnorakich informacji, musisz jednak umieć odróżnić je od zwykłych plotek. Poznaj osoby z innych działów, które poinformują cię o tym, kiedy zmienia się u nich sytuacja kadrowa. Na początek wystarczy zwykłe "Cześć, jak minął weekend?" Nie spędzaj jednak zbyt wiele czasu na rozmowach ze wszystkimi, bo zyskasz opinię osoby lubiącej plotki, a nie poważnego pracownika zainteresowanego losami firmy – przestrzega Małgorzata Majewska.
Jeśli zaprzyjaźnię się z innymi kierownikami, mój szef poczuje się zagrożony
Tak i nie. Tak, jeśli twój szef źle wykonuje swoje obowiązki. Jeśli chcesz pracować w innym dziale, szukaj sposobów na nawiązanie kontaktu z pracującymi w nim ludźmi. Interesuj się tym, co się tam dzieje, daj znać, że chcesz się więcej dowiedzieć. Oferuj pomoc w pracach danego działu - oczywiście pod warunkiem, że nie przeszkadza ci to w wykonywaniu własnych obowiązków. W przeciwnym razie twój szef może czuć się nie zagrożony, a zwyczajnie zły. W momencie, gdy w innym dziale zwolni się posada, o twoim zaangażowaniu będą pamiętać podczas procesu rekrutacyjnego.
Najważniejsze jest, aby czynnie budować swoją karierę i nie być jej biernym obserwatorem. Przestań patrzeć na sukcesy innych, zacznij aktywnie interesować się swoją profesją i daj się zauważyć przy awansach!
Artykuł zewnętrzny
Autor: Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl