Mama wraca do pracy - czego uczy macierzyństwo?
Przychodzi taki moment w rodzicielstwie, kiedy mama wraca do pracy - nierzadko wiąże się to z ogromnym stresem. W końcu przez jakiś czas przebywała poza branżą, która wówczas z pewnością się rozwijała. Dlatego też może się zdarzyć, że mamy wracają do pracy pełne obaw. Nie są pewne, czy sobie poradzą. Warto jednak mieć świadomość, że macierzyństwo daje pracownicom dodatkowe kompetencje. Jakie są pracownice-mamy?
Kiedy mama wraca do pracy
Powrót do pracy po urlopie związanym z macierzyństwem może być bardzo trudny. Zdarza się, że mama wraca do pracy po kilku latach. Wówczas stresujące jest nie tylko to, że znowu będzie wykonywać swoje obowiązki. W tym czasie w firmie mogło się wiele zmienić i mimo czasu, który wcześniej spędziła w tym miejscu, tak naprawdę przypomina to rozpoczynanie nowego etapu.
Poza tym może mieć ona wątpliwości, co do swoich umiejętności - tak długo znajdowała się poza zawodem, że wydawać jej się może, iż nic nie pamięta, nie potrafi wykonywać już tak dobrze swoich zadań.
Oczywiście w pewnym stopniu nie są to obawy nieuzasadnione, jednak warto sobie przypomnieć swoje początki - każdy kiedyś zaczynał i z perspektywy czasu wcale nie wydaje się to takie trudne.
Początkowo z pewnością wykonywanie swoich obowiązków będzie wymagało nieco więcej skupienia i pracy, jednak z czasem z całą pewnością wszystko wróci do normy. W całym stresie i zdenerwowaniu warto pamiętać, że mama wraca do pracy nie tylko z nową energią, lecz nierzadko także z rozwiniętymi kompetencjami.
Czego uczy macierzyństwo?
Mama wraca do pracy i z pewnością przynosi ze sobą nowe doświadczenia. Warto spojrzeć na to pod tym kątem - z każdej sytuacji wyciąga się bowiem naukę. Nie powinno się myśleć, że lata spędzone z dzieckiem pogorszyły stan naszej wiedzy i posiadanych umiejętności.
Świadomość tego, jak wiele nauczyć może macierzyństwo, z pewnością może ułatwić powrót do dawnych obowiązków, ale nie tylko - może być przydatne również w przypadku poszukiwania pracy, jak bowiem wiadomo, mama nie zawsze wraca do tej samej firmy.
Czego więc uczy macierzyństwo? Jakie umiejętności zyskuje lub rozwija mama?
Perfekcyjne zarządzanie czasem
Organizacja czasu pracy jest ważnym zagadnieniem w codziennym wykonywaniu obowiązków. Nie wszyscy potrafią sobie z nią poradzić, dlatego zdarza się im z czymś zalegać, coś źle zaplanować, nie oddać projektu na czas itp.
Jednak mamy bardzo dobrze radzą sobie z wykorzystywaniem każdej minuty pracy - po pierwsze uczą się tego, wychowując dziecko. W końcu oprócz tego, że muszą się nim zająć, co jest bardzo czasochłonne, chcą mieć chwilę dla siebie, rodziny, bliskich. W związku z tym wiele matek to prawdziwe mistrzynie organizacji.
Dzieje się tak również dlatego, że mama rozstaje się na kilka godzin z dzieckiem i szybko chce do niego wrócić. W związku z tym chce jak najlepiej wykorzystać czas pracy, aby nie zabierać swoich zadań do domu, spędzać chwile z rodziną. To nie znaczy jednak, że mamy robią coś “po łebkach” - wręcz przeciwnie, nie chcą bowiem niepotrzebnie poświęcać czasu na kolejne poprawki.Cierpliwość
Trudno znaleźć osoby bardziej cierpliwe niż matki. Bywa, że codziennie są podawane prawdziwej próbie - chodzi tutaj nie tylko o zachowanie małego człowieka, lecz także na przykład zadawanie mnóstwa pytań przez nieco starsze dzieci. Mama kontroluje swoje emocje, uczy się cierpliwości, nie ma problemu z tym, że musi coś powtórzyć lub zrobić kolejny raz.
Dlatego też zazwyczaj mama wraca do pracy znacznie bardziej cierpliwa. Trudno wyprowadzić ją z równowagi. Ta umiejętność doskonale sprawdza się na przykład w pracy z klientem.Zaangażowanie
Mamy bywają bardziej zaangażowane w swoje zadania. Jak już wspominaliśmy, chcą jak najlepiej wykorzystać czas pracy, aby wolne chwile poświęcić w pełni rodzinie. Jednak to nie jedyny powód. Mamy są zestresowane powrotem, kiedy jednak ma on już miejsce, doceniają to, że znowu doskonale sobie radzą. Dlatego są bardziej zaangażowane, lojalne oraz bardziej identyfikują się z firmą.Podzielna uwaga
Przygotowanie posiłku, jednoczesne jego spożywanie i zerkanie na bawiące się dziecko, ewentualna szybka reakcja na nieprzewidziane zdarzenia - dla mamy to niemal codzienność. W związku z tym rodzicielstwo uczy podzielności uwagi oraz szybkich reakcji, a te kompetencje są w pracy bardzo potrzebne.Przekazywanie wiedzy
Mama potrafi przekazywać wiedzę w zrozumiały sposób. Cechuje się również cierpliwością, w związku z czym nie ma problemów z powtarzaniem komuś czegoś, ponownym tłumaczeniem.Rozwiązywanie konfliktów
Osoby, które mają dzieci, mogą również nauczyć się szybkiego i sprawnego rozwiązywania konfliktów i choć być może wygląda to inaczej w relacji dziecko - rodzic, te umiejętności sprawdzają się również wśród pracowników.Prowadzenie negocjacji
Mamy potrafią również świetnie negocjować. Wiedzą, jakich argumentów używać i jakie są skuteczne techniki. Dlatego też mogą świetnie sprawdzić się w handlu.
Kiedy mama wraca do pracy pełna obaw, warto uświadomić jej, że tak naprawdę przychodzi z nowym doświadczeniem i rozwiniętymi kompetencjami, tym samym bez problemu może sobie radzić znacznie lepiej niż przed zostaniem rodzicem.